Redakce | Pondělí, 29. červen 2020 |
Ve výšce devíti metrů nad zemí, obklopeni korunami letitých dubů jsme si vyzkoušeli poněkud nevšední způsob bydlení. Komfortní dřevěný dům na stromě v Posázavských Chotýšanech je postaven v symbióze s přírodou. Jeho konstrukce do živé hmoty nijak nezasahuje a stromy tak mohou nerušeně růst.
Dřevěný domek na stromě se střechou z palmového listí
Nápad strávit noc v domě na stromě přijali moji synové s nadšením. Okamžitě začali balit luky, kuše a šípy a následujících několik dní u nás vybrané elfí scény z Pána prstenů střídaly pouze záběry, v nichž Jake Sully v těle Avatara běhá – a padá – z korun stromů, které na Pandoře rostou až do nebe.
Přes lehké váhání, zda to byl dobrý opravdu tak dobrý nápad, jak jsem si zprvu myslela, jsme se do Chotýšan nakonec rozjeli. Prvotní lehké obavy o bezpečnost dětí jsem rychle zaplašila – bezpečnostní prvky jsou zde promyšlené a při dodržení jednoduchých zásad, které bez problémů pochopil i mladší, šestiletý syn, je pobyt v domě na stromě hezkým a nezapomenutelným zážitkem.
Ke klidu bezesporu přispělo i to, že luky a kuše jsme nějakým politováníhodným nedopatřením zapomněli doma. Okolní příroda tvoří kulisu i k doplňkovým aktivitám – kolem stromového příbytku jsou zavěšené na dlouhých lanech houpačky, na kterých se zabaví i dospělý člověk, pár metrů od úpatí schodiště je připravené ohniště.
V resortu skrytém za lesíkem je navíc řada sportovišť, včetně netradičního discgolfového hřiště. Ale přestože děti vyžadují akci, nejvíc času jsme strávili přímo v domě nebo na přilehlé terase. Stálo za to prozkoumat každý centimetr a vyzkoušet (nebo si aspoň představovat), co vše by se tu dalo dělat.
Stavba z masivního dřeva je určena pouze k sezónnímu užívání. Lehká konstrukce není nijak izolovaná, ozdobná okénka jsou zasklená jednoduchými skly, střechu kryje syntetické palmové listí. Přesto je zde znát péče věnovaná detailům – spoje i povrchová úprava jsou precizní, takže si dovedu představit, že i v chladnějším počasí, než jaké jsme si tu užili uprostřed léta, je tu příjemné strávit noc.
Dům jako celek působí i díky vybavení komfortně. Snad až příliš, protože po probuzení starší syn na okamžik zalitoval, že vůbec nemá pocit, jako by spal na stromě, ale v ‚obyčejné' chatě. Stačilo ale otevřít dveře.
obr.: "Cože, tady je i záchod?!" ... Vzhledem k ekologickému principu stavby je toaleta suchá, jako zásypový materiál se používají piliny skladované v bedně v rohu. K běžné hygieně je zde připraven džbán s vodou a porcelánové umyvadlo jako ze zámku – i elfové si musí po použití toalety umýt ruce. Foto: autorka, Martin Zeman
obr.: Integrální součástí domu na stromě je venkovní sezení, které poskytuje krásný výhled a umožňuje servírovat jídlo uprostřed listoví. Z terasy jsme večer i ráno pozorovali srnky, dalekohled nám spolu s baterkou a dalším nutným vybavením půjčili při příjezdu. Foto: autorka, Martin Zeman
Více o dřevěném domku na stromě
Domy na stromech jsou známé spíš jako herní prvky pro děti, v takto komfortním provedení jsou u nás relativní novinkou. Stavby tohoto typu vznikají buď jako soukromé projekty, jež svým majitelům slouží jako doplňkové nebo příležitostné ubytování pro děti či hosty, případně jako netradiční pracovna, nebo jde o komerční stavby určené k pronájmu.
Každý strom, který tvoří součást nosné konstrukce, prohlíží dendrolog – nejprve ve fázi projektování, poté pravidelně každý rok, protože zdraví stromu je základem bezpečnosti.
Konstrukce domu je dřevěná a ke stromu nebo stromům je právě s ohledem na zachování jejich bezvadného stavu připevněná bez jediného šroubu. Proto je vhodnější uchytit ji na více živých kmenů – je pak stabilnější i ve větru.
Pouze točité schodiště lze zavěsit na přidaný (tedy nikoli rostoucí) kmen. Každý dům je unikát – jeho konstrukce, tvar i umístění se musí přizpůsobit jednak stromům, které ho nesou, jednak okolí. Stavba domu na stromě může být hotová za pár týdnů, jak je pro dřevostavby ostatně typické.
Foto: autorka, Martin Zeman
Mohlo by vás zajímat...
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…