Dana Jakoubková | Čtvrtek, 03. duben 2025 |

Mendelova univerzita v Brně je nejstarším vysokým zemědělským a lesnickým učením u nás. Její Lesnická a dřevařská fakulta již více než sto let formuje odborníky, kteří přispívají k udržitelnému rozvoji a ochraně přírodních zdrojů. Škola představuje dobrou volbu pro ty, kteří se chtějí uplatnit v dynamických oborech, zajistit si zajímavé a perspektivní povolání i stát se součástí komunity s vášní pro lesy a dřevo.
Ve studijních oborech fakulty se snoubí jedny z nejaktuálnějších témat nejen současnosti, ale i budoucnosti – ekosystémové pojetí produkce, krajinný management jako nástroj zajišťující rovnováhu kulturní krajiny při využití především obnovitelných zdrojů a vývoj materiálů, výrobků a technologií na bázi dřeva, včetně energetiky.
KLÍČOVÉ DŮVODY PRO STUDIUM NA MENDELU
- Tradice a prestiž – více než 100 let
- Kvalitní univerzitní vzdělání – ve stupni bakalářském (Bc.), magisterském (Ing.) i doktorském (Ph.D.)
- Excelentní technologie a postupy
- Komplexnost získaných informací zajišťuje tradičně dobrou uplatnitelnost absolventů v praxi
- Rodinná atmosféra, individuální přístup
- Univerzitní lesy – rozloha 10 205 ha
- Kampus umístěný v centru města Brna
- Ochrana a udržitelnost – lesnictví a dřevařství hraje klíčovou roli v ochraně životního prostředí a při udržitelném využívání přírodních zdrojů
- Příležitosti k inovacím – zejména v oblasti technologií a udržitelných postupů.
- Široké spektrum kariérních možností – státní instituce, soukromé firmy, výzkum, vzdělávání či nevládní organizace zaměřené na ochranu přírody.
- Praktické zkušenosti – stáže, terénní práce, reálné aplikace.
- Spojení s přírodou – lepší porozumění ekosystémům.
- Důraz na udržitelnost – formování dobré budoucnosti.
Stavby na bázi dřeva
Bakalářský studijní program Stavby na bázi dřeva patří ke stálicím v nabídce Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (LDF MENDELU). Program je zaměřený na získání nezbytných teoretických, ale i praktických poznatků z oblasti navrhování a posuzování konstrukcí a staveb ze dřeva a materiálů na bázi dřeva. Jinými slovy, absolvent dokonale porozumí dřevu a materiálům na jeho bázi, bude schopen stavbu z těchto materiálů navrhnout a posoudit ji z různých úhlů.
Program také reaguje na současné vývojové trendy v oblasti pozemních staveb, jako je snižování energetické a materiálové náročnosti budov, vliv staveb na okolní prostředí, recyklace stavebních, ale i jiných materiálů, ekologické stavění a podobně. Kromě problematiky aplikace dřeva a materiálů na jeho bázi je studium zaměřeno na využití dalších stavebních materiálů a nových technologií ve stavebnictví.
Pro to, aby studenti komplexně pochopili dřevo jako stavební materiál, je důležité také osvojení technologií zpracování dřeva, výroby řeziva, konstrukčních dřevěných prvků a výrobků na bázi dřeva při využití moderních postupů a techniky, na což je také kladen důraz. Studenti odchází do praxe vybaveni i znalostmi z oblasti podnikání. Umí sestavit podnikatelský plán a ovládají kompetence nutné k provozování firmy.
Fakulta se snaží připravit pro praxi absolventy, kteří budou flexibilní a uplatní se jak v malých, tak i ve středních výrobních a realizačních firmách, včetně specializovaných pozic v projekčních kancelářích, které se zaměřují na dřevěné konstrukce a využití dřeva a materiálů na jeho bázi. Obstojí v provozu, kde se zabývají přípravou výroby prvků a konstrukcí a realizací staveb. Absolvent programu Stavby na bázi dřeva je také připraven vyučovat na odborné škole.
obr.: Model historické konstrukce (zvonové stolice) vyrobený v rámci volitelného předmětu Historické technické objekty. Studenti mohou v průběhu studia vyrobit modely historických i moderních dřevěných konstrukcí a staveb a testovat na nich výrobní postupy a další parametry ve zmenšeném měřítku. Foto: archiv LDF Mendelu
Bakalářské studium
Škola nabízí tříleté bakalářské studium a navazující dvouleté magisterské studium. Absolvent bakalářského stupně programu je na jeho konci schopen vypracovat projektovou dokumentaci staveb na bázi dřeva v rozsahu rodinného domu, včetně požadavků na bezpečnost, užitné vlastnosti staveb a odolnost konstrukcí vůči vnějším vlivům. To vše v souladu s tím, jak v současnosti vnímáme pohodu vnitřního prostředí. Příprava stavby tímto ale nekončí.
Proto škola studenty vzdělává i v otázkách ochrany zdravých životních podmínek a životního prostředí, v otázkách bezpečnosti při užívání stavby a konečně tolik aktuálních úspor energií a tepelné ochrany budov. Ruku v ruce s tím zvládnou absolventi tříletého studia aplikovat znalosti konstrukční ochrany dřeva, která přispívá k prodloužení životnosti stavby.
obr.: Studentský projekt, který se zabývá vývojem pokročilých senzorů pro kompozity na bázi dřeva, přináší skutečnou revoluci ve funkčnosti a spolehlivosti nosných komponentů vyrobených ze dřeva a přírodních vláken. S inovativními, neviditelně integrovanými senzory odborníci zkoumají kritické parametry, jako je vlhkost, mechanické namáhání či teplota, s cílem prodloužit životnost a výkon biologických materiálů ve stavebním, automobilovém a sportovním průmyslu. Vizí je vytvořit novou generaci udržitelných inteligentních materiálů, k jejichž spolehlivosti přispěje včasná detekce potenciálních nebezpečí. Foto: archiv LDF Mendelu
Magisterské studium
Většina absolventů bakalářského stupně studia následně prohlubuje své vědomosti z oblasti staveb na bázi dřeva ve dvouletém navazujícím magisterském stupni. Hlubší znalosti zúročí v oblastech zpracování dřeva, výroby stavebně-truhlářských produktů, při výrobě konstrukcí i stavebních prvků ze dřeva. Z hlediska managementu je absolvent připravený řídit výrobu náročnějších dřevostaveb v souladu s moderními technologiemi.
Zmíněné dva roky magisterského studia představují také hlubší vhled do problematiky struktury a vlastností speciálních a kompozitních materiálů i technologií zpracování dřeva. Věci je potřeba posuzovat v souvislostech, a proto vyučující studentům zprostředkovávají poznatky z interdisciplinárních oblastí bezpečnosti, ekologie, environmentalistiky, počítačového modelování a projektování a také principy, na kterých stojí manažerská ekonomika a řízení podniku.
Absolventi magisterského studia najdou uplatnění všude tam, kde jsou realizovány stavby ze dřeva a materiálů na jeho bázi. Mohou působit jako specialisté v oblasti technologie výroby prvků dřevostaveb a staveb ze dřeva, kde zastávají pozice technologů, vedoucích provozů či manažerů.
Vzhledem k tomu, že se během studia vzdělávají i v oblasti základů podnikání, obstojí i ve firmách, které se zabývají distribucí hotových výrobků. Otevírá se jim také oblast výzkumu, včetně pozic vedoucích výzkumných týmů. Každý z absolventů má potenciál být lídrem ve svém oboru.
obr.: Výuka dřevařských studijních programů probíhá mimo jiné i v multifunkční učebně, kde si studenti osvojují základní technologie, výrobní postupy, požadavky kladené na podlahy, okna či schodiště. Foto: archiv LDF Mendelu
ZKUŠENOSTI STUDENTA
Aktuálně vystupuji v roli ambasadora fakulty, což znamená že odpovídám uchazečům o studium na jejich dotazy, chodím na odborné veletrhy, účastním se dnů otevřených dveří a podobně. V průběhu magisterského studia mě zaujal odborný předmět Modifikované dřevo pro stavby. Chemické modifikace dřeva jsou nyní mojí hlavní prioritou za účelem zlepšení jednotlivých vlastností dřeva, které je u dřevostaveb ze strany exteriéru vystaveno nepříznivým podmínkám. Trvanlivost a rozměrová stabilita dřevěných prvků patří k nejdůležitějším faktorům pro návrh a údržbu dřevostavby. Zaujalo tě toto téma nebo navrhování staveb na bázi dřeva obecně? Tak si k nám podej přihlášku!
Ing. Štěpán Beránek
Praxe a výzkum
Studijní program Stavby na bázi dřeva nabízený na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU je koncipovaný tak, že studující jsou oproti kolegům z jiných univerzit detailněji vzděláváni v oblasti znalostí materiálových vlastností a díky tomu budou umět tvůrčím způsobem předcházet možným chybám, jež by mohly ohrozit trvanlivost dřeva v konstrukcích, a to už v projekční fázi.
V kampusu školy se nachází experimentální měřicí modul, který je studentům k dispozici při řešení výzkumných projektů a závěrečných prací na téma: výzkum a experimentální ověřování konstrukcí staveb. V Brně-Útěchově mají studenti příležitost pracovat ve špičkově vybaveném Výzkumném centru Josefa Ressela, které se jako první v České republice zabývá výzkumem v oblasti dřeva.
obr.: V kampusu školy se nachází experimentální měřicí modul, který je významným prvkem při výzkumu konstrukcí dřevostaveb, které jsou dlouhodobě zatížené reálnými klimatickými podmínkami. Na téma vlhkostního režimu dřevostaveb panuje v laické i odborné veřejnosti řada fám a mýtů. Důsledkem je pak nedůvěra k dřevostavbám obecně, což si určitě nezaslouží, zvláště při současných vědeckých poznatcích. Na dnech otevřených dveří se o tom mohou návštěvníci sami přesvědčit. Foto: archiv LDF Mendelu
Jedním z aktuálně řešených projektů je například vylepšení a diagnostika lepené spáry používané ve vícepodlažních dřevěných budovách. Projekt se zabývá velkými lepenými nosníky a plošnými materiály ze dřeva a kompozitních materiálů na jeho bázi. Jedná se o materiály, z nichž se už dnes staví budovy do výšky až 100 metrů nebo mosty s rozponem přes 150 metrů.
Takto velké konstrukce je možné realizovat díky tomu, že jsou tvořeny z lepených masivních materiálů, které překonávají rozměry a jisté nevýhody rostlého dřeva. Mezi takové materiály patří křížem vrstvené dřevo CLT (cross-laminated timber) a lepené nosníky GLT (glued-laminated timber). Lepená spára je v takovém případě důležitou součástí dřevěné konstrukce, zejména proto, že jsou na ni kladeny stejné požadavky jako na materiál. V průběhu života stavby totiž dochází k fyzikálně-chemickému namáhání lepené spáry, které vede k degradaci materiálu.
V případě lepených nosníků častodochází k delaminaci, tedy oddělování vrstev v okolí lepené spáry. Projekt si proto klade za cíl zlepšit vlastnosti lepené spáry pomocí plazmové úpravy povrchu před samotným slepením a zároveň je zaměřen na diagnostiku kvality a možného poškození lepené spáry zabudované v materiálech CLT i GLT.
Jak v případě bakalářského, tak i magisterského studia studenti absolvují odborné praxe ve firmách. Přímo na Lesnické a dřevařské fakultě funguje také několik specializovaných řešitelských týmů, které pracují na odborně zaměřených projektech. Výsledky této výzkumné a vývojové činnosti vyučující následně využijí při výuce staveb na bázi dřeva i příbuzných dřevařských studijních programech.
obr.: Studenti mohou využívat Výzkumné centrum Josefa Ressela při zpracování svých závěrečných prací. Foto: archiv LDF Mendelu
SLOVO ODBORNÍKA
Experimentální modul slouží nejen jako demonstrace nových aplikací, ale i jako živá laboratoř. Konstrukce s dřevěnými prvky jsou zde vystaveny zatížení reálného klimatu a dlouhodobě monitorovány. Na základě výsledků jsou současné modely sloužící k prognóze vlhkostního režimu konstrukcí konfrontovány s nově vyvíjenými postupy a modely.
Ačkoli měřicí modul není rozměrově velký, jeho možnosti jsou rozsáhlé. Umožňuje jak vědcům, tak studentům školy testovat stěny šikmé i ploché, ale také ověřovat letní tepelnou stabilitu místnosti s lehkou konstrukcí. Modul je sestaven ze segmentů, které se dají různě přestavět, a testovací pole díky tomu měnit nebo doplňovat podle zaměření výzkumu.
Aktuálně zde už třetím rokem probíhá výzkum vlivu imperfekcí na vlhkostní režim konstrukcí dřevostaveb. Výsledky umožní stanovit míru efektivity reálně zabudovaných vrstev, které jsou využívány pro regulaci difuzního toku – parozábrany. Odborníci pak budou moci závěry výzkumu využít při navrhování konstrukcí dřevostaveb.
Ing. Richard Slávik, Ph.D.
Odborný asistent a garant projektu Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 1/2025
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DANA JAKOUBKOVÁ a MONIKA PEVNÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury
Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších…
-
Exkurze na stavbu pasivní dřevostavby. To prostě musíte vidět
Chcete vidět pasivní dům ještě ve fázi stavby? Přijďte na exkurzi do Vily Troja v Praze ve čtvrtek 27. března a projděte si rozestavěnou dřevostavbu, kde uvidíte každý detail…
-
Dřevěný pavilon v Ósace: Kolaudujeme!
Přesně měsíc před zahájením letošní Světové výstavy přednesl její organizační tým na tiskové konferenci v nádherně restaurované Fantově budově na Hlavním nádraží novinky…
-
Navštivte společnosti REHAU a MEPA na veletrhu ISH 2025
ISH - Mezinárodní veletrh vody, tepla, větrání, klimatizací a souvisící ochrany životního prostředí otevírá své brány a my jsme u toho s REHAU Building Solutions a MEPA pod heslem…