Redakce | Čtvrtek, 03. duben 2025 |

Možná právě plánujete stavbu nebo rekonstrukci roubenky či srubu a trochu váháte, jak skloubit moderní životní styl s kouzlem tradiční dřevěné stavby. Tyto typické symboly tradičního venkovského života přitahují svým půvabem a atmosférou minulosti, zároveň se ale může zdát obtížné je upravit pro potřeby současného života. Stylů je spousta, od klasického venkovského až po moderní, téměř minimalistický. Ale jak se v nich orientovat a použít je tak, aby vytvořily a podtrhly prostředí, které bude přesně podle vašich představ?
Tradiční venkovský styl nabízí nejen prostor k životu, ale i emocionální propojení s minulostí a přírodou. Klade důraz na přírodní materiály, autentické detaily a jednoduché linie, interiér se tak stává osobitým místem, kde se zpomalí čas a pohoda je na prvním místě. Klasický venkovský styl dodává roubenkám a srubům nezaměnitelnou atmosféru nostalgie a romantiky.
Materiály v klasickém venkovském stylu
Jsme na venkově, takže materiály v sobě musí mít nějakou „venkovskost", tzn. přirozenost a hrubost. Hlavním a základním stavebním prvkem v roubenkách a srubech je dřevo. Používá se na podlahy, stěny a nábytek. Tradiční venkovský styl preferuje přírodní vzhled dřeva, často s viditelnou strukturou. Rozhodně je potřeba se vyvarovat imitacím, dřevo by nemělo být příliš dokonale opracované, preferuje se hrubý reliéf, klidně praskliny a suky. Jestliže chcete interiér opravdu ve stylu klasického venkova, dřeva se nebojte, může být skoro všude. Varianta je ale i styl lehce klasického venkova, kdy není dobré to se dřevem úplně přehánět.
Přítomnost přírodního kamene přidává do interiéru texturu a robustnost. Kamenné zdi, krb nebo dlažba jsou typické prvky. U stylu lehce klasického venkova volíme kámen spíše hladký, opracovaný a v menší míře. Dalším charakteristickým prvkem jsou cihlové zdi. Ty mohou být ponechány v původním stavu nebo omítnuty.
Kovové prvky, jako jsou kovová zábradlí, lampy nebo doplňky, mohou přidat do interiéru prvek kontrastu a vintage vzhledu. Starodávnější ráz podpoří hlavně mosaz, více „obyčejný" je pak černý kov nebo natřený plech. Do tohoto stylu naopak nepatří nerez a stříbrná barva. Neznamená to, že v interiéru nemůže být vůbec, jen by nikdy neměla hrát prim.
Při výběru textilií je důležité klást důraz na přírodní materiály, jako jsou lněné látky, bavlna nebo vlna. Na sedací nábytek se nebojte použít i hrubší kůži s patinou.
Do klasického stylu patří také keramika. Lze ji použít na obklady a dlažby menších formátů hlavně v koupelnách, může se však objevit i na dalších prvcích a doplňcích, jako jsou vypínače, zásuvky, lampy, vázy nebo džbány.
Foto: Martin Zeman
Tvary v klasickém venkovském stylu
Protože se jedná o klasiku, měli bychom volit tvary spíše složitější. Vycházejí totiž ze starožitného nábytku, ne však doslovně kopírovaného. Oproti historickým originálům jsou zjednodušené, ne tolik zdobné. Typickou ukázkou jsou dvířka s kazetkou. Ty můžou být víc profilované, tzn. klasické, nebo jen s jednoduchou kazetkou bez extra zdobného profilu. Většinou se tyto dvířka objevují na kuchyňském nábytku, je ale vhodné je použít i jinde, interiér se pak krásně propojí. Charakteristickým tvarem jsou zaoblené hrany, které jsou použity na nábytku, na detailech dveří i oken, na opracovaných roubených stěnách a dřevěných detailech.
V tomto stylu je jasná inspirace přírodou, proto jsou v interiéru často používány přírodní tvary a motivy listů, květin, větví nebo jiných organických forem. Objevují se jak v dekorativních prvcích na nábytku, tak i ve vzorech a textiliích. Často používaný květinový motiv může být realistický (detailně vykreslený), ten je pak lépe kombinovat s jemnými barvami a rovnějšími předměty.
Moderní, zjednodušený květinový motiv můžete v tomto stylu použít také. Ten umožní kombinaci i s více starodávným předmětem, kterému umožní zajímavější a dramatičtější kompozici. Květinové motivy jsou často používány na látkách pro okenní dekopolštářích, ubrusech a drobných dekoracích. Je možné je však použít i na tapetách, které obzvlášť v ložnicích a dětských pokojích navodí příjemnou a útulnou atmosféru.
Do tohoto stylu se rozhodně nehodí velkoplošné tapety s realistickými květinami, které, i když se zkombinují s klasickým nábytkem, budou vždy působit opulentně a vyzývavě. A to není případ venkovského stylu, ten se nevytahuje a nepředvádí. Dalšími tradičními motivy jsou pak pruhy a kostky, které se používají hlavně na dekorativních textiliích.
Prohlédněte si obnovený historický statek.
Foto: Martin Zeman
Podlahy v klasickém venkovském stylu
V klasickém venkovském stylu se na podlahy používají především přírodní materiály, které podporují autentický a rustikální vzhled. Nejčastějším a ikonickým prvkem je dřevěná podlaha. Ta může být vyrobena z různých druhů dřeva, jako je dub, borovice, jasan nebo olše, a to jak ve variantě masivní, tak lamelové podlahy. Vzhled dřeva může být více či méně rustikální. Rustikální vzhled dřeva s mnoha suky a patinou má však mnoho praktických výhod – na dřevě jsou minimálně vidět nečistoty a nějaký další šrám jen doplní jeho přirozený vzhled. Je to materiál, který si na nic nehraje.
Dalším tradičním materiálem na podlahy je kámen. Podlahy z přírodního kamene mohou být z břidlice, vápence, žuly či travertinu. Často se kombinují různě velké formáty, opracování může být i hrubé, v matné povrchové úpravě. Kámen dodává do prostoru robustnost a texturu. Kamenné dlaždice jsou často používány v kuchyních, chodbách nebo koupelnách.
Častou a praktickou volbou na podlahy je keramická dlažba. Ty nabízejí širokou škálu barev, vzorů a textur. Do klasického venkovského stylu je však potřeba volit dlaždice s texturou, v rustikálním stylu a nejlépe v neutrálních barvách. Do roubenky či srubu se na podlahu rozhodně nehodí lesklé povrchy a výrazné barvy.
Do tradičního venkovského stylu také nepatří vinyl ani laminát, a už vůbec ne v imitaci dřeviny nebo kamene. Na podlahy můžete použít k zútulnění a zateplení místnosti kusové koberce, které mohou mít tradičních vzor nebo mohou být jednobarevné se strukturou. Volte koberce vlněné, bavlněné, lněné nebo jutové. Vhodným doplňkem je i kožešina.
Prohlédněte kokořínskou poloroubenku.
Realizace: Roubenky Střihavka, Foto: Martin Zeman
Barvy v klasickém venkovském stylu
Barvy hrají důležitou roli v klasickém venkovském stylu. Jejich správná volba a kombinace pomáhá vytvořit tu správnou atmosféru a útulnost. Teplé dřevěné tóny, které se objevují jak na stěnách, tak na podlaze a nábytku, udávají hlavní barevný základ interiéru. Ke dřevu jsou ideální neutrální barvy bílá, krémová, béžová a jemné odstíny šedé. Tyto barvy vytvářejí světlé vzdušné prostředí a poskytují základ pro přidání dalších barevných prvků a akcentů.
Jasnou volbou jsou přírodní tóny, jako jsou teplé hnědé, zemité barvy, jemné olivové nebo pastelové odstíny. Tyto barvy k venkovu patří a jejich volbou nic nezkazíte. Můžete je použít na drobném nábytku, židlích, stěnách nebo dekoracích. Pro přidání kontrastu a hloubky můžete zvolit i tmavší akcentní barvy, jako jsou hluboká modrá, tmavě zelená, červenohnědá nebo tmavě šedá. Tyto barvy mohou být použity na drobném nábytku, doplňcích nebo textiliích.
Pokud preferujete jemnější a romantický vzhled, můžete zvolit vintage pastelové barvy, jako je světle modrá, mátová zelená, světle růžová nebo světlá levandule. Tyto barvy přinášejí do interiéru nádech nostalgie a svěžesti.
Prohlédněte si roubenku.
Projekt: Daniel Vlček, Hrubá stavba: Haniš srubové domy, Dokončeno: svépomocí, Foto: Martin Zeman
Osvětlení v klasickém venkovském stylu
Do interiéru tradičního venkovského stylu je vhodné zvolit osvětlení, které bude ladit s celkovou atmosférou pohodlí, útulnosti a nostalgie. Prostřednictvím nástěnných lamp a závěsných lustrů s žárovkami v teplých odstínech můžete vytvořit příjemné a uklidňující osvětlení, které připomíná světlo svíček a olejových lamp. Svítidla mohou být kovová, porcelánová, dřevěná, textilní i skleněná, měly by však mít rustikální tvar a vhled.
Při volbě jednoduchého tvaru svítidla je lépe zvolit materiál s hrubší strukturou, patinou a nezapomenut na drobné detaily, jako je správná barva závěsné šňůry. Můžete volit i svítidla vyrobená z přírodních materiálů, jako jsou ratan, bambus nebo dřevo, dokážou do interiéru vnést příjemnou organickou atmosféru.
Stolní a stojací lampy s textilními stínítky dokážou rozptýlit světlo do místnosti a vytvořit velice příjemnou atmosféru. Volte lampy s podstavcem ze dřeva nebo kovu, které budou ladit s ostatními prvky v interiéru. Svíčky a svícny jsou také tradičním prvkem venkovského osvětlení a přinášejí do interiéru romantický a relaxační pocit. Umístěte je na stolech, parapetech nebo komodách pro přidání příjemného světla.
Okna a dveře v klasickém venkovském stylu
Tradiční volbou pro klasický venkovský styl jsou dřevěná okna a dveře. Dřevo přináší do interiéru teplý a příjemný pocit, zároveň se skvěle hodí k dalším dřevěným prvkům v interiéru, jako jsou podlahy nebo nábytek. Okna s malými mřížkami dodávají prostoru charakteristický venkovský vzhled a připomínají tradiční venkovské domy. Tyto okna mohou být zdobená nebo jednoduchá, v závislosti na charakteru stavby.
Pro klasický venkovský styl se hodí dveře s rustikálním vzhledem, které dodávají interiéru autentičnost a charakter. Rustikální dveře mohou mít hrubší povrch, zdobené prvky nebo patinu, která připomíná stáří. Lehce modernější formou jsou pak dřevěné dveře s jednoduchým členěním a rámečkem. Klika by ale v každém případě měla být rustikální.
U oken jsou ideální závěsy na tyči z přírodních materiálů a se vzory. Patří sem rukodělná nostalgie, tzn. mašličky, úvazy, volánky, ale i jednodušší řešení, jako jsou římské rolety.
Prohlédněte si stylovou poloroubenku.
Projekt: Daniel Vlček, Realizace: Roubenky Střihavka, Foto: Martin Zeman
Mohlo by vás zajímat


Dekorace – třešnička na dortu
- Přírodní textilie na prostírání, ubrusy, polštáře, závěsy s rustikálními vzory nebo vyšívanými detaily.
- Ručně malované keramické nádoby, džbány, talíře v přírodních odstínech.
- Kovové svícny, rámy na obrázky, drobné prvky s patinou nebo reliéfními detaily.
- Dřevěné vyřezávané figurky, vázy, ozdoby, rámy na fotografie.
- Sušené větvičky, květiny, kameny nebo dřevěné ozdoby.
- Starožitné předměty, jako jsou staré hodiny, rádia, knihy nebo kufříky.
- Při výběru dekorací je důležité dbát na harmonii a rovnováhu v interiéru a vybírat prvky, které budou ladit s celkovým designem.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: Šárka Horáková pro časopis sruby&ROUBENKY
Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”
-
Užitečné tipy, jak zařídit interiér srubu či roubenky v moderním minimalistickém stylu
Možná právě plánujete stavbu nebo rekonstrukci roubenky či srubu a trochu váháte, jak skloubit moderní životní styl s kouzlem tradiční dřevěné stavby. Tyto typické symboly…
-
Užitečné tipy, jak zařídit interiér srubu či roubenky ve stylu moderní venkov
Možná právě plánujete stavbu nebo rekonstrukci roubenky či srubu a trochu váháte, jak skloubit moderní životní styl s kouzlem tradiční dřevěné stavby. Tyto typické symboly…
-
Vana, nebo sprchový kout? Známe výhody i nevýhody obou těchto možností
Pojďme se společně s firmou WellMall, která se specializuje na prodej koupelnového vybavení, podívat, jaké jsou výhody i nevýhody vany a sprchového kouta v koupelně.
-
Nechte si od mistrů truhlářů vyrobit na míru kuchyň z masivu
Kuchyně na míru od společnosti UNIS-N vdechne vašemu interiéru osobitý styl. Nábytek se vyrábí z kvalitního masivního dřeva a s vysokým podílem ruční práce. Nejen, že získáte…