Redakce | Pátek, 14. září 2018 |
Vývojový institut společnosti Sumimoto Forestry, předního zpracovatele a výrobce dřevostaveb v Japonsku, se už delší dobu zabývá ekologií a symbiózou moderních měst s životním prostředím. Jeden z jeho cílů směřuje k vývoji nových technologií v oblasti dřevěné architektury, které by umožnily stavět ze dřeva mnohem vyšší domy, jimiž se centra japonských velkoměst jen hemží.
Výškové dřevostavby - způsob, jak vrátit přírodu do města
Výškové dřevostavby vystavěné ze dřeva, navíc s dalšími aspekty ochrany životního prostředí, by mohly vytvořit nejen příjemné prostředí pro život lidí, ale zároveň se podílet na návratu některých živočišných druhů zpátky do měst. Množství rostlin na ozeleněných balkonech a střechách výškových budov by pomohlo rozšíření biodiverzity, protože by poskytlo azyl pro mnoho druhů hmyzu a ptáků. Zvýšení potřeby dřeva pro výstavbu by oživilo lesnický průmysl, navíc používání výrazného množství dřeva při výstavbě výškových dřevostaveb fixuje velké objemy oxidu uhličitého.
350 metrů vysoká dřevostavba
Výsledkem, který se firma rozhodla prezentovat, je studie 70patrového věžáku, který je z 90 % ze dřeva. Mrakodrap W350 bude 350 metrů vysoký, nabídne využitelnou plochu 6 500 m2 a na jeho stavbu bude použito více jak 180 000 m3 dřeva.
Multifunkční dřevostavba bude obsahovat byty, hotely, obchody i kanceláře, navíc množství veřejně přístupných prostorů. První dřevěný mrakodrap a zatím suverénně nejvyšší dřevostavba vůbec (ve skutečnosti se nebude jednat o čistou dřevostavbu, z důvodů častých zemětřesení a silného zatížení větrem bude konstrukce z 10 % ocelová) má v centru Tokia vyrůst v roce 2041, kdy má Sumimoto Forestry oslavit výročí 350 let od svého založení.
Předpokládaná cena se v současné chvíli vyšplhala na 115 miliard korun, což je zhruba dvakrát tolik jako za standardní mrakodrap stejných rozměrů, vyrobený z betonu a oceli. Společnost ovšem predikuje významný technologický pokrok v následujících letech, který by mohl výslednou cenu realizace značně snížit. Navíc z dlouhodobějšího hlediska by měla být výrazně levnější údržba a opravy, nehledě na ekologickou a snadnou recyklaci v případě, že by dřevostavba už dále nebyla potřeba.
Zeleň uprostřed velkoměsta
W350 bude mít zelenou střechu a fasádu tvořenou dřevěnou sítí ozeleněných balkonů, které mají obyvatelům a návštěvníkům poskytnout dostatek prostoru k pobytu na čerstvém vzduchu, denním světle a v zeleni – i když uprostřed rušného města. Interiéry budou celé ze dřeva, aby vytvořily příjemné prostředí, díky množství dřeva teplé a uklidňující. Na designu budovy spolupracovala společnost Nikken Sekkei.
Obr.: Zeleň uprostřed velkoměsta - Multifunkční dřevostavba bude obsahovat byty, hotely, obchody i kanceláře, navíc množství veřejně přístupných prostorů.
Cílem celého snažení Sumimoto Forestry je vytvořit město přátelštější k životnímu prostředí a naučit se využívat dřevo jako stavební materiál mnohem více, než je v Japonsku dnes běžné – doslova vytvořit z dosud ocelových a betonových mrakodrapů dřevěný les.
Ing. arch. Dagmar Česká
Vaše komentáře (0)Sledujte další zajímavé dřevostavby nejen ve světě, ale i u nás.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…