a.janousek | Úterý, 05. leden 2016 |
Tepelná čerpadla se ve větším měřítku začala v Evropě instalovat v 80. letech 20. století. Tato zařízení tehdy představovala alternativu ke kotlům na topný olej, jejichž provoz přestal být za ropné krize výhodný.
Ačkoli jde o poměrně starou technologii, opravdový boom tepelných čerpadel přišel v Česku i Evropě kolem roku 2000. Tehdy totiž začala být více dostupná i technicky vyspělá zařízení typu vzduch-voda pracující až do teploty −20°C a nevyžadující drahé vrty či zemní kolektory. Málokdo také ví, že technologie tepelných čerpadel má české kořeny.
Zpočátku šlo o nahrazení drahého topného oleje
Ačkoli by se mohl opak zdát pravdou, tepelná čerpadla nejsou nový vynález. Používají se již desítky let, a to i v České republice. První komerční instalace tepelných čerpadel se v Česku datují do 80. let minulého století. Šlo nejčastěji o zařízení typu země-voda. Tepelná čerpadla typu vzduch-voda, která patří v současnosti mezi nejrozšířenější, například pracovala jen do teploty vnějšího vzduchu okolo 0 °C. Nebyla tedy příliš použitelná v zimním období.
„V minulém století na našem území instalovaná tepelná čerpadla využívala hlavně teplo ze zemního kolektoru, který bylo nutné poměrně nákladně vybudovat. Tepelné čerpadlo tedy představovalo v osmdesátých a devadesátých letech finančně náročné zařízení s velmi dlouhou návratností,“ popisuje začátky této technologie Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra.
Současná tepelná čerpadla se s těmi před dvaceti lety téměř nedají srovnávat. Pracují úsporněji, mají tišší chod a mnohem širší možnosti použití. Dnešní typy vzduch-voda již dokážou i při mrazech −20°C produkovat topnou vodu o teplotě 80 °C bez potřeby bivalentního zdroje. Moderní tepelná čerpadla už proto nemusí být instalována pouze s podlahovým vytápěním.
Rozvoj nastartovaly hlavně výhodné elektrotarify
Masového rozšíření zaznamenala tepelná čerpadla až od roku 2000. Teprve od té doby lze tuto technologii považovat za prověřený a ekonomický způsob vytápění. „Za vyšším zájmem o tepelná čerpadla po roce 2000 stojí hlavně dva faktory: na trhu se objevila technicky vyspělejší zařízení a navíc distributoři energií začali pro majitele tepelných čerpadel nabízet specializované tarify s levnější elektřinou,“ přiblížil hlavní důvody rozvoje této technologie Ivo Zabloudil.
V současnosti je podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Česku instalováno již více než 55 tisíc těchto zařízení. Statistiky pak hovoří o 7,5 tisících loni prodaných tepelných čerpadlech s celkovým odhadovaným výkonem okolo 96 MW. Nejčastěji instalovaným typem jsou zařízení vzduch-voda.
V předminulém století vysoušela tepelná čerpadla vytěženou sůl
Přestože se s tepelnými čerpadly setkáváme teprve několik desítek posledních let, jejich princip je znám mnohem déle. Málokdo přitom ví, že má tato technologie kořeny na českém území. První tepelné čerpadlo na světě totiž vynalezl v polovině 19. století rodák z Nového Jičína, rakouský báňský technik Peter von Rittinger, mimo jiné také významný modernizátor jáchymovských dolů.
Jednoduchá tepelná čerpadla používal von Rittinger k vysoušení vytěžené soli v rakouských dolech. Po tomto učenci je také nyní pojmenována Mezinárodní cena Petera von Rittingera, která je udělována nejlepším výrobkům z oblasti tepelných čerpadel a klimatizační techniky.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”
-
Pracovní plošiny pro práci na stavbě
Správně zvolená pracovní plošina usnadní jakoukoli konstrukční či údržbovou práci ve výškách. Dokáže nahradit lešení, je bezpečná, praktická a snadno se ovládá, takže s její…
-
Systém bezdrátové regulace větrání Brink zajistí v domě vysokou kvalitu vzduchu
Regulace vychází z reálných potřeb uživatelů. Uživatel není mnohdy sám schopen poznat aktuální kvalitu vzduchu v domě a podle ní vhodně nastavit větrání. Právě k tomuto účelu…
-
Kvalitní rozvody vody pro váš moderní dům
Při stavbě rodinného domu investujeme nemalé peníze do všech možných materiálů, technologií i designu, tak aby dům splňoval všechny požadavky komfortního bydlení. Nemělo by se…
-
Italskou cenu za terminál a logistiku získala firma Combilift
Combilift, největší světový výrobce vícesměrných vozíků, kloubových vysokozdvižných vozíků a obkročných nosičů, s nadšením oznamuje, že Combi-CB70E získalo prestižní…