Redakce | Středa, 26. prosinec 2012 |
Významnou vlastností solárních článků je snadnost jejich vzájemného propojení za účelem sestavení větších celků. Tyto celky se nazývají solární moduly nebo také fotovoltaické moduly a představují základní stavební jednotky fotovoltaických systémů.
V jednom solárním panelu je běžně 36 článků o výstupním napětí 12 V nebo 72 článků o napětí 24 V. Solární panely mají různé výkony 150, 180...až 280 W. Výkonovou jednotkou panelů je Wattpeak (Wp) neboli tzv. špičkový výkon, což je výkon naměřený za daných podmínek (ozáření 1000W/m2, teplota 25°C). Účinnost solárních panelů je 14 – 17%, životnost cca 30 let.
Kde solární elektrárny instalovat?
Tyto moduly pak lze dle potřeby následně propojovat do tzv. solárních generátorů. Získáváme tak velké solární plochy, které jsou schopny vyrábět již značné množství elektrické energie využitelné v praktických aplikacích. Instalace solárních panelů je možná na rovné i sedlové střechy, na volné pozemky. Solární systémy mohou být stacionární i se sledovači slunce, tzv. trackery.
Obr.: Rekonstrukce elektroinstalace staré stavby za pomoci fotovoltaických panelů.
Výroba solární energie s dodávkou do rozvodné sítě
Systémů dodávající elektrickou energii do rozvodné sítě (grid-on) se využívá v případě, že výrobce má uzavřenou smlouvu s provozovatelem příslušné distribuční nebo přenosové soustavy (např. ČEZ, E-on). Energie vyprodukovaná systémem fotovoltaiky je dodávaná do sítě za předem stanovenou výkupní cenu. Tím je zabezpečen neustálý odběr elektrické energie vyrobené fotovoltaickým systémem. Připojení k síti podléhá schvalování provozovatelem příslušné distribuční nebo přenosové soustavy.
Montáž solárních systémů
Solární panely jsou základním stavebním prvkem fotovoltaických elektráren. Při montáži systémů na šikmou střechu jsou k dispozici standardní stavebnicové kotvící prvky, které se přizpůsobí v podstatě každé krytině. Při kotvení na rovnou střechu je potřeba se rozhodnout, zda solární panely budou kotveny pouze gravitačně, nebo bude konstrukce panelů ukotvena do konstrukce střechy. V případě gravitačního kotvení je zapotřebí posoudit statickou únosnost střechy.
Solární panely stavěné "na zelené louce" se vyskládávají na ocelovou, nebo hliníkovou konstrukci kotvenou do betonových pilotů nebo na zemních vrutech.
Obr.: Solární mapa ČR
Převzato z www.fotovoltaicke-systemy.info
Seriál článků o fotovoltaice:
- Základy o fotovoltaice 1 (tento článek)
- Základy o fotovoltaice 2
- Základy o fotovoltaice 3
- Základy o fotovoltaice 4: Vysoce účinné panely CPV
Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”
-
Pracovní plošiny pro práci na stavbě
Správně zvolená pracovní plošina usnadní jakoukoli konstrukční či údržbovou práci ve výškách. Dokáže nahradit lešení, je bezpečná, praktická a snadno se ovládá, takže s její…
-
Systém bezdrátové regulace větrání Brink zajistí v domě vysokou kvalitu vzduchu
Regulace vychází z reálných potřeb uživatelů. Uživatel není mnohdy sám schopen poznat aktuální kvalitu vzduchu v domě a podle ní vhodně nastavit větrání. Právě k tomuto účelu…
-
Kvalitní rozvody vody pro váš moderní dům
Při stavbě rodinného domu investujeme nemalé peníze do všech možných materiálů, technologií i designu, tak aby dům splňoval všechny požadavky komfortního bydlení. Nemělo by se…
-
Italskou cenu za terminál a logistiku získala firma Combilift
Combilift, největší světový výrobce vícesměrných vozíků, kloubových vysokozdvižných vozíků a obkročných nosičů, s nadšením oznamuje, že Combi-CB70E získalo prestižní…