Dřevěná terasa zahřeje a v létě nespálí

Dřevěná terasa zahřeje a v létě nespálí

Jiří Kuthan | Neděle, 05. duben 2009 | | Aktualizováno Sobota, 22. červen 2019

Přidat na Seznam.cz

Nemusíme stavět dřevostavbu, abychom si dokázali náležitě vychutnat pocit z dřevěné terasy. Veškeré pozitivní vlastnosti, které dřevo má, se promítají i do tohoto prvku zahradní architektury, který v poslední době získává stále více na oblibě.

Dřevo se na poledním letním slunci nerozpaluje tak jako beton nebo dlažba, takže je pochozí naboso, což může být příjemné zejména tehdy, navazuje-li terasa na bazén. Obavy, že dřevěný povrch má nižší životnost než betonová nebo keramická dlažba, jsou částečně pravdivé, částečně liché: dřevo samozřejmě nevydrží na věky – to je daň za přírodní materiál a opticky zajímavější zahradní prvek. Pokud ale dodržíme některé základní konstrukční zásady a zvolíme odpovídající materiál, vydrží dřevo na terase v dobré kondici minimálně jednu generaci.

Jak zvýšit životnost dřeva na terase?

1. Konstrukční ochrana dřeva

Nejjednodušší metodou, jak zvýšit životnost dřeva, je jeho konstruktivní ochrana. V případě terasy to znamená zejména zajistit, aby dřevo po dešti co nejrychleji vyschlo a nevytvořily se tak podmínky pro rozvoj dřevokazných hub. V ideálním případě by měla být terasa zastřešená, aby dřevo nepřišlo do přímého kontaktu s vodou. Kdo by ale chtěl sedět koncem jara nebo začátkem podzimu pod střechou, když může dobíjet energii ze slunce… V takovém případě je vhodné uložit konstrukci terasy na betonové pilíře, aby bylo zajištěno přirozené provětrávání a zmenšila se tak styčná plocha.

Dobrý odvod (dešťové) vody zajistí také mírný sklon terasy – stačí několik stupňů směrem od domu. Aby voda dobře vsakovala, je vhodné zajistit pod terasou a po jejím obvodu drenážní žlaby (příkop hluboký asi 80 cm vyplněný štěrkem).

2. Úprava povrchu pod dřevěnou terasou

Pokud bude terasa jen nízko nad zemí, je třeba upravit povrch také přímo pod dřevěnou plochou. Netkaná textilie zasypaná drtí nebo kačírkem zabrání prorůstání plevelů a zároveň omezí rozstřikování stékající vody, která by mohla narušit strukturu dřeva zdola.

3. Upevnění prken na podkladní rošt

S životností dřeva na terase souvisí také způsob upevnění jednotlivých prken na podkladní rošt. V nejjednodušším případě se prkna přišroubují vruty shora a částečně se zapustí pod povrch. Tím ale vznikne malá prohlubeň, v níž se bude udržovat voda.

Vhodnější je proto šroubovat buď ze strany, čímž se ale zmenšuje stabilita, nebo použít speciální klipy, které nabízejí někteří dodavatelé dřevěných teras. K podkladnímu roštu se šroubuje pouze klip, který přidržuje prkno za vyfrézovanou drážku. Povrch terasy tak zůstává zcela bez poskvrny, a navíc je zajištěna rovnoměrná vzdálenost mezi jednotlivými lamelami.

 

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop