Redakce | Pátek, 01. červenec 2011 |
Vzhledem k cenám stavebních pozemků bychom měli také okolí naší dřevostavby náležitě využít. Zahrada představuje jakýsi doplněk domu a zvětšení jeho užitné kapacity zvláště v letním období. Terasa by měla být jedním z prvních prvků, které si do zahrady pořídíme.
V létě naboso
Nemusíme stavět ze dřeva, abychom si dokázali náležitě vychutnat pocit z dřevěné terasy. Veškeré pozitivní vlastnosti, které dřevo má, se promítají i do tohoto prvku zahradní architektury, který v poslední době získává stále více na významu. Dřevo se na poledním letním slunci nerozpaluje tak jako beton nebo dlažba, takže je pochozí naboso, což může být příjemné zejména tehdy, navazuje-li terasa na bazén. Obavy, že dřevěný povrch má nižší životnost než betonová nebo keramická dlažba, jsou částečně pravdivé, částečně liché: dřevo samozřejmě nevydrží na věky – to je daň za přírodní materiál a opticky zajímavější zahradní prvek. Pokud ale dodržíme některé základní konstrukční zásady a zvolíme odpovídající materiál, vydrží dřevo na terase v dobré kondici minimálně jednu generaci.
Povrchy na výběr
Výběr konkrétního druhu dřeva záleží především na finančních možnostech stavebníka. Tuzemské měkké dřevo, nejčastěji smrk nebo borovice, jsou nejlevnější, na druhou stranu mají ale omezenou životnost a především vyžadují ochranný nátěr, který je třeba často i jednou za rok obnovovat. Střední cenovou kategorii a zároveň střednědobou životnost nabízejí například douglaska, severský smrk či severský modřín, ale také tuzemské dřeviny ošetřené tlakovou nebo tepelnou impregnací. Dostáváme se tak k tropickým dřevinám, jejichž cena kolem tisícikoruny za metr čtvereční plně reflektuje jejich vysokou životnost – bez ošetření vydrží odolávat dešti a sněhu až padesát let (massaranduba, ipe, cumaru; jiná exotická dřeva mají životnost kolem 30 let – teak, merbau, jatoba). Důvod? Vlhké a tropické klima je ideální pro rozvoj dřevokazných hub. Aby jim stromy dokázaly odolávat, musí si vytvořit speciální přírodní fungicidy, které ve dřevě přetrvávají i po jeho zpracování.
Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 1/2009.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Zahrada”
-
Saunová zahrada SALORI aneb malý ráj, do kterého se budete chtít vracet
Kousek od Hradce Králové se mezi poli nachází místo dokonalého odpočinku, které vám pomůže přečkat zimu ve všech jejích podobách. Saunová zahrada SALORI se stala útočištěm nejen…
-
Chcete ve svém domě pokoj navíc? Poradíme, jak získat výjimečný prostor
Zaujaly vás bioklimatické pergoly, ale hliníková konstrukce vás odrazuje? Přemýšlíte, jak ji sladit s dřevostavbou? Odpověď je jednoduchá: snadno. Navíc elegantně doplní každou…
-
Jak postavit dětský zahradní domek z palet
Zahradní domek by neměl chybět na žádné zahradě – poskytuje přístřeší zahradním strojům a nářadí, nebo skvěle poslouží jako útočiště pro děti. Dřímá-li ve vás kutilský…
-
Michal Šperling: Jezírka pomáhají nejen s očistou těla ale i duše
Vyjít ven z domu, udělat pár kroků přes trávník a skočit do vody. Jako ve volné přírodě. Právě takovou atmosféru dokáže zahradě přírodní jezírko dát. Je ale tím pravým…