Dřevostavba ve svahu – problém, nebo unikát?

Dřevostavba ve svahu – problém, nebo unikát?

Michal Babor | Úterý, 15. červen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Hodí se dřevostavby do svahu? Je, nebo není svah překážkou? A na co se připravit, pokud již máme svažitý pozemek a uvažujeme o stavbě dřevostavby? V tomto článku se pokusíme najít odpověď na každou z těchto otázek.

Problémy a řešení při stavbě domu ve svahu

Dobře víme, že žádný dům se neobejde bez základů, na nichž je pevně usazen a které zajistí jeho stabilitu. Jak ale vybudovat pevné základy na terénu, který je vhodnější pro sjezdovku než pro rodinný dům?

Tyto starosti přenechme odborníkům. Moderní technika a technologie dnes umožňují založit rodinný dům i na skále či méně únosných půdách, a ani vysoká hladina spodní vody nemusí být problém.

Dřevostavby jsou v tomto směru dokonce výhodnější než zděné domy – díky své menší hmotnosti mohou být postaveny na subtilních pilotách nebo na zemních vrutech.

Výhody dřevostaveb ve svahu


Dřevostavby ve svahu nabízejí několik výhod, které z nich činí atraktivní volbu pro mnoho majitelů pozemků.

  • Kvalitní výhled a atraktivní scenérie.
  • Optické rozšíření obytné plochy domu.
  • Omezení možnosti pozorování dění v domě zvenku.

Nevýhody dřevostaveb ve svahu

  • Vyšší náklady na realizaci, především kvůli složitějším terénním úpravám.

  • Schody, které budou nutností, ať už v domě, nebo na zahradě.

  • Náročnější pohyb po zahradě

Inspirace: Dřevostavby ve svahu

Rodinná dřevostavba v Zaječicích

Příběh tohoto domu ve svahu se mohl vyvíjet vlastně úplně jinak, kdyby si majitel na poslední chvíli nerozmyslel výběr realizační firmy. Když jsme se poprvé setkali, měl už hotový projekt a chtěl, abychom dům postavili podle něj. My jsme ale zvyklí dodat zákazníkovi kompletní výrobek (jestli se tak vlastně rodinný dům dá vůbec nazvat).

Po několika konzultacích bylo všechno jinak – náš návrh otočil stavbu o 90 stupňů a usadil ji kolmo k vrstevnicím. Dům tedy suverénně vystupuje z ostrého svahu a svá záda má „krytá" masivní kamennou opěrnou stěnou.

Design domu ve svahu

Kompaktní hlavní hmota domu konstruovaná systémem Two by Four je v přízemí i patře doplněna dřevěnými terasami, z nichž se otevírá nádherný výhled do údolí, a které zároveň účelně stíní spodní prostory. Vnější podobu domu výrazně utváří sibiřský modřín použitý jednak ve formě palubek jako zavěšená fasáda domu, jednak jako laťkový obklad předsazených teras.

Rozdělení obytného prostoru

Obytný prostor je rozdělen na tři výškové úrovně, které kopírují svažující se terén a zároveň vytvářejí tři rozdílně působící prostory

  • Vyšší vstupní jídelní hala
  • Střední úroveň obsahující kuchyni jako středobod dispozice 
  • Nižší a intimnější část obývacího prostoru, který lze oddělit posuvnou skleněnou stěnou. 

Terasu v přízemí lze navíc uzavřít posuvnými paravány. Z druhého podlaží je možné přejít po dřevěné lávce do horní části pozemku s relaxačním jezírkem.

Ing. arch. Václav Zahradníček, Prodesi | Domesi

Dřevostavba ve svahu v Zaječicích.Dřevostavba ve svahu v Zaječicích ze zadní části.Rodinný dům ve svahu v Zaječicích v podobě dřevostavby s terasou.Rodinný dům ve svahu v Zaječicích v podobě dřevostavby.

 

Dům 108 v Girone

Svažitý terén v oblasti Costa Brava porostlý hustou středomořskou vegetací jsme se snažili ovlivnit v minimální možné míře a omezit tak množství přemísťované půdy. Rovněž jsme zachovali vegetaci, která zajišťuje stín a chládek, a citlivě jsme uplatnili návrh exteriérových prvků – dřevěné schody, které kopírují přirozený sklon a minimální rozsah oplocení.

Přizpůsobení stavby okolnímu prostředí

I když jsme tuto část upravovali s ohledem na původní topografický profil, byli jsme schopni propojit vnitřní prostředí se zahradou, a to širokými pravidelnými otvory, díky nimž se prolíná interiér s exteriérem; zajišťují trvalé přirozené osvětlení, umožňují křížové větrání a umocňují pohodlí uvnitř.

Jižní stěna vystavená slunci má přirozené zastínění: listnaté popínavé rostliny ji chrání před přímými slunečními paprsky v létě a naopak v zimě nebrání průchodu světla.

Pokud máte dřevostavbu ve svahu s nedostatkem světla, můžete využít světlovody, které přivedou přirozené světlo do interiéru. To zlepší nejen osvětlení, ale také komfort bydlení. Více najdete v článku Pusťte si sluneční světlo domů - Jak na světlovody v dřevostavbě

Střecha je jen málo vystavena slunci, protože směřuje na sever a je chráněna vegetací. Střešní krytina je zinková a je položena na odvětrávané střešní konstrukci s hydroizolací a vnitřní tepelnou izolací.

Betonová dlažba slouží jako tepelná akumulace díky přímému oslunění a skleníkovému efektu, což dodává celému objektu selektivní inercii v závislosti na použitém systému ochrany proti slunečnímu záření.

Výsledkem je druhá rezidence s mnoha pozitivy

  • Vypočtený program.
  • Minimálními náklady na zastavěnou plochu. 
  • Maximální kompaktností.
  • Snadná výstavba a minimálními energetické náklady při práci a údržbě. 
  • Spokojenost developera v plné míře.

Xavier Ros Majó, H Arquitectes (Barcelona)

Dům ve svahu ve svažitý terénu v oblasti Costa Brava porostlém hustou středomořskou vegetací.Dům ve svahu ve svažitý terénu v oblasti Costa Brava porostlém hustou středomořskou vegetacDům ve svahu - interiér obývacího pokoje s krbem a pohovkou.Dům ve svahu - interiér chodby se schody a velkými okny.

 

Rodinný dvojdům v Zadní Třebani

Úzký pozemek na prudkém lesním svahu nad romantickým údolím Berounky s nedostatkem slunce dal vzniknout netradičnímu dvojdomu – pro nás a pro rodinu mé sestry. Aby dům mohl nasávat co nejvíce slunce, vyzdvihli jsme ho „na nožičky", čímž jsme se zároveň vyhnuli nutnosti provádět složité a finančně náročné terénní úpravy.

Stavba na těžko přístupném pozemku

 Protože k pozemku není možné přijet autem, musela i stavba probíhat doslova na koleni. Vrtnou soupravu pro zahloubení mikropilot si museli technici přinést na místo doslova na zádech. Dřevěná konstrukce je řešena systémem Two by Four.

Konstrukce a design domu na pilotech

Na některých místech je vynecháno opláštění a konstrukce tak slouží zároveň jako police. Jedlové podlahy, smrkové stěny a modřínová fasáda ze silných a širokých prken krásně voní. Na obrázcích je dům ve stavu těsně po dokončení a má ještě medovou barvu. Dnes, po pěti letech, už fasáda ztmavla a ztrácí se mezi stromy.

Mohlo by vás zajímat: Vnější obálku dřevostavby určuje provedení fasády

Kuchyně s venkovními terasami jsou umístěny v horní úrovni, na nejlepším místě pozemku. Další jižní okno nad severní částí obytného prostoru přivádí slunce do domu i v prosinci a lednu, kdy je jinak schované za horizontem svahu. Ložnice v dolní úrovni zůstávají chladné i v nejparnějším létě. Velká okna bez rámů umocňují krásu výhledů do údolí Berounky.

Ing. arch. Šárka Sodomková, Ing. arch. Marek Sodomka

Dvojdům ve svahu na pilotech v Zadní Třebani.Dvojdům ve svahu na pilotech v Zadní Třebani s terasou.Dvojdům ve svahu na pilotech v Zadní Třebani mezi stromy.Projekt dvojdomu ve svahu na pilotech v Zadní Třebani.

 

Dům pro baletku

Také v tomto případě měl mít dům původně jinou podobu než nyní. Majitel koupil pozemek už se stavebním povolením a základovými pasy pro jiný půdorys. My jsme od začátku počítali s osazením domu na dřevěné stojiny, které budou částečně využívat k podepření původní betonové pasy a nová podepření na zemních vrutech.

Návrh a konstrukce

Tělo domu jsme navrhli jako podlouhlý hranol se sedlovou střechou. Nad západní částí pozemku, kde je svah o pět až šest metrů níž, tak dům ční jako pozorovatelna. V této části má dům obytnou partii s velkým oknem, z něhož lze pozorovat ptáky v korunách stromů.

Výhledy a lokalita

Charakter okolí nabízí výhledy do nerušených luk a pastvin, přestože nedaleko odsud prochází frekventovaná rychlostní silnice spojující Prahu a Liberec a železniční trať. Klid však zajišťují hlukové bariéry a také samotný, poměrně prudký svah.

Použitá stavební technologie

Pro stavbu ve svahu jsme použili americký systém Two by Four, tedy hubené dřevěné stojiny a prahy pobíjené OSB deskami. Stavbu prováděla skupina zkušených tesařů se zkušenostmi podobných staveb v Americe. Dům byl dokončen v průběhu několika měsíců za necelých 1,3 milionu korun. Stavbu si řídil majitel sám a dovedl k práci nadchnout především své blízké přátele.

Četli jste? 10 kroků k nové dřevostavbě na klíč systémem two by four

Dům ve svahu obložený dřevem.Dům ve svahu obložený dřevem.Dům ve svahu obložený dřevem s terasou.

 

Mjölk Architekti


Dřevostavba ve svahu u Plzně

Tato dřevostavba se nachází na pozemku v příměstské lokalitě s nově vznikající zástavbou, který nikdo nechtěl. Parcela se totiž nachází v prudkém svahu a je obklopena ochrannými pásmy infrastruktury. To ale paradoxně zajišťuje určitou izolaci a především hezký výhled.

Usazení stavby

Skeletová dřevostavba je usazena na betonovém suterénu spočívajícím na spodní úrovni terénního zlomu. Tudy je veden hlavní vstup do domu, kromě technického zázemí je tu umístěna také ložnice. Hlavní obytné podlaží je o patro výše, z obývacího pokoje je přístupná horní část pozemku s terasou. Poslední, v pořadí již třetí nejvyšší podlaží pod zvláštní sedlovou střechou je určeno pro pokoje dětí.

Design a konstrukce

Dům vyniká mimo jiné také netradiční barvou smrkové fasády. Počítá se s tím, že postupně se bude modrý odstín lazury přeměňovat v šedivý a nebude jej třeba příliš často obnovovat.

Ing. arch. Jaromír Veselák

Dřevostavba ve svahu s netradiční barvou smrkové fasády.Terasa dřevostavby ve svahu s netradiční barvou smrkové fasády.Dřevostavba ve svahu s netradiční barvou smrkové fasády.

 

Dřevostavba ve svahu v Liberci

Pozemek určený pro stavbu domu se zpočátku jevil jako nevhodný – prudký svah orientovaný na sever, navíc velmi malý a v těsném sousedství jiného domu. Svah ale pozemek odstiňuje od hluku z nedaleké rychlostní komunikace a nabízí krásný do okolní volné přírody.

Návrh a uspořádání

Pro tvar domu a vnitřní uspořádání byl terénní reliéf určující. Částečné zapuštění domu do terénu bylo důvodem pro rozsáhlé terénní práce, které umožnily maximálně využít svažitý terén. Osazením domu do svažitého terénu vznikl bezbariérový přístup do obou podlaží přímo z úrovně terénu. Zahrada se tak stala obyvatelům dobře přístupná jak z obývacího pokoje v horním podlaží tak i z pokoje a o patro níže.

Konstrukce a izolace

Z důvodu částečné zakopání domu do země (celá severní stěna je pod úrovní terénu) jsme museli věnovat zvýšenou pozornost izolacím proti vodě a drenážím. Ze stejného důvodu se musela investorka vzdát požadavku řešit celý dům konstrukčně jako dřevostavbu: spodní část domu je vyzděna z keramických bloků s železobetonovým stropem a horní část je koncipována jako dřevostavba s použitím systému Two by Four prováděného na místě.

Fasáda a použité materiály

Jako architekt jsem dostal od klientky velkou důvěru při projektování i při dohledu nad vlastní realizací stavby. Byla to pro mě první zkušenost s realizací obkladu z modřínových prken s neošetřeným, přírodním povrchem. Po čtyřech letech od realizace získala fasáda souvislou patinu šedostříbrné barvy a dům si často chodí prohlédnout další stavebníci, kteří o tomto způsobu řešení fasády uvažují.

Ing. arch. Vladimír Balda

Dřevostavba ve svahu v průběhu výstavby.Dřevostavba ve svahu v průběhu výstavby.Dřevostavba ve svahu s cestou a vydlážděnými patníky.Dřevostavba ve svahu obložená modřínem.

 
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora


Redakční návštěvy dřevostaveb ve svahu

Dřevostavba ve svahu
 
Dřevostavba v prudkém svahu
 
Dřevostavba ve svahu
 

Líbil se Vám článek?
gotop