Redakce | Čtvrtek, 20. únor 2020 |
Před nějakým časem jsme vám přinesli článek o dřevostavbách u vody, nebo přímo na vodě. Je ale rozdíl, když vám a vaší dřevostavbě hrozí "pouze" 50letá nebo 100letá voda, a tím, když čelíte záplavám každý rok. Jaké to je mít svůj dům postavený v záplavové oblasti, kterou každoročně zaplavuje rozvodněná řeka, a jak se s touto skutečností vypořádal architekt, se můžete podívat na realizaci domu na bázi dřeva postaveného v Anglii.
Dům na nožičkách - John Pardey Architects
Architektonicky a technicky zajímavý dům oděný do skla, hliníku, zinku a dřeva nedaleko Londýna jsme navrhovali tak, aby bez problému odolával každoročním záplavám říčky Loddon, na jejímž břehu stojí. Stavba se vznáší na hluboce založených ocelových sloupech ve výšce tří metrů nad zemí, takže bez problému odolává povodním, které dosahují většinou maximální výšky 1,5 metru.
Dům je přístupný po dvou pozinkovaných schodištích – jedním vstupujeme ze směru od ulice rovnou do obývací haly a druhé nás z balkonu dovede po dřevěném chodníčku k molu říčky. Fasáda domu je tvořena dřevěným obkladem z trvanlivého červeného cedru, pozinkovaných a hliníkových plechů dvou tmavých odstínů.
Stavba má tři samostatně přístupná obytná křídla, každé z nich má svůj účel a podle něj také bylo navrženo. Jedná se o prostornou obývací místnost s kuchyní a jídelnou, ložnice a pokoje pro hosty. Vrchní stavba má ocelovo-dřevěnou rámovou konstrukci a je izolována přírodní tepelnou izolací z ovčí vlny.
Pro maximální využití zisků ze sluneční energie je většina stěn domu prosklená a okna jsou pevně zasklená v rámech – tím se eliminují netěsnosti v obvodové obálce stavby. Přehřívání interiérů brání automatický systém aktivního stínění.
Foto: John Pardey