Michal Babor | Pondělí, 15. listopad 2021 |
Přestože situace na stavebním trhu se zdá být téměř kritická a kromě nedostatku stavebních materiálů doléhá na stavebníky i dodavatele až překotný nárůst cen, na černé scénáře to zatím nevypadá. Odborníci se naopak shodují v tom, že kulminaci současné situace máme za sebou a v nejbližších měsících by se stav měl stabilizovat.
Jak hodnotíte aktuální situaci na trhu se stavebním dřevem a jak na ni reagují stavebníci – vaši zákazníci? Jak vidíte vývoj stavebního trhu v segmentu masivních dřevostaveb?
MARTIN PAVLÍČEK: Určité predikce nedostatku jehličnaté suroviny a jejího cenového nárůstu byly patrné již ke konci roku 2020. Nicméně nárůst cen od konce zimy 2021 předčil asi i ty nejčernější scénáře. V určitý moment dostupné kvalitní dřevo (KVH, BSH), ale i ostatní produkty (OSB, latě, dřevěné izolace atd) na trhu prostě chyběly, nebo se prodávaly za neuvěřitelně vysokou cenu. U staveb, které jsme měli materiálově většinově zajištěny, nedošlo k větším potížím a jejich výstavba pokračovala, byť i tady muselo dojít k úpravě ceny. Obrovský problém ale nastal u staveb před samotným započetím ke konci jara/začátkem léta 2021. Tady se již ceny a nedostupnost materiálů naplno promítly do kalkulací a peněženek zákazníků. Několik zákazníků po přecenění od výstavby odstoupilo nebo ji odložilo na „lepší časy". U zákazníků, kteří rozhodli stavět i v tomto nelehkém období,platila a platí oboustranná otevřená komunikace a řešení těchto problémů.
Ing. Martin Pavlíček: WOOD-LIFE CZ s.r.o.
DAVID JAVORSKÝ: Aktuálně se dodávky materiálu začínají pomalu stabilizovat, nicméně ještě před nedávnem v této oblasti panoval chaos. Ceny skokově rostly, a to několikrát za měsíc, a některý materiál buď nebyl dostupný, nebo byly dodací doby mnohonásobně delší, než bývalo běžné. To vše mělo za následek nutnost úpravy cen staveb, a to i v průběhu realizace a samozřejmě také riziko jejich zpoždění. My jsme včas reagovali, částečně jsme se stihli předzásobili a začali jsme odesílat objednávky s mnohem větším předstihem.
Ing. David Javorský: Kanadské sruby Tábor s.r.o.
ŠTĚPÁN BARTOŠ: Během pěti měsíců se naše nákupní cena KVH hranolů zvedla o sto procent a z běžných dodacích lhůt dvou týdnů se stalo týdnů deset až dvanáct. U TRIO, DUO a BSH hranolů je to s cenou obdobné, ale dodací termíny jsou ještě delší. Někteří stavebníci jsou se situací smířeni a svou vysněnou roubenku chtějí dotáhnout do zdárného konce za každou cenu, protože přípravám se často věnovali několik let. Část investorů však realizaci pozastavila s tím, že zkusí počkat do dalšího roku, co se s cenami stane. Nejsou ničím „tlačeni" a svůj sen o roubence zatím nezavrhli. Naštěstí jsem se ještě nesetkal s tím, že by někdo řekl, že stavbu roubenky „vzdává"...
Ing. Štěpán Bartoš: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o.
MILOŠ BRONČEK: V našem případě se nás nejspíše vzhledem k dlouhodobým vztahům s dodavateli dřevní hmoty výpadky dodávek materiálu bezprostředně nedotkly, jejich cena však výrazně vzrostla a podle mých informací poroste i nadále, i když ne takto skokově. Ceny by měly přestat růst na podzim a snad se i částečně snížit, ale ne na původní výši. Veřejnost obecně cítí změny cen ve všech odvětvích, naši zákazníci proto navýšení cen akceptují jako nevyhnutelný vývoj.
Ing. Miloš Bronček: SRUBY RAJEC s.r.o.
MICHAL PACÁK: Momentálně je vhodné kulatiny poskromnu, je období,kdy se ještě netěží. My dobíráme zásoby ze zimní těžby 2020/2021 a snad plynule přejdeme do nákupů nové zdravé kulatiny, které je v Beskydech zatím dost.
PAVEL PACÁK: Částečně už ale nakupujeme kulatinu za skoro dvojnásobnou cenu. To současně s tlakem na růst mezd a nedostatkem pracovníků má vliv na zvyšování cen staveb. I my už začínáme zvedat ceny již nasmlouvaných staveb zhruba o deset procent. Zákazníci zatím toto navýšení ve většině případů akceptují, protože ceny rostou ve všech odvětvích. Takto nestabilní trh není nic dobrého pro ekonomiku a je těžké něco předvídat, proto musíme být připraveni na všechny možnosti.
Ing. Michal Pacák a Ing. Pavel Pacák: SRUBY PACÁK s.r.o.
Foto: Scott Patterson, Zdroj: Dreamstime
Přestože ceny nemovitostí neustále rostou, poptávka po vlastním bydlení zatím neklesá. Jste schopni uspokojit všechny své potenciální klienty?
MILOŠ BRONČEK: Zákazníky neodmítáme, i když výrobní kapacity máme v současné době naplněné asi na pět měsíců dopředu, stavby na klíč jsme schopni realizovat zhruba za rok. Aktuálně ještě rozšiřujeme sortiment v dodávkách srubů a roubenek z čerstvé dřevní hmoty o konstrukce z lepených profilů ze sibiřského cedru.
Ing. Miloš Bronček: SRUBY RAJEC s.r.o.
DAVID JAVORSKÝ: Poptávka je obrovská, a ne každý chce čekat. Teoreticky máme zaplněné kapacity asi na rok až rok a půl dopředu, prakticky ale záleží na mnoha okolnostech, například na průtazích při stavebním řízení, které takovéto dlouhodobé plánování výrazně ovlivňuje.
Ing. David Javorský: Kanadské sruby Tábor s.r.o.
PAVEL PACÁK: Zatím jsme schopni uspokojit všechny nové stavebníky, i když kapacitu máme zaplněnu zhruba na dva roky dopředu, ale je těžké odhadovat, jak poptávku ovlivní růst cen.
Ing. Michal Pacák a Ing. Pavel Pacák: SRUBY PACÁK s.r.o.
Foto: Alexander Urhin, Zdroj: Dreamstime
Mohlo by se zdát, že dlouhodobý převis poptávky řeší stavební firmy dodávkou pouze hrubé stavby a její dokončení nechávají na stavebníkovi. Jak je tomu ve vašem případě?
ŠTĚPÁN BARTOŠ: Dlouhodobě nabízíme a montujeme pouze tesařské konstrukce, tedy to, co můžeme opracovat na CNC stroji. Jsme malá firma a naši řemeslníci vždy pracují na jedné zakázce od přípravy do výroby po opracování dřeva na CNC strojích až po montáž. Všichni zúčastnění tak mají dokonalý přehled o právě realizovaném domě, takže můžeme být velice rychlí a přesní. Společně s individuálním přístupem k zakázce to považuji za naše největší přednosti. U staveb na klíč toho nelze dosáhnout, protože nedokážeme zaručit odvedení stoprocentní práce následných řemeslníků.
Ing. Štěpán Bartoš: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o.
MILOŠ BRONČEK: Nejmenší možným rozsahem dodávky je skeletová konstrukce dřevostavby, ale dokončovací práce takto specifického typu stavby jsou poměrně unikátní, takže doporučujeme dodávku skeletu rozšířit o technologicky správné dokončení, abychom mohli garantovat vlastnosti dokončené stavby.
Ing. Miloš Bronček: SRUBY RAJEC s.r.o.
DAVID JAVORSKÝ: Každý zákazník má své specifické požadavky a možnosti. Nevybíráme si zakázky podle požadovaného rozsahu dodávky, nicméně dlouhodobě stavíme většinu domů na klíč a k tomu poskytujeme i další doplňkové služby.
Ing. David Javorský: Kanadské sruby Tábor s.r.o.
MICHAL PACÁK: U nás je situace opačná, většinou dodáváme pouze hrubou stavbu, například momentálně realizujeme osmiúhelníkovou hospodářskou usedlost ze sibiřského cedru o průřezu 300 × 300 mm. Na klíč stavíme jen výjimečně – spolupracujeme pak dlouhodobě s externím dodavatelem, který pokračuje v naší tesařské práci jednotlivými řemesly.
Ing. Michal Pacák a Ing. Pavel Pacák: SRUBY PACÁK s.r.o.
MARTIN PAVLÍČEK: Naše technologie zateplených domů vyžaduje větší řemeslnou zručnost a zkušenost s dokončovacími pracemi, proto větší část staveb provádíme víceméně na klíč.
Ing. Martin Pavlíček: WOOD-LIFE CZ s.r.o.
Foto: Vladimír Fedorov, Zdroj: Dreamstime
Jaká je z vašeho pohledu minimální částka pro realizaci srubu nebo roubenky v dnešní době a kolik času realizace zabere?
MILOŠ BRONČEK: Z hrubého odhadu 2 až 2,5 milionu Kč včetně DPH a v případě dodávky na klíč počítejme zhruba s jedním rokem.
Ing. Miloš Bronček: SRUBY RAJEC s.r.o.
MICHAL PACÁK: Záleží samozřejmě na velikosti a složitosti stavby, u běžného domu začíná částka někde mezi 1,5 – 1,8 mil. korun, při dodávce na klíč se ale může vyšplhat klidně až na čtyři miliony. Hrubá stavba je „rychlovka", dokončena může být do tří měsíců od zahájení výroby u nás v hale, dokončovací práce však trvají dlouho, takže určitě zabere minimálně jeden rok.
Ing. Michal Pacák a Ing. Pavel Pacák: SRUBY PACÁK s.r.o.
MARTIN PAVLÍČEK: Cena domu na klíč začíná na částce kolem 3,5 mil. Kč včetně DPH. Je to zcela individuální, záleží na velikosti domu, složitosti, prosklení atd.
Ing. Martin Pavlíček: WOOD-LIFE CZ s.r.o.
Foto: Alena Brožová, Zdroj: Dreamstime
Jaký vidíte v kontextu aktuální situace potenciál v segmentu srubů a roubenek? Je vůbec ještě prostor pro stavbu masivní dřevostavby?
ŠTĚPÁN BARTOŠ: Aktuální ceny jsou už podle mě lehce za hranou většinové tolerance investorů a pokud během následujících měsíců nedojde alespoň k částečnému návratu cen, může to vést k až drastickému snížení zakázek.
Ing. Štěpán Bartoš: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o.
MILOŠ BRONČEK: Jak už jsem říkal, předpokládám, že současné ceny v horizontu měsíců částečně poklesnou. Zájem o rekreační bydlení a víkendové domy je stále velmi velký, stejně tak stavebníky láká dřevo jako přírodní materiál. Například aktuálně realizujeme developerský projekt na břehu Liptovské Mary, kde vzniká sto srubových staveb o různé velikosti. Je ale třeba uvolnit architekturu masivních dřevostaveb a uznat je jako moderní typy staveb.
Ing. Miloš Bronček: SRUBY RAJEC s.r.o.
DAVID JAVORSKÝ: S tím souhlasím. Nejvíce nás brzdí v mnoha ohledech nesmyslná legislativa, týkající se energetické náročnosti a požární bezpečnosti staveb a také „odpor" některých úředníků k masivním dřevostavbám.
Ing. David Javorský: Kanadské sruby Tábor s.r.o.
MICHAL PACÁK: Potenciál vidím velký, lidí, kteří chtějí žít zdravě a mít dům z ekologického materiálu s téměř nulovou stopou CO2, bude vždycky dost, i přesto, že nám úřady hážou klacky pod nohy legislativními omezeními, nesmyslnými normami a různými součiniteli...
Ing. Michal Pacák a Ing. Pavel Pacák: SRUBY PACÁK s.r.o.
MARTIN PAVLÍČEK: Celé stavebnictví v oblasti bydlení je v současné době vystaveno obrovskému tlaku na energetickou úspornost a segment srubů a roubenek není výjimkou. Do budoucna se dá pravděpodobně počítat se stále většími potížemi s projektováním a povolováním těchto staveb. V technologických možnostech těchto konstrukcí není dosáhnout principů pasivního domu. Především z tohoto důvodu se zdá, že budeme do budoucna rádi, když se celý segment masivních dřevostaveb udrží na stávající úrovni počtu ročně postavených staveb, i za cenu určitých kompromisů...
Ing. Martin Pavlíček: WOOD-LIFE CZ s.r.o.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…