Redakce | Úterý, 11. únor 2020 |
Čeští studenti představili v loňském ročníku architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 odvážné návrhy úsporných rodinných domů pro konkrétní pozemek v Českém Krumlově. V létě vybrala porota nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie.
Český soběstačný dům i díky své otevřenosti ve sdílení informací už v předešlých letech získal jako první v ČR nejvyšší ocenění Evropské komise, tzv. EU Sustainable Energy Award, a chystá se replikovat svůj úsporný koncept studentské soutěže do dalších zemí Evropy.
Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy virtuálně do šuplíku, ale mohou se dočkat také jejich realizace. Český soběstačný dům má v plánu stavět dva ukázkové ostrovní domy, které budou zcela nezávislé na jakýchkoli sítích.
V příštím ročníku soutěže budou studenti řešit výstavbu celé čtvrti v konkrétním developerském projektu. Studenti v něm budou muset řešit kromě jednotlivých rodinných a bytových domů také urbanismus celého zadaného území. Tedy aby nová čtvrť byla nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale aby zároveň respektovala své okolí a zároveň dobrým skloubením veřejného a soukromého prostoru umožnila, aby se zde lidem dobře žilo.
„V České republice se za rok vyrobí v průměru 50 % veškeré elektrické energie z uhlí. Z toho přibližně třetinu spotřebují zásuvky v našich domácnostech. Jedna domácnost tak pouze na elektřině spotřebuje průměrně 1,3 tuny uhlí ročně. Věřím, že dává smysl stavět či rekonstruovat domy tak, že neplýtvají energií, část si jí k tomu samy vyrobí a na místě spotřebují. Naše soutěž chce pomoci vybudovat generaci profesionálů, kteří takové domy umí navrhovat," říká Pavel Podruh, zakladatel soutěže a celé platformy Český soběstačný dům.
Pavel Podruh
zakladatel platformy Český soběstačný dům
Vítězný návrh
Odborná porota vyhodnotila jako nejlepší projekt studenta Jiřího Petrželky z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jeho navrhovaná dřevostavba s originálním využitím sklolaminátových fasádních desek disponuje 106 m2 obytné plochy. Po většinu roku dům využívá elektřinu, kterou si sám vyrobí díky fotovoltaickým panelům integrovaným do střechy.
Mají výkon 18,425 kWp a spolu s bateriovým úložištěm o kapacitě 6,48 kWh pokryjí kompletní potřebu elektrické energie minimálně 265 celých dní v roce. Zdroj: Český soběstačný dům
Návrh počítá také s maximální recyklací šedé vody a s využitím dešťové vody, díky čemuž dokáže ušetřit až polovinu běžné spotřeby pitné vody. Zdroj: Český soběstačný dům
"Celkové náklady na stavbu tohoto domu by měly včetně všech potřebných technologií dosahovat čtyř milionů korun."
Navrhovaná dřevostavba je vzdušná a prostorná a splňuje veškeré požadavky na plnohodnotné bydlení. Zdroj: Český soběstačný dům
Zdroj: Český soběstačný dům
Další oceněné projekty soutěže Český ostrovní dům
2. místo: Nikola Puchelová
Zdroj: Český soběstačný dům
Dělené 3. místo: Barbora Mažgútová
Zdroj: Český soběstačný dům
Vojtěch Vejvoda
Zdroj: Český soběstačný dům
Dělené 4. místo: Andrea Abelová
Zdroj: Český soběstačný dům
Dominika Vykypělová a Josef Mikeš
Zdroj: Český soběstačný dům
Dělené 5. místo: Martin Jirásko
Zdroj: Český soběstačný dům
Katarína Burdová
Zdroj: Český soběstačný dům
Divoká karta: René Provazník
Zdroj: Český soběstačný dům
Nahlédněte na další zajímavosti ze světa dřevostaveb...
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…