Michal Babor | Pátek, 15. leden 2021 |
V dobách, kdy se na alpských loukách intenzivně choval dobytek a součástí každého švýcarského horského hospodářství byly stáje plné krav a koní, patřívaly ke každé usedlosti více či méně vzdálené stodoly, kam se ukládalo seno na zimu. S nástupem zemědělské mechanizace jejich význam pominul, prakticky obratem se ale staly žádaným realitním artiklem. Rekonstruované stodoly jsou vyhledávanými objekty nejen pro bydlení, ale i pro turistiku. Tak jako v případě této stavby v údolí Bagnes ve švýcarském Wallisu.
Jakkoli znělo zadání pro rekonstrukci prostě, pro architekty ze studia Alp'Architecture Sàrl představovalo velký oříšek: základní tvar a rustikální charakter si měla stodola ponechat, zároveň ale majitelé požadovali zvětšení vnitřního prostoru a nové dispoziční řešení. Aby se mohla stát chátrající, dlouhodobě neudržovaná stavba stát obyvatelnou budovou, muselo být její měřítko podstatně zvětšeno. Jak to ale udělat, aby zároveň zůstalo zachováno její tvarosloví?
obr.: Stav stodoly před samotnou rekonstrukcí. Foto: Christophe Vois
Rekonstrukce dřevěné stodoly
Spásná myšlenka umístit servisní prostory do podzemí se nakonec ukázala jediným možným řešením. Garáž, koupelna, technická místnost a šatna jsou ukryty v železobetonovém skeletu a jsou částečně zapuštěny do svahu, takže neznalý pozorovatel je vůbec nemá šanci odhalit.
Zbylé prostory v suterénu – ložnice a dětský pokoj – už mají plášť z původních modřínových trámů. Všechny dřevěné části totiž byly na začátku stavebních prací demontovány a očíslovány, aby mohly být po vybudování suterénu a celkové sanaci dřevěných částí uloženy zpět.
obr.: Ačkoliv se na první pohled hmota chaty po rekonstrukci nezměnila, ve skutečnosti se její podlahová plocha dvojnásobně zvětšila. Foto: Christophe Vois
obr.: Schodiště a servisní zázemí s technickou místností se nachází v nově vybudovaném suterénu. Foto: Christophe Vois
obr.: Příjemná kombinace dřeva a šedé dlažby udává styl celému interiéru. Foto: Christophe Vois
Detaily pro vzdušný dojem dělají své
Původní jednoplášťová roubená konstrukce by však v drsném alpském prostředí pro obytné účely neobstála, proto byla její skladba doplněna o další vrstvy. Interiér překvapí dostatkem prostoru, protože mobiliář je vesměs vestavěný a architekti navrhli dispozice do nejmenšího detailu, aby interiéry působili vzdušným dojmem.
Velký důraz kladli architekti na kvalitní materiály a minimální spotřebu energií. Součástí stavby jsou proto fotovoltaické a solární panely a nucené větrání s rekuperací tepla. Podařilo se jim tak získat certifikát Minergie P, který ve Švýcarsku označuje energeticky plusové budovy.
obr.: Okna z jídelny směřují na severozápad, což sice není ideální, ale zato umožňují výhledy na alpské hřebeny. Foto: Christophe Vois
obr.: V kuchyni se šedá barva objevuje na pracovní desce a jako obklad za linkou, v koupelně zase na obložení vany a stěn. Foto: Christophe Vois
Mohlo by vás zajímat...
obr.: Chodba s toaletou v přístavbě nadzemního patra. Foto: Christophe Vois
Další povedená rekonstrukce, která vám vyrazí dech
Zvenku stará stodola, uvnitř nečekaný luxus. Víkendový dům pro odpočinek od starostí všedního života
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…