Dana Jakoubková | Úterý, 18. srpen 2020 |
Soukromá sauna usazená na skalním ostrohu ostrovní zátoky není obyčejná formou ani funkcí. Je totiž smyslovým zážitkem; zlomovým bodem na ose stres a uvolnění, který navíc vzdává hold opuštěnému výběžku krajiny kanadského Ontaria.
Dřevostavba podle příběhu
Autoři z ateliéru Partisans se inspirovali erozí formovanou pobřežní jeskyní ve snaze zjistit, kam až lze rozvinout architektonický příběh o útěku a útočišti. Říkají o sobě, že staví příběhy. A ne ledajaké. Jako ten, který posouvá limity architektonické představivosti.
Foto: Jonathan Friedman
Sauna s konzervačním účinkem a výdrží až 80 let!
Zvolená koncepce ukazuje „dřevěnou jeskyni" zevnitř jako dynamickou přítomnost a zvnějšku v podobě, jako by tu byla věky. Na jednoduché, cedrové fasádě se ale nepodílel čas, nýbrž tradiční japonská Shou Sugi Ban technologie povrchové úpravy dřeva opálením a následným kartáčováním, která má konzervační účinek, zvyšuje odolnost proti ohni a dobře provedená vydrží až osmdesát let.
Vizuálním výsledkem této metody je pak zvětralý vzhled. Naproti tomu zakřivený interiérový prostor je doslova vymodelovaný ze dřeva díky nemodernějšímu softwaru a technologiím, jako sofistikované cvičení z učebnice stavebních možností.
Foto: Jonathan Friedman
Mini dřevostavba s nejhezčím výhledem na světě
Vnitřní tvary napodobují vlny jezera Huron, které zrcadlí měkce zvlněný, miliardy let starý skalní povrch. Světlo vnikající dovnitř eliptickými okny s izolačním trojsklem umocňuje přítomný zážitek, zatímco exteriér jej halí do závoje věkovité zkušenosti Země.
Břehy jezera byly předem digitálně naskenované s cílem vytvořit vysoce přesný 3D model, ze kterého by bylo možno analyzovat optimální umístění stavby jak s ohledem na topografii terénu, tak k zachování ideálního výhledu na zdejší západ slunce, který byl zařazen časopisem National Geografic mezi nejhezčí na světě.
Foto: Jonathan Friedman
Foto: Jonathan Friedman
Dřevěná sauna jako vzor pro ambiciózní architekturu
Stavba vyžadovala nejvyšší míru přesnosti, aby odolala extrémní teplotě a generované vlhkosti, umocněné usazením na okraji vodní hladiny. Stěny jsou proto izolované hliníkovou fólií a výměna vzduchu probíhá buď přirozeně ventilačními otvory vyřezanými do sedadel, respektive provětrávací mezerou, nebo řízeně.
To umožňuje dřevu rozpínat se a smršťovat rovnoměrně dle aktuální potřeby. Výsledkem této experimentální snahy je vysoce udržitelná struktura, která může sloužit za vzor při budování ambiciózní architektury v odlehlých a ekologicky citlivých oblastech.
Foto: Jonathan Friedman
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…