Petra Vaňková | Úterý, 12. květen 2015 |
Soutěž nejlepších ekologických a úsporných projektů E.ON Energy Globe Award ČR pokračuje letos již 7. ročníkem. Jako každý rok může vyhrát nejlepší projekt firem, obcí, mládeže i kutilů. Potvrzuje to také pohled na předešlé držitele ekologických oskarů, kteří si na soutěži nejvíce cení zvýšení zájmu o jejich projekty.
Výrazným specifikem soutěže E.ON Energy Globe Award ČR je rozsah projektů, které v ní mají šanci uspět. „Díky řadě kategorií soutěže mohou o vítězství i medializaci usilovat nejen projekty velkých firem a organizací, ale také originální počiny kutilů, školních organizací, nebo obcí," vysvětluje Jitka Buusová z pořadatelské společnosti E.ON. Dobře patrné je to na příkladech dosavadních vítězů, kteří se rekrutovali z řad jednotlivců, firem i obcí.
Čistý vzduch především
Již v roce 2008 uspěla v soutěži obec Měňany, která se rozhodla řešit problém s kvalitou ovzduší. Její obyvatelé bojovali po dlouhé roky se smogem, který způsobovalo především vytápění uhlím. Díky aktivitě místní samosprávy i přispění obyvatel se ale podařilo vybudovat obecní kotelnu se třemi kotli na biomasu, které jako palivo používají nejen štěpku, ale také obcí pěstovaný šťovík.
Tip: Přečtěte si magazín Energy Globe s představením hlavní výhry 7. ročníku soutěže
S originálním nápadem přišel v roce 2010 Zdeněk Hálík, který začal k vytápění používat pecky ze švestek, dříve odpadní materiál jeho pálenice. „Díky účasti v soutěži mám úplně jiný pohled na úsporu energie a ochranu životního prostředí. Soutěž mi také přinesla možnost předávat své zkušenosti a poznatky i jiným provozovatelům, kteří potřebovali vyřešit podobný problém s odpady jako já," vysvětluje.
Dům ze slámy nebo do extrémních podmínek
V letech 2011 a 2012 porotu i veřejnost nejvíce zaujaly nápady českých kutilů. Lukáš Čejna uspěl s projektem domu, který postavil podle vzoru našich předků ze slámy, kamene, hlíny či rákosu. Přiznává, že účast v soutěži měla pozitivní efekt na jeho podnikání. „Jsem vyučený tesař a mám tesařskou firmu, takže nám vítězství v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR určitě pomohlo i k novým zakázkám," vysvětluje.
Vítězství Bohuslava Lhoty s projektem ekologického domu do extrémních podmínek je pro změnu oceněním celoživotního úsilí. Jeho otáčivý dům patří k celosvětovým raritám, díky své skvělé izolaci si poradí i s velmi nízkými teplotami. Pan Lhota jej stavil neuvěřitelných 20 let.
Uklízíme Česko
„To, co se dělo po získání ekologického oskara, nemá obdoby. Dostávám pozvánky na přednášky, volají mi lidé z celé republiky. Tahle soutěž má totiž podle mě opravdu smysl," myslí si Ing. Jiří Marian z Hotelu a vinařství Galant, který v roce 2013 uspěl s projektem snížení energetické náročnosti. Jeho hotel využívá přebytky tepla, odpadní vodu i skleníkové plyny vznikající při výrobě vína.
Tip: Seznamte se s vítěznými projekty loňského ročníku
Velkou mediální pozornost si bezesporu zaslouží rovněž akce Ukliďme Česko, která usiluje o mapování a úklid černých skládek. Letos v dubnu proběhl její druhý ročník, kterého se zúčastnilo přes 30 000 dobrovolníků, kteří sesbírali 800 tun odpadů. Řada firem včetně společnosti E.ON se do úklidu zapojila s vlastními zaměstnanci. „Díky soutěži jsme zaznamenali zvýšený zájem jak médií, tak sponzorů o náš projekt a jeho rozvoj do budoucna," říká Radek Janoušek ze spolku Ekosmák, který je organizátorem akce. A chcete vědět, kdo ekologického oskara získá letos? Pak sledujte web Ekologický oskar.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…