Tisk
Znáte Nano impregnaci? Skvělý způsob ochrany kamene

Znáte Nano impregnaci? Skvělý způsob ochrany kamene

a.janousek | Úterý, 10. březen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Příroda stvořila spoustu zajímavých řešení, které často zaujmou i vědce. Takto jim dlouho nedal spát samočistící efekt květu lotosu. Ten se i v bahnitých podmínkách, kde žije, dokáže udržet stále perfektně čistý. Díky nano technologiím a jejich vývoji vznikla možnost úpravy povrchů, které se následně chovají stejně jako lotosový květ. A právě toho dnes již může využít každý z nás. Impregnace kamene je jednou z možností, kde se dá tato metoda skvěle uplatnit.

Impregnace prodlužuje životnost

impregnace dlazbyKámen je materiál, který se často používá k dekoraci exteriéru i interiéru domů. Ať už jde o kámen přírodní nebo umělý, je třeba se o něj určitým způsobem starat, aby vypadal dlouho perfektně. Běžně se impregnace provádí látkami na bázi silikonu, vosku, teflonu, pryskyřice či oleje. Tyto metody jsou účinné, ale zajisté nemohou nabídnout to, co Nano impregnace kamene. Ta totiž na rozdíl od nich extrémně odpuzuje kapaliny, má skvělé konzervační vlastnosti a dokáže tak mimo jiné i značně prodloužit životnost ošetřeného materiálu.

Inspirace v přírodě

Efekt lotosového květu, jak se nazývá samočistící schopnost této rostliny, je způsoben množstvím miniaturních výrůstků na povrchu listů. Mezery mezi nimi jsou tak malé, že se mezi ně nemůže dostat špína ani kapky vody, které ji následně z listu smyjí. A pomocí nano technologie je možné tento efekt napodobit. Na povrchu kamene se impregnací vytvoří vrstva, která odpuzuje vodu a jiné tekutiny a nedostane se pod ni špína. Kámen je tak ochráněn před všemi nečistotami a je snadné ho omýt. Kromě toho ale dokáže odpuzovat také oleje, odolávat solím i kyselinám a chemikáliím až do pH 13. Ochranná vrstva je přitom okem neviditelná a odolná proti oděru. Antibakteriální účinky nano produktu navíc zabraňují tvorbě plísní, hub, mechů a lišejníků.

00impregnaceImpregnace kamene na bázi nanotechnologie zakonzervuje přírodní vzhled materiálu, udrží ho čistý a ochrání jej před nepříznivými vlivy okolí. Určitě stojí za to tuto novou metodu vyzkoušet.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

  • Oheň v dřevostavbě hoří jinak

    Oheň v dřevostavbě hoří jinak

    Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…

  • Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!

    Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!

    Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…

  • Škola mistrů

    Škola mistrů

    Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…

  • Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!

    Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!

    Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop