Dagmar Čechová | Středa, 10. prosinec 2014 |
Máte-li velkou rodinu, která se často schází v plném počtu, určitě oceníte počin ruských architektů ze studia Kerimov + Prishin Architects.
Dostali netradiční zadání: vybudovat pro rodinu místo, kde by se v letních dnech mohlo pohodlně setkat všech jejích 15 členů.
Odpovědí týmu architektů je nepříliš velká dřevostavba, netradiční altán uprostřed zahrady, který v sobě snoubí hned tři důležitá poslání.
Slouží k setkávání, relaxaci a odpočinku... i k neobvyklé aktivitě celé rodiny – soukromému divadlu.
Středem celé stavby, jejím srdcem a duší, je ohromný vykonzolovaný stůl, kolem kterého se mohou pohodlně sesednout všichni členové rodiny.
Stavba nese sice nepříliš poetický, ale o to výstižnější název – The Arbor (hřídel).
A taková nová budova skutečně je – pevný bod, neměnná jistota, kolem které se otáčí celá rodina.
Sloupková dřevostavba je usazena na betonovém základu, jehož povrch je na části pokryt dřevěnou podlahou.
V zadním traktu altánu je umístěna kuchyňská linka, otevřený krb a betonová podesta pro samovar, symbol ruské kultury.
Před tuto zadní stěnu není dřevěná podlaha dotažena – při obsluze krbu by se brzy poškodila.
Zajímavou konstrukcí je i betonová podesta stolu, která vybíhá ze hmoty betonového základu a vytváří po obou jeho stranách důmyslný úložný prostor.
Konstrukce masivního stolu samozřejmě není zhotovena ze dřeva. Velká ocelová konzola, bezpečně vetknutá do betonové podesty, je dřevem pouze obložena.
„Levitující" stůl, kam se bez problému vejde všech 15 členů rozvětvené rodiny, je tak centrem a ústředním motivem celé stavby.
Altán disponuje velkou venkovní terasou, která se dá jednoduše propojit se zastřešeným prostorem otevřením velkých laťovaných dveří. Za nimi je stejně jako na divadle umístěná těžká zelená opona.
Pokud má být The Arbor využíván jako soukromé divadlo, hlediště se přesouvá pod širé nebe. Jevištěm se stává samotný altán – buď jen venkovní terasa a zatažený vnitřní prostor slouží jako zázemí pro herce, nebo jako klasická divadelní scéna s oponou.
Celkově velice lehký dojem vytváří důmyslně zvolené laťování, posazené na pevném betonovém základu.
Díky přečnívající podlaze budí dojem, jako by se celý altán vznášel a plul v prostoru.
Připravila Dagmar Šimonová, foto Ilja Ivanov
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…