Dagmar Čechová | Středa, 19. listopad 2014 |
Komplex mateřské a základní školy ve francouzském Rillieux-la-Pape je unikátní hned ze dvou důvodů. Kromě základů, podzemních částí a některých schodišť je postaven kompletně z masivních dřevěných panelů, navíc se snaží se svým systémem lomených ozeleněných střech co nejvíce splynout s okolní přírodou.
Mateřská a základní škola Paula Chavelliera se rozkládá na ploše větší než 5000 m2 na severním předměstí Lyonu.
Autorem obou budov a parteru je Studio Tectoniques architects.
Zástavba obklopující pozemek škol ilustruje historický vývoj oblasti. Centrum staré vesnice je doplněno o mix obytných budov a novou zástavbu rodinných domů.
K novému školskému komplexu také těsně přiléhá park, kulturní dům a hudební škola. Mateřská škola je umístěna v kryté části pozemku, od hlavního vstupu zaštítěna vyšší stavbou školy základní. Obě budovy jsou funkčně i administrativně autonomní.
Návrh vychází ze svažitosti terénu, obě budovy se snaží terénní křivku co nejvíce respektovat, aby byly minimalizované výkopové práce při výstavbě.
Architektonická forma obou budov spolu úzce koresponduje, obě zařízení mají půdorys členěný do dvou větví, které spolu svírají ostrý úhel. Prostor do písmene V využívá mateřská škola jako zahradu, základní škola jako dvůr.
Architektonická koncepce stavby se pomocí širokých ozeleněných střech snaží co nejvíce potlačit násilné přerušení svahu hmotou budovy. Šikmé střechy s velkými přesahy podporují ladnou siluetu stavby a umírňují masivní objem dřevěných bloků. Podporují tak hlavní charakteristiku objektu, která má děti poučit o harmonickém vztahu mezi architekturou a přírodou.
Přestože Tectoniques architects obvykle používají pro konstrukci svých návrhů dřevo, tento projekt byl ojedinělý v četnosti jeho použití. Najdeme ho totiž úplně všude, z křížem lepených masivních panelů je vybudována dokonce i výtahová šachta.
Materiál architektům učaroval právě proto, že stavby získají ojedinělý charakter použitím přírodního materiálu, který ale poskytuje budově „masivnost", jež není pro klasické konstrukce dřevostaveb typická.
Připravila Dagmar Šimonová, Tectoniques architects, www.tectoniques.com
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…