Dagmar Čechová | Pondělí, 23. červen 2014 |
Energetická náročnost staveb neustále klesá, průměrná plocha rodinných domů se ustálila na nižších hodnotách 100-200 m2 a moderní dřevostavby tak dosahují energetické ztráty v průměru 3-6 kW. Je tedy nutné zvážit vhodné řešení vytápění vzhledem k jejich konstrukci a velikosti.
V sousedních vyspělejších zemích již po letech provozu drahých a složitých technologií hledají odpovídající náhradu s podobnou energetickou účinností, ale minimálními nároky na údržbu a servis, které u těchto náročnějších systémů vyhodnotily jako neekonomické. Aktuálním standardem vytápění dřevostaveb se stávají sálavé infrapanely.
Efektivní a ekonomické řešení
Infratopení mění zažité principy předávání tepla do prostoru a zlepšuje celkový tepelný komfort osob v prostoru. Sálavým způsobem obdobným jako u kachlových kamen primárně ohřívá všechny pevné předměty v místnosti, od kterých se sekundárně ohřívá okolní vzduch.
Infrapanely pro zajištění tepelné pohody a požadované teploty vzduchu nepotřebují konvekční proudění vzduchu ani umístění pod okny jako v případě radiátorů. Teplota podlah je mírně vyšší než teplota vzduchu v místnosti a v porovnání s podlahovým vytápěním snižuje tepelnou ztrátu podlahou až o 40%! Výsledkem je eliminace úniků tepla a snížení nákladů na vytápění o cca 30 - 50% v porovnání s přímotopy a akumulačním vytápěním. Ve srovnání s plynovým pak o cca 10 - 20%. Lepších výsledků dosahují pouze tepelná čerpadla, ale u moderní dřevostavby je rozdíl v nákladech cca 3 - 4 000 Kč/rok, v pořizovacích nákladech však zpravidla 100 - 200 000 Kč. Návratnost investice do nákladných technologií TČ přesahuje celkovou životnost samotného zařízení.
Návrh vytápění infrapanely vám distributor certifikovaných rakouských infrapanelů Wellina, společnost Usby s.r.o., vypracuje zdarma a nezávazně na základě zaslané projektové dokumentace, případně si stavby zaměří osobně. Návrh vytápění je pak velmi přesný a odpovídá stavu budovy a dané lokalitě.
Praktický designový doplněk
Při správném návrhu, regulaci a umístění splňují sálavá topná tělesa veškeré požadavky na kvalitní a úsporný systém vytápění. Vzhledem k nejčastějšímu umístění na stěně ve výšce očí, musí infrapanely vyhovět i vysokým estetickým nárokům. Můžete si je tak vybírat v podobě obrazů, zrcadel či skel. Mohou mít tvar obdélníku či kruhu ale i atypické koule zavěšené do prostoru.
Je možné je také zapustit do SDK podhledů a pro místnosti, kde není instalace na stěny či strop možná, se nabízí i samostatně stojící infrapanely.
Infrapanely Wellina rakouského výrobce společnosti Redwell Manufaktur GmbH se vyznačují nejširší nabídkou provedení infratopení na trhu, nadčasovým designem a vysokou kvalitou použitých materiálů.
Jak vybrat ten správný
Na trhu jsou k dispozici infrapanely v celé škále konstrukcí a kvality použitých technologií. Vybírat byste měli ty s certifikáty bez elektrosmogu(certifikát IGEF). Měly by umožňovat instalaci na stěny, kde je účinnost sálavého vytápění nejvyšší. Důvodem použití infrapanelů na stropě bývá vysoká teplota těles nad 100°C, při níž norma instalaci na stěnu neumožňuje (zpravidla se jedná o tělesa pro průmyslové použití v halách, která nejsou pro použití v domácnostech vhodná). Kvalitní, úsporný a certifikovaný infrapanel tak poznáte podle teploty cca 95°C a malé vzduchové mezery mezi panelem a stěnou, ve které vzniká žádoucí konvekční proudění.
Budoucnost sálavého vytápění
Sálavé vytápění kombinuje vysokou účinnost, dlouhou životnost, moderní design a příjemnou tepelnou pohodu. Infrapanely zapadají do celkové koncepce energetiky EU pro trvalé snižování spotřeby energií a dle typu stavby a původního zdroje vytápění snižují energetickou náročnost staveb o 10-50%.
V nízkoenergetických stavbách infratopení teplo dávkuje decentralizovaně pro každou místnost s příkony infrapanelů od 250W do 1400W. Vytápění elektřinou se v těchto domech stává prakticky nejekonomičtějším díky sazbě D45d (v porovnání s plynem a sazbou D02d je cena až o 50% nižší).
Infrapanely Wellina dosahují nejkratší doby návratnosti investice a tak se dá očekávat, že zájem o sálavé vytápění bude mezi širokou veřejností i nadále stoupat.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…