Tisk
Hrajte s námi o hodnotné ceny/24

Hrajte s námi o hodnotné ceny/24

Helena Petáková | Pondělí, 22. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Soutěž se blíží ke svému závěru, výherce hlavních cen oznámíme v časopise sruby&roubenky, který vychází 12. listopadu, a samozřejmě také na této stránce. Zatím máte šanci ještě pár bodů posbírat. K čemu sloužil tento předmět, který je dílem mistra bednáře? Formulář pro vyplnění své odpovědi najdete zde.

Držák na loučeNa obrázku minulého týdne je železný kovaný držák na louče, tak zvaný loučník. Louč byla významným vynálezem - jejím jasným světlem si osvětlovali lidé prostory k bydlení a práci hlavně ve starověku a středověku. Mnohé z nás určitě ale překvapí, že loučemi se svítilo ještě za první světové války, protože někteří lidé neměli na petrolej a mnohdy ani na sirky. Bída byla tak veliká, že v některých částech Čech a Moravy, zejména na Chodsku a Valašsku, se domácnosti vrátily ke svícení loučemi.

Louče se upevňovaly do svícnu, což byl sloupek na podstavci se železnými kleštěmi na vrcholu.

Třísky na výrobu loučíVýroba loučí bylo těžké a namáhavé řemeslo. Louče se štípaly z bukového, borového nebo osikového dřeva. Stromu vybranému speciálně pro tyto účely se říkalo „svietidlák". Po odkornění a nařezání se špalky štípaly na délku asi osmdesát centimetrů a šířku tří palců, což je zhruba sedm centimetrů. Louče se musely nechat dobře proschnout, rok i déle.

Svítící louč v držáku, foto www.elektrika.czLouč hořela přibližně dvacet minut, obyvatelé domu ji proto museli často vyměňovat. Pod louč dávali železnou desku, nádobu s vodou nebo mlýnský kámen, kam padaly soply čili oharky. Louče museli lidé hlídat, jednak aby oheň neztratili a aby od nich nevyhořelo stavení. Po domě nebo do chlévů nosili louč v malém držáku, kterému se říkalo krbeček. V době, kdy dospělí pracovali, dohlíželo na louč obyčejně některé z dětí.

Přinutit louč, aby hořela, nebylo tak jednoduché. Plamen šlehá vzhůru po dřevě, protože vzduch se kolem hořícího dřeva ohřívá a táhne za sebou plamen vzhůru. Proto bylo třeba držet louč trochu nakloněnou, hořícím koncem dolů, jinak by zhasla.


Další vítězkou za správnou odpověď je Miluše Větráková, získává předplatné časopisu sruby&roubenky a vstupenky do Botanické zahrady Praha.

Zdroj informací a fotografií: Písecký deník, rozhovor s Jindřichem Kurzem, pubikace Poselství dřeva z vydavatelství Golempress a www.elektrika.cz

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

  • Oheň v dřevostavbě hoří jinak

    Oheň v dřevostavbě hoří jinak

    Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…

  • Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!

    Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!

    Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…

  • Škola mistrů

    Škola mistrů

    Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…

  • Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!

    Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!

    Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop