Dagmar Šimonová | Pátek, 31. srpen 2012 |
Zenová věž Bára neláká návštěvníky z širokého okolí pouze svým unikátním vzhledem, ale i silným příběhem, který stojí na pozadí jejího vzniku. První skica netradiční věže vznikla na ubrousku při jízdě v japonském Shinkansenu a inspirací jí byla historická japonská architektura.
Když byla kancelář e-MRAK s.r.o. vyzvána k účasti na soutěži o výstavbu věže na Chrudimsku, putovala Bára ještě se třemi dalšími návrhy k posouzení poroty. A vyhrála. Vzhledem ke svému netradičnímu a v Čechách unikátnímu konstrukčnímu systému, byla kancelář e-MRAK s.r.o. požádána i o zajištění její výstavby a stala se tak nejen autorem, ale i generálním dodavatelem.
Ničivá bouře rozhlednu odnesla
Rozhledna byla slavnostně zpřístupněná 21. 6. 2008. Pátý den jejího provozu se přes Českou republiku přehnala supercelární bouře, doprovázená tornádem. V patnáctikilometrovém pásmu mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí kulminovala a nárazem větru o rychlosti přes 200 km/h zasáhla a smetla i Báru.
Rozhledna byla ale pojištěná a investor tak za přírodní katastrofu dostal 2 miliony korun. A mohlo se začít znovu. Bára II už měla být navržena s mnohem větší bezpečností a přesto, že 2 miliony byly velice úzké mantinely, 3.9.2009 byla znovu slavnostně otevřena. Má tvar trojbokého komolého jehlanu, vyskládaného z modřínových prken jako dutá hráň, zajištěná kovovými táhly.
A další rok tu stála nová...
Přístup na vyhlídkovou plošinu umožňuje uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračuje stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, je jen o něco málo nižší a dimenzovaná tak, aby odolala vichřici až 200 km/hod, má více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je v půlhodinových intervalech regulováno tak, aby se přizpůsobilo změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. U paty rozhledny stojí ještě jedno dílo ateliéru e-MRAK, restaurace podobného stylu jako je Bára.
Rozhlédni se, člověče
Neváhejte a i když už se s námi léto pomalu loučí, vyražte také na vrchol. Vzhledem k rovinaté krajině není výstup k Báře nijak náročný, neplatí se zde žádný vstup a po zdolání několika desítek schodů se můžete občerstvit v příjemné dřevěné restauraci. Na své si přijdou i milovníci adrenalinu, protože nedaleko od rozhledny se po stromech pne lanové centrum. A výlet potěší i romantiky - jen pár kroků od úchvatné dřevěné konstrukce najdeme volně přístupné ohniště s lavičkami.
Autor: prof.Ing.arch. Martin Rajniš, e-MRAK s.r.o., Dodavatel: e-MRAK s.r.o., Investor: Městské lesy Chrudim, s.r.o., Cena: 2 mil. Kč, Realizace: 2009, Místo: Chrudim, Foto: e-MRAK s.r.o.
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…