Michal Babor | Pondělí, 27. únor 2012 |
Na veletrhu Dřevostavby 2012, který proběhl minulý týden v pražských Holešovicích, byla představena zajímavá stavba z velkoformátových panelů z vrstveného masivního dřevo Novatop. Netradiční pavilon ve tvaru stromu navrhla Ing. Irena Truhlářová ze společnosti ARCHCON atelier, s.r.o., která na veletrhu zároveň převzala hned dvě ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku 2011. Dřevěný pavilon i vítězný projekt nám blíže představila.
Jak vznikla idea expozice-stromu?
Od prvních úvah jsme pracovali s příběhem stromu, který vyrostl v lese, pak putoval k energeticky nenáročnému zpracování a nakonec do stěn krásného a zdravého obydlí. Pavilon ve formě stromu byl přirozeným vyústěním těchto myšlenek. Strom vnímáme jako symbol znovuzrození nebo chcete-li trvale udržitelného rozvoje. Na tomto silném tématu jsme tedy prezentovali konstrukční a estetické možnosti materiálu.
Čím Vás tento materiál oslovuje?
Panely z křížem vrstveného masivního dřeva nás fascinují svým potenciálem k odvážným architektonickým a konstrukčním řešením. Dřevo je materiál, který architektům dovoluje svobodně se vyjádřit a realizovat své vize i vize investorů. Navrhování je radostnou záležitostí, jde spíš o hru než o projektování. Neoddiskutovatelnou hodnotou dřeva je krása, proto jej velmi rádi navrhujeme jako pohledové konstrukce. I když se zvyšují nároky na koordinaci projektu a stavby, výsledek je jedinečný.
Je konstrukce pavilonu vyztužena nějakými nedřevěnými prvky?
Na vyhlídce, což je staticky nejexponovanější místo stavby, jsme dřevěný panel vyztužili ocelovým nosníkem. Ukazujeme tak mimo jiné i možnosti spojení dřeva s ocelí. Spojovací prvky jsou také ocelové, ostatní části konstrukce jsou už výhradně ze dřeva.
Co pro Vás bylo při návrhu limitující?
Rozměry expozice, zejména výška výstavní haly, a dále skutečnost, že pavilon musí být možno rozebrat a postavit znovu. To přirozeně ovlivnilo některá konstrukční řešení. Také jsme museli zohlednit, že expozice může být zcela zaplněna návštěvníky, konstrukce tedy musela být navržena dostatečně robustní. Na rozdíl od běžné výstavby je expozice tvořena pouze pohledovými konstrukcemi, proto jsme museli spoje jednotlivých prvků řešit s ohledem na vysoké estetické požadavky.
V soutěži Dřevěná stavba roku 2011 jste za svůj návrh pasivního domu Skalice získala hned dvě ocenění - vítězství v kategorii veřejného hlasování a v hlasování odborné poroty. Jak byste tento dům představila?
Komfortní rodinný dům v moderním stylu jsem navrhovala k umístění na svažitém pozemku. Jeho jádrem je velkorysý obytný prostor členěný ve dvou různých výškových úrovních. Dům je výhodně orientován k jihu, rozměrná okna pokojů a přilehlé venkovní terasy jsou chráněny proti letnímu slunci přesahem střechy a stropu. Nosná konstrukce stěn stropů a střechy je navržena z masivních dřevěných panelů izolovaných dřevovláknitými deskami a polystyrenem. Fasáda horního podlaží je obložena bezúdržbovými dřevěnými palubkami ze sibiřského modřínu. Stěny v interiéru jsou převážně pohledové dřevěné, stejně tak i podhled zastřešení venkovních teras.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…