Michal Babor | Středa, 16. listopad 2011 |
Mnichovské Muzeum architektury připravilo u příležitosti Mezinárodního roku lesů velkou výstavu „Stavění se dřevem – cesty do budoucna". Výstava probíhá v Pinakotéce moderny a jejím cílem je představit technické, ekonomické a výtvarné možnosti dřeva.
„Dřevo jako stavební materiál získalo během několika let nezanedbatelný význam. Ukázalo se, že nabízí možnosti, o nichž bychom ještě před pár lety mohli tvrdit, že jsou nerealizovatelné," říkají v průvodní zprávě organizátoři výstavy, která probíhá ve spolupráci s Technickou univerzitou v Mnichově.
Druhý les ve městě
Jednou z mnoha výhod nejstaršího stavebního materiálu je pozitivní přínos k trvale udržitelnému stavění. Důvěrně známý materiál se však dnes musí prezentovat s moderní tváří. Právě to je jedním z cílů mnichovské výstavy: zprostředkovat široké veřejnosti proměny dřeva v čase a představit ho v možná až nečekaných souvislostech.
Výstava začíná v symbolickém lese – zdroji materiálu i života na naší planetě. Zhruba třetina zemského povrchu je pokryta lesy, které lze vnímat také jako materializovanou sluneční energii. Vznikají totiž v procesu fotosyntézy, při níž se uvolňuje oxid uhličitý a kyslík. Les se tak stává důležitým klimatickým faktorem a dárcem života, jeho produkty poskytují práci a živobytí 1,6 miliard lidí. Aby bylo možné tento význam udržet, je třeba o les pečovat v souladu s trvale udržitelným rozvojem, který je v Německu už řadu let zakotven v legislativě (pojem „trvale udržitelný rozvoj" pochází právě z oboru lesnictví). Díky častějšímu využívání dřeva je možné i ve městě vytvořit „druhý les", který by významně přispěl k absorpci oxidu uhličitého a zlepšení životního prostředí.
Dřevostavby větší než rodinné domy
Z expozice základů dřevěného stavitelství nás výstava zavede do části prezentující ekologický a energetický potenciál dřeva na základě vědecky podložených poznatků. Expozice technologických vlastností dřeva představuje nové výrobní metody, které dávají stavebnictví zcela nové možnosti, jež z energetického a ekonomického hlediska výrazně předčí ostatní stavební materiály.
Závěrečná část výstavy pak prezentuje výběr dřevostaveb z celého světa jako náhled nových možností architektonického a výtvarného výrazu. Jednotlivé objekty jsou uspořádány podle různých témat a architektonické kvality. Centrem pozornosti jsou dřevostavby jako větší objekty, proto v prezentaci rodinné domy chybějí.
Doprovodný program
V publikaci vydané k výstavě analyzuje devět renomovaných odborníků ekologický význam, technologický potenciál a nové estetické možnosti důvěrně známého materiálů. Kniha představuje na 52 vybraných mezinárodních příkladech nové digitální výrobní možnosti a architektonickou pestrost moderních dřevěných konstrukcí od nízkoenergetického domu až po nosné konstrukce výškových budov.
V rámci doprovodného programu proběhne 14.12.2011 přednáška architekta a profesora mnichovské Technické univerzity Hermanna Kaufmanna, v příštím roce pak ještě odborné sympozium a workshop pro odborníky.
Výstava končí 5. února 2012.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…