Když napadne dřevostavbu tesařík
Redakce | Čtvrtek, 18. srpen 2011 |
Napadení masivního dřeva srubu tesaříkem krovovým se může výjimečně stát a vyžaduje okamžitou reakci a důsledné řešení. Tesařík krovový ale hlavně napadá starší neodkorněné dřevo, čerstvé výjimečně. Pokud napadne dřevostavbu, likvidace se provádí po zjištění stavu a stupně napadení. V úvahu přichází několik různých postupů.
Jeden z nejškodlivějších škůdců
Na poškození tesaříkem se může přijít zejména tak, že se z dřevěných trámů začnou vypadávat drobné piliny a navíc se v noci a za ticha dá zaznamenat poměrně hlasité chroupání, což je velice nepříjemné a je to znamením, že se děje něco vážného. Pokud tento specifický a nepřeslechnutelný zvuk majitel domu uslyší, je třeba začít pátrat. Tím spíše, že povrch klád nebývá nijak viditelně poškozený a zdánlivě se vůbec nic neděje; piliny mohou vypadávat někde za nábytkem, zpočátku nepozorovaně. Ale po zadloubnutí do dřeva se začne situace ihned jevit v úplně jiném světle: mohou se zjistit i obrovské dutiny po chodbách tesaříků, a to třeba jenom několik milimetrů pod povrchem dřeva (viz foto).
Problém s tesaříkem krovovým tkví v tom, že může žít takto nepozorovaně ve dřevě až deset let a nevadí mu vůbec nízká vlhkost dřeva. Přitom jeho larvy mají velký apetit, v požírání dřeva jsou výkonné. Larvy většinou rozežírají povrchové vrstvy dřeva a chodbičky plní drtí a výkaly.
Mechanická likvidace, mikrovlnná metoda a tlaková injektáž
Pokusy tesaříka zlikvidovat mechanicky (tedy odstraněním poškozených částí a impregnací dřeva) jsou první volbou, ale někdy bývají jen částečně úspěšné. Pokud se to nepovede, osloví se firma provádějící likvidaci mikrovlnnou metodou. Tato metoda je nákladnější a hodí se u tenčího dřeva, u velkých průměrů klád je neúčinná a to někdy i po dvou provedeních. Jinou metodou je tlaková injektáž, kdy se dřevní hmota napouští insekticidem pod tlakem 60 až 86 atmosfér.
Termosanace a plynování
Další možnost likvidace tohoto škůdce je teplým vzduchem nebo plynováním. První z těchto možností – termosanace teplým vzduchem – je drahá a náročná na provedení. Proto je výhodnější nejdříve zkusit plynování. Je relativně levné a jednoduché a zdravotně nezávadné. Nevýhodou je, že likvidace proběhne pouze z interiéru dřevostavby, což ale nevadí, pokud je dřevo napadeno převážně na vnitřní straně kmenů. Metoda plynování přináší výborné výsledky – u domu na obrázcích například byla aplikována před měsícem a účinek byl stoprocentní.
Vaše komentáře (8)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…