Dana D. Daňková | Středa, 02. říjen 2019 |
Na pohled malý domek se zastřešeným, prostorným vchodem a zápražím, které vítá v teplých dnech příchozí vlídným posezením. Útulný domov v masivní dřevostavbě pro Lukáše a Andreu i pro nedávno narozeného synka Viktora.
Hledání pozemku pro dřevostavbu
Když Lukáš s Andreou začali uvažovat o stavbě domu, byla dřevostavba od počátku na pořadu dne. Pozemek hledali rok. „Důležitá byla lokalita a dostupnost z Ostravy," vysvětluje Lukáš. „Chtěli jsme k horám, ale ne úplně na samotu, aby děti nebyly jednou odtržené od kamarádů a neměly to daleko do školy. A tohle místo se nám líbilo. Vybírali jsme tu pozemek jako první, mohli jsme koupit více, než nynějších 1100 metrů čtverečních, kvůli většímu soukromí. Ale vůbec jsme tenkrát nepřemýšleli, jestli tu budou stát další domy a jak daleko od toho našeho. I tak jsme tu však spokojení."
obr.: Výrazné podlomení je nejen estetickým prvkem, především je však funkční konstrukční ochranou této části domu před povětrnostními vlivy. Současně tvoří kryté zápraží. Foto: Martin Zeman
Roubenka zvítězila nad srubem
Zpočátku byl ve hře srub, ale nakonec zvítězila roubenka, která se do zdejší krajiny podle majitelů více hodí. „Otec dělal se dřevem, já k němu mám vztah celý život," pokračuje Lukáš. „Bydlet v dřevěném domě mě lákalo, ale stále to byl spíše nereálný sen, předpokládal jsem, že jsou tyto domy velmi nákladné."
Nakonec našli způsob, jak si dřevostavbu z masivního dřeva přece jen pořídit. „Hrubou stavbu jsme si nechali postavit a díky tomu, že máme v rodině šikovné řemeslníky, kteří nám hodně pomáhali, celou roubenku jsme pak dokončili svépomocí. A mnohé jsme se naučili i my, dnes si poradím s lecčíms a je to skvělý pocit."
obr.: Velké střešní přesahy jsou praktická a funkční ochrana domu proti vodě a povětrnostním vlivům. Navíc pod zastřešením vznikl i chodník okolo domu, lze tu projít suchou nohou, také je tu stín. Foto: Martin Zeman
Při stavbě roubenky byla hlavní pohoda
Primárně chtěli malou roubenku, žádné výstavní sídlo, prostě útulný domov. Tak, aby na pozemku zbylo místo i na nevelkou zahradu. „V červnu roku 2013 jsme udělali základy," shrnuje Andrea, „v srpnu toho roku nám firma dodala hrubou stavbu a za dva roky, v roce 2015, jsme se stěhovali. Nijak jsme nespěchali na dokončení, nepovažovali jsme za rozumné výstavbě domu obětovat několik let našeho života za každou cenu, chtěli jsme i normálně žít. Rádi cestujeme, jezdíme do přírody, na hory, stavba tedy nepokračovala tak rychle."
Vzhledem k tomu, že jde o dům ze surového dřeva, které během realizace hodně pracovalo, bylo dokončování roubenky i pro zkušené řemeslníky z rodiny často oříškem. Protože s masivní dřevostavbou nikdo z nich zkušenosti neměl, syrové, a tedy nestabilní dřevo bylo „bonusem" navíc.
A zde se ukázalo, jak důležitý byl výběr dodavatelské firmy. „Hodně jsme se učili," vysvětluje Lukáš, „ale občas jsme přece jen potřebovali poradit nebo vyřešit nějaký problém, a bylo skvělé, že pro dodavatelskou firmu neskončila tato zakázka hrubou stavbou. Vždy si našli čas a určitá komunikace funguje dodnes. Tuto vazbu oceňuji na celé spolupráci asi nejvíc i nyní."
obr.: Ozdobné zakončení zhlaví trámů je nedílnou součástí konstrukce každé roubenky. Foto: Martin Zeman
"Díky našemu vlastnímu podílu na realizaci domu vznikla silná vazba, máme k němu jiný vztah."
obr.: Na zápraží lze nejen posedět, ale v teplých dnech i snídat či obědvat, protože je možné na ně vyjít rovnou z obytného prostoru s kuchyní. Foto: Martin Zeman
Dispozice roubeného domu upravil architekt
Základním požadavkem investorů bylo vzhledem k velikosti domu co nejefektivnější využití vnitřního prostoru. Oslovili proto architekta, který upravil dispozice tak, aby dům dostačoval i v budoucnu potřebám rodiny. V přízemí je hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou, pokoj pro hosty, technická místnost, koupelna a toaleta. V patře je ložnice, velký pokoj plánovaný jako dětský a koupelna. Původně tam měly být pokoje tři, ale nakonec se majitelé rozhodli místo dvou z nich pro jeden velký, aby vynikla krása krovu.
obr.: Roubenka není příliš veliká, ale dostačuje potřebám mladé rodiny. Hrubá stavba je dílem dodavatelské firmy, interiéry jsou výsledkem práce majitelů a šikovných řemeslníků z rodiny. Foto: Martin Zeman
obr.: Jídelní stůl je z předchozího bytu, nový by měl být dubový a dostatečně velký, aby se u něj mohla scházet celá rodina. Ta opravdu funguje – příbuzní z obou stran na domě hodně pomáhali a Lukáš s Andreou je (nejen proto) u sebe vždy rádi přivítají. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyňskou linku si Andrea přála dřevěnou ve tvaru písmene „U", měla vybranou i barvu. Konečný návrh vymysleli s Lukášem a nechali u truhláře vyrobit na míru. Foto: Martin Zeman
Hypokaustní kamna srdcem roubenky
Kamna jsou srdcem domu, Lukáš s Andreou se rozhodli pro hypokaustní a udělali dobře. „Měli jsme sen o otevřeném, živém ohni, nad samotným topením jsme vlastně tolik nepřemýšleli. Kamnář nám na základě projektu navrhl hypokaustní kamna, která vytopí celý dům. Pracují na principu uzavřené cirkulace teplého vzduchu. Ten bez použití ventilátorů v systému kanálů postupně odevzdává své teplo a ochlazený se vrací zpět dolů ke zdroji. V podkroví jsou také kamna ze šamotu. Rezervním tepelným zdrojem je podlahové vytápění, ale to zapínáme na konci zimy – jen abychom se přesvědčili, že funguje."
Výběr dodavatele a pozitiva roubenky
„Roubenka je postavena z beskydské jedle, a to byl důvod pro výběr dodavatelské firmy. Oslovili jsme sice v podstatě všechny firmy, které se stavbou masivních roubených dřevostaveb zabývají, ale nakonec vyhrála ta regionální. Líbily se nám jejich realizace a stejně tak i možnost rychlé komunikace, snazší spolupráce, mohli jsme se jezdit dívat do haly, když dům stavěli, nebylo to přes půl republiky...
Zkoušeli jsme počítat náklady na dřevostavbu a na zděný dům, výpočtově vycházela dráže dřevostavba, ale tím, že nám pomáhala rodina, to nakonec o tolik dražší nebylo. A ten komfort je úžasný.
Skeptické hlasy nás varovaly, že v domě z masivního dřeva bude v zimě chladno. Pravda je, že původně jsme uvažovali mimo jiné i o sendvičové dřevostavbě s falešným roubením. Dnes jsem i v tomto případě rád, že jsme zvolili masiv. V zimě je tu příjemně, ovšem mnohem více jsme izolační vlastnosti roubenky ocenili v létě. Horku neutečete, ale tady bylo v největších vedrech velmi příjemně. Stačí jen nenechávat otevřená okna a dveře."
obr.: Koupelna v přízemí je menší, pouze se sprchovým koutem, v patře je velká s vanou. Není nad to dopřát si v zimě horkou koupel. Foto: Martin Zeman
Názor majitelů
Lukáš a Andrea
majitelé
Co bychom udělali jinak?
Dneska bych přemýšlel více dopředu. Vůbec jsme například neřešili rozmístění nábytku, vymýšleli jsme dispozice a umístění zásuvek přímo v domě sestaveném v hale, ale protože jsme neměli přesně určeno, kde a jaký nábytek bude, máme zásuvky za gaučem a podobně. Dnes bych tedy věnoval čas podrobnému rozkreslení jeho umístění. Také dveře na terasu by asi byly trochu jinde... A více bych přemýšlel nad orientací domu vůči světovým stranám.
obr.: Dominantou předsíně jsou lomené schody, dostatečně pohodlné pro výstup do podkroví. Foto: Martin Zeman
obr.: Ložnice je zařízena podle představ majitelů, nábytek je vyroben na míru z jasanového dřeva. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 95 m2
- Užitná plocha: 145 m2
- Konstrukční systém: jedlové dřevo, masivní roubené trámy 300/300 mm, vnitřní příčky – 1. NP zděné, podkroví Ekopanely
- Ošetření stěn: exteriér i interiér – přírodní olej Moravia Finish (světlicový, lněný), venkovní v odstínu med, vnitřní bezbarvý
- Teplo: kachlová kamna s hypokaustem, doplňkový zdroj – elektrokotel 9 kW – přízemí – podlahové topení, patro – radiátory
- Součinitel prostupu tepla stěnou:0,26 W/m2K
- Projekt: Ing. Marek Blatecký
- Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz
Toužíte po bydlení ve srubu? Zašlete dodavateli přímý dotaz!
Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…