Redakce | Čtvrtek, 11. únor 2021 |
U každé stavby je kvalitní zadání, tedy stanovení toho, čeho konkrétně má stavba dosáhnout a jaká očekávání svých investorů má naplňovat, naprosto zásadním podkladem. U rekonstrukce pak toto pravidlo platí dvojnásob. Jak tedy správně rekonstrukci s využitím technologie dřevostavby zadat? Zeptali jsme se odborníka.
Jak má vypadat obsah zadání rekonstrukce s využitím technologie dřevostavby
- Co máme k dispozici, tedy jaký je současný stav předmětné budovy, a to jak z hlediska jejího fyzického stavu, tak vzhledem k její vhodnosti pro plánované změny a úpravy. Na první pohled zřejmý a tedy jednoduchý bod mohou provázet i komplikace, protože zjistit skutečný stav konkrétní budovy je někdy i velice obtížná věc – původní plány stavby nemusí být vůbec k dispozici, navíc stavba sama mohla být v průběhu své existence již několikrát upravována a přestavována, aniž byly o těchto úpravách a změnách pořízeny relevantní záznamy.
- Jaké jsou požadavky na změny a úpravy, tedy co by mělo být cílovým stavem po rekonstrukci. Musíme si tedy ujasnit veškeré provozní požadavky i hledisko konstrukčního a technického řešení. Tento bod se přirozeně musí ohlížet na stav a aktuální kondici rekonstruovaného objektu.
- Co umožňují místní podmínky a pravidla – především územní nebo regulační plán místa.
- Co předepisují a požadují platné technické předpisy a normy, které bude nutno v rámci rekonstrukce uvažovat.
- Jaké jsou možnosti a podmínky stavebníka – investora. Především ty finanční a časové.
- Jaké jsou priority u všech výše zmíněných bodů. Ani v samotné stavařině totiž nikdy neexistuje jen jedno univerzální nejlepší řešení. Vždy záleží na úhlu pohledu a dílčích problémech, kterých se řešení týká - stejnou věc mohou vnímat expert na tepelnou techniku a statik i výrazně odlišně. A v případě rekonstrukce pak samotná stavařina představuje pouze malou část celého komplexu, jenž je třeba uvažovat a řešit,
Zadání projektu rekonstrukce by mělo být nadčasové
Po zvážení a vyhodnocení všech výše uvedených oblastí, a to v jejich vzájemných souvislostech a interakci, by mělo vzniknout zadání, jakýsi první výchozí stupeň, který bude obsahovat vše podstatné a důležité.
V samotném zadání obecně nesmí chybět nic zásadního, zase by tam ale nemělo být nic zbytečně navíc. Vytvořit dobré zadání není v současné době ani u celkem jednoduché rekonstrukce v silách a v moci jednoho člověka a je známkou profesionality a odbornosti, že si osoba odpovědná za tvorbu zadání přizve příslušné odborníky a je schopna jejich vstupy rovněž vzájemně usměrňovat a koordinovat ve prospěch vlastní stavby.
Z povahy a charakteru stavby jako takové je celkem logické, že i zadání rekonstrukce musí být do co možná nejvyšší míry nadčasové. Zadání a tedy i samotná rekonstrukce se musí samozřejmě ohlížet na aktuální možnosti, měla by ale zohlednit i výhled na předpokládaný vývoj parametrů, které budou v blízké budoucnosti ovlivňovat provoz stavby. Důležitým parametrem jsou pak energetické nároky a s tím související cena energií, jejíž vývoj je ale stále méně předvídatelný.
obr.: Správné zadání je základním a nejdůležitějším krokem při zahájení rekonstrukce. Musí obsahovat vše podstatné a důležité a jeho vytvoření není ani u jednoduché rekonstrukce v silách a v moci jednoho člověka – vždy je lepší přizvat k němu příslušné odborníky. Foto: Dreamstime
Investor je zadavatel, nikoliv odborník
Významným a určujícím faktorem při tvorbě a schválení zadání je samozřejmě investor, případně osoba, která obecně o investici rozhoduje nebo pak bude rekonstruovanou stavbu užívat. Tato osoba by měla nejlépe vědět, jaké požadavky má rekonstrukce splňovat především z hlediska uživatelského, není však možné ani spravedlivé od ní očekávat, že bude zároveň umět stanovit požadavky technické a profesní.
Tento možná na první pohled zcela zřejmý fakt zmiňuji záměrně, protože se ve své praxi často setkávám s případy, kdy jsou tyto skutečnosti a vazby podceňovány. Stává se rovněž, že se investora či uživatele vlastně nikdo neptá, co od stavby potřebuje, popřípadě s ním není následně konzultován návrh řešení z hlediska technických náležitostí.
Zadavatel pak až se zpožděním nebo dokonce až při užívání stavby zjistí, že mu výsledný stav nevyhovuje. Pokud se tento případ neefektivně využitých prostředků spojí ještě třeba s nekvalitně provedeným technickým řešením rekonstrukce jako takové (nekvalitní materiály, špatné řemeslo), zbudou nešťastnému investorovi jen oči pro pláč. Bohužel takových vizitek mají rekonstrukce nesčetně mnoho.
obr.: Systémy dřevostaveb jsou stále oblíbenější technologií v případě rekonstrukce staršího domu. Foto: Dreamstime
Jen dobré zadání rekonstrukce / dřevostavby nestačí
I sebelepší zadání přijde na zmar, pokud nebude reálně naplněno. V případě většiny staveb, u rekonstrukcí v dvojnásobné míře, dochází v průběhu ke změnám a úpravám, které mohou být ve výsledku zásadní. Často tyto změny vznikají požadavkem investora, u rekonstrukcí však existuje i kategorie změn, které jsou vynuceny nedostatečnou znalostí původního stavu před začátkem rekonstrukce.
Tyto změny nelze u rekonstrukcí zcela vyloučit, záleží ale na předchozích zkušenostech a profesionalitě přípravného a realizačního týmu, jak moc je bude možné omezit a do jaké míry si vynutí změnu a úpravu zadání. Zadání rekonstrukce musíme proto vždy považovat za „živý" dokument, který je v průběhu stavby revidován a aktualizován a to s ohledem na priority zadání.
Ty se totiž nemusí zdaleka tolik měnit, jako se pozměňuje reálný obraz o původní stavbě, kterou rekonstruujeme. Zadání tedy musí sloužit jako zásadní výchozí dokument po celou dobu rekonstrukce a jsou-li jeho součástí například i požadované provozní náklady, náklady na údržbu nebo třeba i postup při likvidaci stavby, neztratí svou důležitost ani po ukončení samotné rekonstrukce. Naopak bude ještě po mnoho let reflektovat úspěšnost rekonstrukce jako takové.
obr.: Rekonstrukce dřevostavbou umí nabídnout mnohé z toho, co zděné rekonstrukce neumí. Foto: Dreamstime
Rekonstrukce pomocí dřevostavby
Tak, jak jsou stavby kolem nás technologicky různorodé, tak jsou různorodé možnosti a způsoby, jak přistoupit k jejich rekonstrukci. Systémy dřevostaveb se i u nás stále rozvíjejí a získávají stále větší oblibu, není tedy jediný důvod vyloučit je z množiny konstrukcí, systémů a technologií, ze kterých můžeme v rámci rekonstrukce vybírat.
Přijmeme-li pravidlo, že v případě rekonstrukce není hlavním cílem použít nějakou konkrétní technologii, a to ještě zděnou, ale že hlavním cílem je prostě navrhnout a provést dobrou rekonstrukci, zjistíme, že dřevostavba umí nabídnout mnohé z toho, co zděné technologie neumí a co je právě v případě rekonstrukcí pozitivně hodnoceno a má smysl.
Jakkoli myšlenka postavit na stávající dřevostavbu další patro například z pórobetonu rozesměje i naprostého laika, opačný případ, tedy na stavbu z pórobetonu postavit další patro pomocí dřevostavby, je nejenom zcela reálná, ale taky často využívaná, protože se z různých důvodů ukazuje jako nejvýhodnější.
obr.: Systémy dřevostaveb, které si mezi moderními stavebníky získávají stále větší oblibu, jsou vhodným řešením i v případě rekonstrukcí již stávajících objektů. Dřevostavba umí nabídnout mnohé z toho, co zděné technologie neumí a co je právě v případě rekonstrukcí pozitivně hodnoceno a má smysl. Foto: Dreamstime
Článek připravil: Ing. Martin Růžička - PENATUS s.r.o.
V dalším pokračování tohoto seriálu se budeme zabývat už využitím konkrétního systému dřevostavby a jeho možnostmi v rámci rekonstrukcí staveb obecně.
1.díl seriálu - Dřevostavby jako efektivní řešení při rekonstrukci
3.díl seriálu - Systém dřevostavby TWO BY FOUR jako nástroj pro rekonstrukce
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…