Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Mnoho podob dřevěných stěn

Mnoho podob dřevěných stěn

Redakce | Pondělí, 23. leden 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnutí pro dřevostavbu je rozhodnutím pro život v přirozené interakci s přírodou. Strom je živou součástí prostoru, ve kterém žijeme. Obklopuje nás na každém kroku. Místům vdechuje atmosféru. Naši předkové začali využívat smrkové dřevo přirozeně pro stavbu svých domů. Naučili se přijímat energii, kterou dřevo po celý svůj život shromažďuje a předává i poté, co z něj postavíme dům. Díky tomu je pro nás dřevo použité pro nosnou konstrukci dřevostavby přirozeným rozhodnutím.

Dřevo vyzařuje energii

Přesto se občas setkáváme s obavou, že dřevo použité pro stavbu dřevostavby není v souladu s představou o moderním a funkčním interiéru. Ale opak je pravdou! Atraktivní kresba přírodního dřeva se elegantně doplňuje s moderní architekturou dřevostaveb. Uživatelé domu velmi brzy začnou vnímat energii, kterou dřevo vyzařuje, a zjistí, že přirozeně uvolňuje energii Slunce, když dům obklopí zima.

1 směs olejů a voskůJaké máme možnosti povrchové úpravy stěn z masivního dřeva?

Naši předkové svoje stavby ze dřeva udržovali různými způsoby, které většinou volili podle jejich využití. Hospodářská stavení byla buď zcela bez povrchové úpravy, nebo byla natírána směsí olejů, volskou krví či dehtem. V rodinných domech bylo dřevo povrchově upravováno především hliněnými nebo vápennými omítkami, které byly aplikovány na stěny především v místech blízkých ohni. Ostatní plochy se natíraly malbou z hašeného vápna, která se obnovovala každý rok před Velikonocemi.

Tento nátěr měl nejen estetickou funkci, ale zároveň dům desinfikoval. Bílý nátěr měl i svoje opodstatnění, protože prostor s malými okny lépe prosvětloval. K ochraně dřeva v interiéru se často využívaly lněné oleje, fermež nebo temperové nátěry, které vznikaly smícháním směsi olejů, vody, pigmentu a klihu nebo kaseinu. Současnost sice od volské krve i vápna upustila, přesto se vrací zpět k přírodním alternativám. Jen výjimečně se od nátěrů v interiéru upouští úplně.

Neošetřené dřevo nemá zvýrazněnou strukturu...

... jako dřevo upraveného bezbarvými nátěry, povrchově stárne a mění se jeho odstín. Takové proměny v čase mohou být velmi zajímavé a budou postupně proměňovat náladu interiéru. Dřevo však bude poměrně náchylné k poškození povrchu. Kdo si na takové dobrodružství netroufá, má na výběr: přírodní oleje, včelí vosk, hliněné omítky, sklo, případně jejich kombinace – možností je celá řada a záleží vždy na osobním vkusu toho, kdo dům bude obývat. Několik možností a ukázek najdete v popiscích fotografií.

3 omítky na dřevo

2 voskový olej s bílým pigmentem

5 mechanická ochrana

Máme pro vás ještě další informace k tématu! Čtěte v sekci Dodatky k časopisům.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

  • Pečujte o dřevo legendární lazurou

    Pečujte o dřevo legendární lazurou

    Vítejte ve světě, kde tradice potkává inovaci a kde je péče o dřevo považována za umění. Karbolineum Extra představuje lazuru, která je synonymem kvality, odolnosti a estetické…

  • Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

    Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

    Vlastníte dřevostavbu, zahradní domek, pergolu nebo dřevěný plot? Dříve či později řešíte otázku čím vše natřít, aby dřevo dlouho sloužilo svému účelu, zůstalo co nejdéle…

  • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

  • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop