Helena Petáková | Pátek, 20. duben 2012 |
V Norsku je tradice pálení dřevního dehtu stále živá. Staré dřevěné kostely nazývané Stav-kirke je povoleno natírat pouze tímto tradičně vypáleným dehtem, který je nejkvalitnější.
Průmyslová výroba dřevního dehtu
Dřevní dehet se vyrábí i průmyslově, což ho činí levnějším a široce využívaným pro venkovní nátěry nových i starších budov. V Čechách se dehet dříve také pálil a používal hlavně k výrobě kolomazi. Dnes na tuto tradici upomínají místní názvy jako jsou například Dehtář a Dehetník.
Pálení dřevního dehtu
Dřevní dehet se pálí v milířích, podobným těm, ve kterých se pálilo dřevěné uhlí (ty je možné vidět třeba v pohádce Pyšná princezna). Rozdíl je pouze v užívaném materiálu. Místo bukového dříví se pro získání dřevního dehtu používá smolnatá borovice. Vedlejším produktem je pak dřevěné uhlí, výtečné pro kováře do výhní.
Dřevní dehet je vlastně smůla, která v při vysoké teplotě vytéká z naštípané borovice v milíři.
Ochrana dřevěných domů a kostelů
Dřevěné domy a kostely chráněné tímto nátěrem mají nezaměnitelnou barvu, od tmavě hnědé (stinné, severní stěny) až po zlatavou (stěny obrácené k jihu, ke Slunci). Barvu nanášeného dřevního dehtu lze též ovlivnit mírou jeho zředění.
Ideální poměr je údajně 1/3 dřevního dehtu, 1/3 lněného oleje a 1/3 terpentýnu. Zajímavostí je, že tuto směs používali již staří Vikingové, a to na ochranu svých dřevěných lodí.
Milíř
Na následujících fotografiích jsou zachyceny jednotlivé fáze stavby, pálení a hašení milíře, který:
- Stavělo asi 10 lidí po dobu 3 dní.
- Je vystavěn z předem připraveného naštípaného borového dříví.
- Hořel asi 20 hodin.
- Spotřeboval 8 krychlových metrů dříví.
- Vypálil asi 500 litrů dehtu.
Zdroj: ing. Robert Malý,Volné sdružení řemeslníků Hoblina
Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”
-
Jak ochránit dřevěné houpačky a cvičební hrazdy na zahradě
Dřevěné houpačky a venkovní hrazdy jsou nejen funkčními prvky zahrady, ale také krásným estetickým doplňkem, který přináší radost dětem i dospělým. Pokud jejich konstrukci…
-
Pečujte o dřevo legendární lazurou
Vítejte ve světě, kde tradice potkává inovaci a kde je péče o dřevo považována za umění. Karbolineum Extra představuje lazuru, která je synonymem kvality, odolnosti a estetické…
-
Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení
Vlastníte dřevostavbu, zahradní domek, pergolu nebo dřevěný plot? Dříve či později řešíte otázku čím vše natřít, aby dřevo dlouho sloužilo svému účelu, zůstalo co nejdéle…
-
Jak a čím nejlépe chránit dřevo?
Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…