Redakce | Pondělí, 04. květen 2020 |
Vznik soukromých oranžérií není úplně běžný. Avšak pro manžele, které pojí záliba v pěstování rostlin, se vytvoření tohoto zahradně - stavebního prvku na jejich velké, parkově upravené zahradě přiléhající k rodinné vile postavené ve třicátých letech minulého století, stalo velkou výzvou a koníčkem zároveň.
Dřevo z červeného cedru
Nápad oranžérie samotné vychází z dob, kdy šlechtické rodiny nechávaly zakládat u svých sídel velkolepé skleníky, takzvané oranžérie. I přesto, že majitelé domu pro své rostliny nepotřebovali nijak monumentální a prostornou stavbu, jakou můžeme najít například v areálu zámku Lednice, podařilo se ji vdechnout onu velkolepost a především jednoduchost starých oranžérií.
Architekt oranžérie Jindřich Starý z kanceláře Lennox architekti, umístil stavbu na nejvyšší místo v zahradě mírného svahu. Orientace k světovým stranám je logicky řešena tak, aby byla prosklená část nasměrována k jihu.
Tvar stavby plně reflektuje požadavky pěstovaných rostlin o různých velikostech - tím vznikly tři prostory, z nich každý má jiné rozměry, ale i přesto jsou spojeny konstrukčním rastrem klasické oranžérie.
I když je prostor nepravidelných rozměrů, je i tak až překvapivě dobře prosvětlen slunečními paprsky. Vstup je umístěn do střední dvorany s prosklenou střechou přecházející do dvou nižších křídel už bez prosklení. Zadní stěna obrácená k severu se logicky stává masivní konstrukcí.
Zároveň tvoří kontrastní pozadí pro vybrané druhy rostlin, jako jsou juky, olivovníky a citrusy. O samotnou konstrukci oranžerie se zasloužila truhlářská firma a opatřila jí nátěrem z přírodních olejů. Hlavním konstrukčním materiálem bylo po několika zkouškách zvoleno dřevo z červeného cedru.
Důvodem použití tohoto objemově a tvarově stálého materiálu je fakt, že velká skla jsou pevně zasazena do vyfrézovaných drážek přímo v rámové konstrukci. Jakákoliv její deformace by tak měla neblahé následky na skleněné plochy.
obr.: Oranžérie je přízemní podlouhlá budova umístěna na jižní straně, která se vyznačuje velkými prosklenými okny nebo arkádami. Foto: Petr Bartoš
obr.: Oranžérie původně sloužila pouze pro pěstování citrusů, postupem času se její úloha rozšířila i na další subtropické rostliny. Foto: Petr Bartoš
Oáza nejen pro rostliny
Obdobím roku, kdy to v oranžérii začíná naplno žít je podzim, oproti tomu v létě je část rostlin umísťována mimo oranžerii. Klima uvnitř stavby se dá přirovnat subtropickému. V zimním období je teplota vzduchu udržována na 8°C a když slunce nestačí, nastupuje na scénu tepelné čerpadlo.
Přehřátí prostoru, které by pro některé rostliny mohlo mít fatální následky, brání venkovní rolety a střešní baldachýn. Oranžerie poskytuje majitelům velmi příjemné prostředí pro trávení volného času. Pro zpříjemnění pobytu v oranžérii vznikla uvnitř malá kuchyňka, majitelé nejsou tedy nuceni odcházet pro čaj či kávu do domu.
obr.: Oranžérie primárně slouží k přezimování všech choulostivých dřevin a rostlin, které se pěstují v květináčích či jiných nádobách. Foto: Petr Bartoš
obr.: Majitelé si v oranžérii mohou v klidu vypít ranní kávu a být tak v přímém kontaktu se svými milovanými rostlinami. Foto: Petr Bartoš
obr.: Venkovní rolety, které jsou součástí oranžérie dokonale chrání rostliny před prudkým sluncem a přehřátím prostoru. Foto: Petr Bartoš
Nejnovější články v kategorii “Zahrada”
-
Saunová zahrada SALORI aneb malý ráj, do kterého se budete chtít vracet
Kousek od Hradce Králové se mezi poli nachází místo dokonalého odpočinku, které vám pomůže přečkat zimu ve všech jejích podobách. Saunová zahrada SALORI se stala útočištěm nejen…
-
Chcete ve svém domě pokoj navíc? Poradíme, jak získat výjimečný prostor
Zaujaly vás bioklimatické pergoly, ale hliníková konstrukce vás odrazuje? Přemýšlíte, jak ji sladit s dřevostavbou? Odpověď je jednoduchá: snadno. Navíc elegantně doplní každou…
-
Jak postavit dětský zahradní domek z palet
Zahradní domek by neměl chybět na žádné zahradě – poskytuje přístřeší zahradním strojům a nářadí, nebo skvěle poslouží jako útočiště pro děti. Dřímá-li ve vás kutilský…
-
Michal Šperling: Jezírka pomáhají nejen s očistou těla ale i duše
Vyjít ven z domu, udělat pár kroků přes trávník a skočit do vody. Jako ve volné přírodě. Právě takovou atmosféru dokáže zahradě přírodní jezírko dát. Je ale tím pravým…