Redakce | Čtvrtek, 24. listopad 2011 |
Patříte-li náhodou mezi ty, kterým učarovaly železniční pražce v zahradě, je na místě varování – je to nebezpečná věc, která může poškodit zdraví a zničit zahradu.
Dřevěné pražce se napouštěly dehtem a dalšími látkami, z nich karcinogenní působení mají zejména nebezpečné polycyklické aromatické uhlovodíky, ale i další látky. To vše hrozí průsakem do půdy a do spodních vod, které se samozřejmě nezastaví na hranici zahrady, zejména u svažitých pozemků. Není tak na škodu vědět, zda s pražci neexperimentuje soused a neohrožuje třeba naše rybízy kolem plotu. Také pokud by se zasažená zemina nebo voda dostala na kompost, je zle. Zemina je pak zdraví ohrožující, nedají se založit záhony, ty dosavadní jsou nepoužitelné. Další nebezpečí hrozí při pouhém dotyku a pobytu poblíž pražců (terasy z pražců!). V letním teple se totiž výpary z pražců vypařují do ovzduší.
Nebezpečný odpad, nikoliv zahradní prvek
Staré pražce byly už před několika lety definovány jako nebezpečný odpad, který se likviduje jedinou cestou – ve spalovnách nebezpečného odpadu. V žádném případě nepatří do přírody, kterou by infiltrovaly svými nátěry a napouštědly. Musí se s nimi jako s jedovatým odpadem nakládat. Informace lze zjistit ve Státním zdravotním ústavu, který nedávno vypracoval o nebezpečnosti napouštědel pražců novou obsáhlou zprávu. Česká obchodní inspekce už před dvěma lety připravila milionové pokuty distributorům za to, že lidem jedovaté pražce prodávali. Stížnosti lidí řešit i ombudsman; je tedy s podivem, že se ještě dnes někdy lehkomyslně zahrádkářům pražce doporučují coby dobrý nápad na cestičky nebo palisády.
O likvidaci se poraďte
Všem majitelům zahrad tak lze doporučit jediné – starým pražcům se zdaleka vyhnout, a pokud je už v zahradě máme, o jejich co nejrychlejší bezpečné likvidaci se poradit, třeba ve Státním zdravotním ústavu. Není možné se jich totiž dotýkat bez rukavic a speciální ochrany obličeje, další velké nebezpečí hrozí vdechováním karcinogenních výparů při jejich řezání. S likvidací přitom nemá cenu váhat, protože podzimními dešti se napouštědla mohou dále vymývat do okolní zeminy i spodní vody. A ještě poznámka - na trhu jsou už dnes fošny, které vzhled starých pražců dokonale imitují.
Vaše komentáře (7)Nejnovější články v kategorii “Zahrada”
-
Chcete ve svém domě pokoj navíc? Poradíme, jak získat výjimečný prostor
Zaujaly vás bioklimatické pergoly, ale hliníková konstrukce vás odrazuje? Přemýšlíte, jak ji sladit s dřevostavbou? Odpověď je jednoduchá: snadno. Navíc elegantně doplní každou…
-
Jak postavit dětský zahradní domek z palet
Zahradní domek by neměl chybět na žádné zahradě – poskytuje přístřeší zahradním strojům a nářadí, nebo skvěle poslouží jako útočiště pro děti. Dřímá-li ve vás kutilský…
-
Michal Šperling: Jezírka pomáhají nejen s očistou těla ale i duše
Vyjít ven z domu, udělat pár kroků přes trávník a skočit do vody. Jako ve volné přírodě. Právě takovou atmosféru dokáže zahradě přírodní jezírko dát. Je ale tím pravým…
-
Stavba pergoly svépomocí nebo odborná montáž? Pravidla uplatnění záruky dávají jasnou odpověď
Zahradní pergola je oblíbený a funkční prvek, díky kterému si můžete užívat chvíle pohody a zábavu i v horkých dnech, chráněni před přímým sluncem. Stavba pergoly svépomocí je…