Dana Jakoubková | Pátek, 03. leden 2025 |
Je jako nejlepší přítel; nikdy nesní vaši poslední čokoládu a nezdržuje ráno v koupelně. Umí perfektně naslouchat vašim steskům a nikdy vás nepřeruší ani neodsoudí. Navíc může být skvělou výmluvou pro odložení domácích prací. Tím hrdinou je pokojová rostlina, která umí podpořit zdraví i duši, a ještě u toho vypadá skvěle. A pokojovky jsou vlastně i skvělou připomínkou toho, že pokud se jim daří přežít váš chaotický zalévací režim, máte šanci zvládnout úplně všechno.
Lidé mají silné spojení s přírodou. Venkovní aktivity, třeba i jen obyčejná krátká procházka, snižují úroveň stresu, úzkosti a deprese a život s pokojovými rostlinami dokáže totéž. Díky posunutí přírody do své bezprostřední blízkosti budete klidnější, spokojenější a soustředěnější. Rostliny jsou také přístupným a zajímavým způsobem, jak učinit jinak fádní prostor příjemnějším, a vidět, jak rostou, je jedinečným vzrušením. Rostliny v interiéru přinášejí řadu výhod, které pozitivně ovlivňují jak fyzickou, tak psychickou pohodu. Zde jsou některé z nich:
- Zlepšování kvality vzduchu – filtrace, zvlhčování, produkce kyslíku.
- Zlepšení psychické pohody a zdraví – snížení stresu, zvýšení produktivity, zlepšení nálady.
- Estetické a designové výhody – dekorativní prvek, zvýšení hodnoty prostoru.
- Zlepšení akustiky – pohlcování hluku.
- Podpora zdravého prostředí – redukce prachu, zdravé mikroklima.
- Vzdělávací a terapeutické aspekty – péče o rostliny (poznání, zkušenost), podpora duševního zdraví.
- Ekologické benefity – podpora biodiverzity, snížení uhlíkové stopy.
Co se týká počtu, lepší nějaká než žádná květina. Ale pokud pročteme pár studií, pak třeba ta od NASA, která zkoumala kvalitativní podmínky vnitřního prostředí vesmírné stanice, říká, že na zhruba deset metrů čtverečních patří jedna rostlina. Tedy v domě s obytnou plochou 150 m2 je to 15 pokojových rostlin. Ale samo sebou záleží na jejich velikosti a efektivitě při snižování koncentrace toxinů ve vnitřním vzduchu. A právě tomu jsou věnovány následující tipy.
Obývací pokoj
Toulitka, dračinec, filodendron nebo palma areka... umí nejenom čistit vzduch, ale jsou i velice dekorativní. Jednou z nejlepších pokojových rostlin pro čištění vzduchu je však šplhavnice (Epipremnum Aureum), která dokáže odstranit většinu znečišťujících látek ze vzduchu interiéru, a to velmi rychle. Listy jsou však toxické pro lidi a zvířata, proto je nezbytné, aby byly z dosahu domácích mazlíčků a malých dětí. Daří se jí i na nepřímém světle, takže jí nevadí místo dál od okna. Zalévá se jednou za 1–2 týdny, v zimě jednou za měsíc.
Naopak zcela netoxický pro lidi i zvířata je zelenec (Chlorophytum comosum). Pokud máte alergii na prach, je to rostlina pro vás. Za dva dny dokáže odstranit téměř 90 procent toxinů z místnosti. Její listy pohlcují jak spory plísní, tak další alergeny (včetně prachu) a také bylo prokázáno, že absorbuje oxid uhelnatý a formaldehyd. Je snadné ji pěstovat, zalévat stačí jednou týdně a nevadí, když ji přemokříte, obvykle je žíznivá.
Pro zimní „vysušené" období se hodí ledviník neboli bostonská kapradina (Nephrolepis cordifolia), protože kromě pohlcování formaldehydu funguje jako přírodní zvlhčovač vzduchu. Rostlina je odolná a nenáročná. Anglický břečťan (Hedera helix) zase pohlcuje kromě toxických látek i přirozený odér z domácích mazlíčků.
obr.: Návrh a realizace: 3AE, Foto: Martin Zeman
Prohlédněte si tento dům
Ložnice
Tam, kde se spí, buďte s rostlinami opatrní. Mnoho jich v noci zastaví proces fotosyntézy a místo toho produkují oxid uhličitý – což je opak toho, co chcete. Mezi rostliny, které i ve tmě produkují dobrou úroveň kyslíku, což pomáhá dýchat čistší vzduch a probouzet se svěží, patří zelenec, aloe vera, fíkus, levandule, rozmarýn, břečťan či kapradí.
Rostlinou, se kterou byla provedena studie NASA s přesvědčivými výsledky, je ale tchynin jazyk neboli hadí rostlina, hadí nebo ďáblův jazyk, meč svatého Jiří (Sansevieria). Pohlcuje formaldehyd, benzen, trichloretylen i toluen. Aby v noci dobře fungovala, potřebuje přes den hodně světla, tedy být umístěna u okna. Na údržbu je nenáročná, zálivka jí stačí jednou za měsíc až dva a nesmí se přemokřit, jinak shnije. Protože jsou listy pro požití silně toxické, není vhodná tam, kde s rodiči spí děti nebo zvířecí mazlíčci.
Do ložnice je dobrý také eukalyptus (Eucalyptus). Vydává příjemnou vůni – zklidňuje dýchací cesty a napomáhá dýchání. Zabíjí také choroboplodné zárodky ve vzduchu. Obvykle potřebuje plné přirozené osvětlení a stále vlhkou půdu. Vyzkoušet můžete i gerberu (Gerbera), která je také vynikající při čištění vzduchu za všech okolností. Na jaře, v létě a na podzim potřebuje být blízko okna, v zimě jí stačí světlo nepřímé. Zalévá se přibližně jednou týdně, půda by měla být stále vlhká.
obr.: Návrh arch. studie: Ing. arch. Michael Karnet, Realizace: PILA MARTINICE / MARTINICE GROUP, Foto: Martin Zeman
Prohlédněte si tento dům
Chcete-li rozzářit šedivé dny krásnou řezanou kyticí, květinou s čisticí výhodou je chryzantéma (Chrysanthemum). Absorbuje benzen, který se nachází v plastech, barvách a detergentech. Je také nesmírně „veselá" na pohled.
Kuchyně
Čerstvé bylinky v kuchyni jsou praktické, zdravé a příjemné. Některé jsou nejen skvělé pro vaření, ale také přispívají ke zlepšení kvality vzduchu: bazalka, rozmarýn, levandule, tymián, petržel či máta, která navíc odpuzuje hmyz. Většina bylinek potřebuje alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně, pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření, průvan a přímý zdroj tepla.
obr.: Návrh a realizace: GOOPAN, Maverick Delta, Foto: Martin Zeman,
Prohlédněte si tento dům
Koupelna
Vynikající rostlinou, která umí odstranit toxiny z čisticích prostředků, je palma bambusová širokolistá (Rhapis excelsa). Tato rostlina miluje vzdušnou vlhkost, takže zapařená koupelna ji potěší. Proto ji není třeba často zalévat, hydratace ze vzduchu jí na dlouho postačí. Působivou rostlinou je i lopatkovec (Spathiphyllum), který dokáže udržet koupelnu bez plísní, včetně dlaždic a sprchových závěsů.
obr.: Projekt: jh PROJEKT CEKOV, Realizace: PENATUS, Foto: Martin Zeman, Prohlédněte si tento dům
VOC – těkavé organické látky
Volatile organic compounds je skupina chemikálií, které se snadno odpařují při pokojové teplotě. Tyto látky se mohou vyskytovat ve stavebních produktech i ve vybavení interiéru a prostředcích pro domácnost: barvy, laky a rozpouštědla, čisticí prostředky, osvěžovače vzduchu včetně vonných svíček, nábytek, podlahové krytiny a koberce, podlahové vosky, plasty, syntetické tkaniny, papírové a vlhčené ubrousky a utěrky, lepidla, detergenty, tabákový kouř a spousta dalších. Nejčastěji se v domácnosti vyskytuje formaldehyd, benzen, amoniak a trichlorethylen, přičemž výše uvedené zdroje znečištění nelze brát paušálně, protože některé z nich mají i eko bio alternativu.
Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Zajímavé funkce chytré domácnosti
O chytrém bydlení toho bylo již napsáno hodně. Nicméně stále zůstává jedna otázka na pořadu dne. Co mi automatizace domu přinese? Když se dostaneme do fáze rozhodování a jsme…
-
Dispozice aneb důležitý opěrný pilíř spokojeného bydlení
Základ skvělého interiéru a domova. Někdy se zdá, že vytvořit takový „plánek“ je hračka a stačí k tomu kreativní chvilka a čtverečkovaný papír. Nebo pár minut brouzdání na…
-
Která varná deska je pro vaši kuchyň ta pravá?
Ani v té sebemenší kuchyni nemůže chybět varná deska jako součást sporáku nebo zabudovaná do pracovní desky. Ať už se kloníte spíš k indukci, plynu, nebo dáváte přednost…
-
Vybavte svou kuchyň novými a špičkovými spotřebiči Gorenje
Hledáte do své kuchyně spolehlivé pomocníky, kteří vám ulehčí nejen práci ale především čas a energii? Gorenje představuje novou řadu myček pro bezchybně čisté a suché nádobí…