Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 13. říjen 2016 |
Každý metr čtverečný prostoru něco stojí. Stavíme-li nový dům, trávíme hodně času rozmýšlením, jak každý metr využít co nejefektivněji. Největší místností je většinou obývací pokoj, kde spolu členové rodiny tráví nejvíce volného času. Jak tuto reprezentativní a zároveň soukromou místnost co nejlépe zařídit a jak se vyvarovat nejčastějších chyb?
Barvy určují optickou velikost prostoru
Tmavé barvy a velké vzory místnost opticky zmenšují a ve velké míře působí na člověka depresivně. Jsme-li ale vyznavači výrazných barev a divokých ornamentů, rozhodně se jich nemusíme vzdávat. Pokud odlišnou a sytou barvou opatříme jen jednu stěnu, ať už ve formě malby, tapety nebo třeba soustavy samolepek, vdechneme obývacímu pokoji osobitý styl a necháme dekoru náležitě vyniknout. Stěna se pak stává v podstatě velkým uměleckým dílem a navozuje v prostoru požadovanou atmosféru. Pokud je obývací pokoj menších rozměrů nebo není dostatečně přirozeně osvětlen, budou mu slušet hlavně jemné tóny světlé béžové, kakaové nebo šedé. Ty vytvoří prosvětlenou a prostornou místnost a na rozdíl od čisté bílé dodají reprezentativním prostorám punc luxusu a výjimečnosti.
Na druhou stranu ale pozor na vyvážení barevnosti a na její nedostatek. Jednobarevné místnosti, dokonale sladěné v nábytku i vybavení, jsou nudné a unylé. Přitom stačí jen pár výrazných doplňků a místnost se nám promění před očima. Navíc, pokud zvolíme neutrální základ, můžeme polštáře, vázy nebo květiny čas od času vyměnit a přetvořit tak jednoduše tvář a výraz prostoru. Obecně platí pravidlo 60-30-10, tedy 60 procent hlavní barvy, 30 procent neutrální, ale výraznější barvy a 10 procent výrazných a kontrastních barev. Pokud chceme interiér ladit do jedné nebo dvou barev, musíme výjimečnosti a vyváženosti dosáhnout pomocí struktur, vzorů nebo použitých materiálů. Takový přístup už ale vyžaduje mnohem větší estetické cítění a také jistou praxi.
V jednotě je síla
Většina lidí rozumí tomu, že pohovka, křesla, konferenční stolek a obývací stěna by spolu měly tvořit harmonický celek. Méně často však už podobnou znalost uplatňují i na ostatní součásti obývacího pokoje, jakými bývá například pracovní kout. Ten často vybaví klasickým kancelářským stolem a židlí na kolečkách, stejně, jako kdyby zařizovali pracovnu. Takový kout bude ale v obývacím pokoji působit vždy rušivě. Proto se vyplatí vybírat vybavení s ohledem na zbytek místnosti.
Nábytek by neměl být zhotoven z hodně tmavého dřeva nebo výrazných dýh. Nápadný může být solitér, ten pak vynikne a poutá na sebe přiměřené množství pozornosti, nikdy ne veškerý nábytek, který vytvoří dojem stísněného prostoru. Pokud se trápíme s velikostí obývacího pokoje, mohou přispět lesklé povrchy nábytku, protože i drobné zrcadlení pomáhá opticky zvětšovat prostor.
Pohovka je objemově velký kus nábytku a neměla by být příliš výrazná. Dobrá je kombinace světlejší pohovky a výrazně barevných polštářků, které ji doplňují. Samozřejmě asi tmavé nebo syté barvy nejsou špatným řešením, pracovat s takovou pohovkou v rámci interiéru je ale mnohem složitější.
Moderní obývací pokoj je nezahlcený nábytkem
V obývacím pokoji bychom určitě měli zapomenout na křeččí povahu. A to jak ve velkém, tak v malém měřítku. Nepořizujeme zbytečně velkou pohovku nebo množství křesel pro případ, že se v obývacím pokoji sejde celá rodina s rozvětveným příbuzenstvem. Mnohem elegantnější je rozmístit různě po domě několik pohodlných židlí nebo menších křesílek, která zastávají svoji funkci v jiných místnostech, a při větším setkání se jednoduše snesou do obývacího pokoje.
Velké množství malých doplňků prostor zbytečně zahlcuje, opticky zmenšuje, působí nepřirozeně a často nevkusně, je to zbytečný lapač prachu a často i snižuje komfort a pohodlí. Samozřejmě, že obývací pokoj zařizujeme hlavně pro sebe a pokud všechny sošky, vázičky a keramické slony považujeme za nezbytně nutné k vytvoření příjemného prostředí, můžeme tuto radu vypustit, pak je ale velká pravděpodobnost, že se pokoj nebude většině návštěv zamlouvat, protože bude jednoduše působit přeplácaně a chaoticky.
Lustry a lampy do obývacího pokoje
Jedním z největších problémů obývacích pokojů bývá nesprávně zvolené osvětlení. Kdo si myslí, že stačí jedno centrální svítidlo, nemá pravdu. Světlo modeluje prostor a jeho vhodným užitím můžeme obyčejné místo osvěžit a naopak: pokud s ním nebudeme vhodně pracovat, i krásně navržený interiér bude působit nevalně. Pro každou činnost máme jinou potřebu světla a každá místnost tak musí mít vhodně navržené světelné zóny a možnost několika světelných hladin.
Centrální svítidlo slouží k dobré obecné orientaci v prostoru, při sledování televize ale ruší a nedokáže také vykreslit požadovanou relaxační atmosféru. Proto potřebujeme náladové rozptýlené světlo, ideálně nástěnné, které se nejen postará o intimní osvětlení, ale zároveň vytvoří zajímavou hru světla a stínu. Mezi další svítidla patří stolní a stojací lampy, které používáme při různých jiných činnostech, jako je četba, šití nebo práce na počítači. Díky osvětlení stěny za televizí bude sledování mnohem příjemnější, protože oči nebude namáhat velký kontrast světlé obrazovky a temného pozadí.
Nebojte se architekta
Každé řešení toho pravého interiéru většinou začíná hledáním a zkoumáním již hotových realizací. To je samozřejmě správná cesta, nesmí se však vymknout kontrole. Inspirace můžeme kombinovat, každý interiér by ale měl být ve finále osobitý, šitý přesně na míru a měl by odrážet charakter svých majitelů. Pokud není bytový design zrovna vaše hobby, nemáte čas na sledování trendů a přitom chcete mít doma kvalitní a příjemný prostor, nebojte se využít služeb bytového designéra. Podle referencí a realizovaných prací si vyberete jednoduše toho, který vyhovuje vašemu vkusu, a díky jeho pomoci získáte mnohem širší obzor a představu o tom, jak má dobře zařízená místnost vypadat.
Počáteční investice do interiérového poradce často znamená i celkovou finanční úsporu, protože odborník zná všechna vizuální kritéria, zásady ergonomie i časté chyby. Vytvoří vám digitální vizualizaci a vy tak můžete i bez prostorové představivosti a fantazie vidět, jak bude místnost po jeho zásahu vypadat. Vyhnete se tak zbytečným investicím do nevhodného nábytku, špatně zvolené barvy nebo obývací stěny špatných rozměrů.
Foto Martin Zeman a archiv výrobců
Vaše komentáře (4)Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…