Redakce | Středa, 03. únor 2016 | | Aktualizováno Středa, 31. červenec 2019
Dřevostavby jsou stále více oblíbenější, i když pro naše krajiny zdaleka zatím ne tak tradiční jako třeba ve Skandinávii nebo USA. I čeští stavebníci však u dřevostaveb začínají oceňovat rychlost výstavby a také estetiku dřeva. Protože je pojem dřevostavby trochu široký, podíváme se, jak se různé konstrukční a technologické systémy stavění mohou „propsat“ do interiéru dřevostavby.
I dřevostavba se samozřejmě dá potáhnout perlinkou a opatřit omítkou, ale obvykle jsou dřevo i materiály na bázi dřeva ceněny i pro svou estetickou hodnotu. Třeba se v některém interiéru „najdete“ a podle něho se rozhodnete pro konkrétní konstrukční systém dřevostavby. Což ovlivní také to, v jakém interiéru budete trávit velkou část svého života.
Sruby
Sruby jsou stavby z kuláčů dřeva, u kterých nikdo nebude mít pochybnost, že se jedná o čistokrevnou dřevostavbu. Do interiéru srubu se konstrukce promítá stejně jako do exteriéru a tvoří specifický a u někoho velmi oblíbený vzhled tradičních dřevostaveb. Prostředí uvnitř srubu je vpravdě ovlivněné tímto přírodním materiálem a je z hlediska kvality vzduchu dokonalé, velmi příjemné a zdravé.
TIP: Jak se žije ve srubech a roubenkách? Mikroklima je prostě fantastické
Obr.: Interiér srubových staveb je specifický. Sruby jsou velmi vhodné z hlediska zdravotní kvality vnitřního prostředí.
Roubenky
Roubenky jsou alternativa k srubům, kde je kulatina seříznuta o oblinu do pravoúhlých tvarů. Jsou také spojované v rozích přeplátováním a trámy jsou sesazené na sraz nebo na pero a drážku. Tento typ dřevostaveb je skoro jediný, který má u nás historický předobraz, zvláště v podhorských oblastech s vymazávanými mezerami. V interiéru vypadá stejně jako v exteriéru.
Obr.: Interiér roubenky - zde ve velmi luxusním a kvalitním provedení. Foto: Iveta Kopicová
Dřevostavby z panelů masivního dřeva
Jedná se o montované dřevostavby vyráběné v továrně a seskládané na místě stavby jako stavebnice. Používá se dřevo ve formě latí slepené lepidlem a přesně nařezané na rozměry stěn budoucího domu. V interiéru i exteriéru vypadá krásně, moderně a přece přirozeně. Dřevo zde svými silicemi také působí na ovzduší interiéru, nejde však už o čisté dřevo, materiál už obsahuje určitý podíl lepidla.
Obr.: Interiér dřevostavby z masivních dřevěných panelů. Foto: archiv autorky
Dřevostavby z vrstveného masivního dřeva (CLT panely)
CLT panely jsou jednotlivé vrstvy jehličnatého dřeva o tloušťce v řádu centimetrů jsou k sobě otočeny o devadesát stupňů a lepeny k sobě. Systém CLT panelů se používá jako konstrukční i estetický prvek interiéru. Dřevostavby z CLT panelů si rychle získávají své příznivce.
Obr.: Interiér domu postaveného z CLT panelů. Foto: Martin Zeman
Panelové dřevostavby na vnitřní straně obložené překližkou
Skladba montovaných panelů může být různá, podle konkrétního výrobce. Do interiéru nechává působit svou vnitřní vrstvu ve formě překližek, slepovaných tenkých (milimetrových) vrstev dřeva, vždy kolmo na sebe. Vypadá pěkně, ocení jej hlavně příznivci alternativnějšího designu. Je to přírodní materiál, ale také již s větším množstvím přidaného lepidla.
Obr.: Použití překližky v interiéru dřevostavby.
Panelové dřevostavby na vnitřní straně obložené OSB deskami
Konstrukce panelů je stejně jako u předešlého typu různá. Povrch stěn v interiéru dřevostavby tvoří poslední vrstva - OSB desky – třísky dřeva slisované a slepené lepidlem. Jedná se o levnější variantu než překližka, má ale menší poměr dřeva na úkor lepidla. Estetická hodnota OSB desek je mezi lidmi už trochu méně oceňovaná, ale také si najde své fanoušky. Ještě nedávno byla u nás poměrně oblíbená. Bohužel z ní již nemám pocit, že by šlo o příznivě působící přírodní materiál.
Obr.: Použití OSB desek v interiéru dřevostavby. Foto: cerna-architektura.cz
Nejen dřevo v interiéru
Různé konstrukční systémy dřevostaveb, ať už s nosnými masivními hranoly s přidanou izolací, či prefabrikovanými stěnami ze slisovaných a slepených komponentů, se v interiéru nemusí nijak projevovat. Stěny můžou být opatřeny klasickou omítkou, která nahradí či doplní interiér z překližky nebo OSB desek. I když už dřevo v interiéru nebude dominovat, stále budete bydlet v dřevostavbě.
Text: Ing. Bc. Dana Doleželová, autorka je interiérová designérka
Redakčně upraveno pro web
Vaše komentáře (6)
Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…