Lucie Němcová | Čtvrtek, 16. březen 2017 |
Dřevo si do našeho domova nachází cestu nejen skrze konstrukční systém dřevostavby. Byla by ostatně škoda nevyužít pohledové a mnohé další nenahraditelné kvality tohoto hřejivého materiálu i uvnitř. Tentokrát se podíváme na výrobek s širokými možnostmi využití a vlastnostmi, které v některých aspektech předčí i masivní dřevo – překližku.
Překližka vznikla v druhé polovině 19. století, kdy se řadila ve srovnání s hliníkem a ocelí mezi dobře dostupné materiály. Velmi rychle si získala svoji popularitu a dodnes je neodmyslitelným výrobním materiálem nejen v nábytkářském průmyslu.
Překližka jako doména interiéru dřevostavby
Překližka je deskový materiál vyrobený ze tří a více loupaných a krájených dýh, které jsou k sobě lepeny křížem. Díky tomuto postupu se vyznačuje skvělou tvarovou a rozměrovou stálostí, lepší, než v případě masivního dřeva. Lepení dýh na sebe kolmo ke směru vláken omezuje borcení a umožňuje vytvořit desky velkých rozměrů s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Tloušťka desek se pohybuje nejčastěji v rozmezí 4 až 25 milimetrů a odvíjí se od počtu vrstev. Podle směru vláken vrchních konstrukčních dýh – překližovaček, jsou překližky podélné a příčné. Překližka svým dekorativním povrchem může být doménou interiéru. Lze ji upravit barevným nátěrem, nebo ponechat v přirozeném vzhledu.
Obr.: Překližka je deskový materiál vyrobený ze tří a více loupaných a krájených dýh, které jsou k sobě lepeny křížem. Foto: iDesignArch a archiv
Druhy překližky a jejich využití
Pro svoje vynikající vlastnosti, mezi které patří vysoká pevnost, houževnatost, pružnost při nízké objemové hmotnosti nebo rozměrová stabilita překližka nachází využití v konstrukcích staveb i při výrobě nábytku nebo obalů. Lze z ní tvořit podlahy, obklady stěn a třeba i menší samostatné stavby.
Obr.: Truhlářská překližka je určena pro všestranné použití a v interiéru pro bydlení se potkáme právě s ní. Foto: iDesignArch a archiv
Truhlářská překližka
Truhlářská překližka je určena pro všestranné použití a v interiéru pro bydlení se potkáme právě s ní. Konečnou povrchovou úpravu tvoří zpravidla loupaná dýha z jehličnatých nebo listnatých stromů. Je lepena formaldehydovým lepidlem a určena pouze pro vnitřní použití. Truhlářské překližky jsou vyráběny z různých druhů dřeva, které určují konečný dekor a kresbu povrchu. Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.
Obr.: Truhlářská překližka je často využívána při tvorbě nábytku. Foto: iDesignArch a archiv
Další typy překližek nacházejí uplatnění i ve stavebnictví, průmyslu, veřejných budovách, jako obalové materiály a další. Mezi ně patří vodovzdorné konstrukční překližky s různými druhy lepidel nebo povrchovými úpravami, se sníženou hořlavostí nebo antivibrační. Mnohavrstvé překližkové desky multiplex jsou vhodné například pro stolní či pracovní desky.
Obr.: Z překližky lze z ní tvořit podlahy, obklady stěn a třeba i menší samostatné stavby. Foto: iDesignArch a archiv
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…