Tisk
Ve Slavkově vyroste pasivní dřevostavba pro výrobu izolace

Ve Slavkově vyroste pasivní dřevostavba pro výrobu izolace

Petra Vaňková | Pondělí, 20. duben 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Pasivní průmyslový objekt LIKOS-NOE doplněný propracovaným systémem čištění odpadních vod zavádí zcela nový pojem přírodní tepelná stabilizace. Autorem projektu je známý brněnský architekt Zdeněk Fránek, jehož jméno se pojí s několika uznávanými pracemi.

„Za posledních 20 let zabrala výstavba výrobních a skladovacích hal v České republice
90 000 hektarů. Úrodné půdy nahradily budovy, které se staví za jediným účelem – generovat zisk," objasňuje Libor Musil ze společnosti LIKO-S, a dodává: „Každý den se u nás zastaví přes 10 hektarů úrodné půdy. Jde o budovy, na které napadne za rok v průměru 674 milimetrů srážek na metr čtvereční. Ročně tak přicházíme o 58 milionů metrů krychlových dešťové vody, která je kanalizací odváděná do řek a moří. Kvůli těmto stavbám ztrácíme vodu, která by zůstala na místě a vytvářela přirozené prostředí a podmínky pro život. Tyto budovy mají také většinou špatnou schopnost akumulace tepla a v prostoru působí jako odrazová zrcadla pro sluneční paprsky."

Pasivní dřevostavba v konceptu přírodní tepelné stabilizace

Noe 048Řešení, které představuje společnost LIKO-S, je světovým prototypem. Hlavní projekt bude koncipován jako dřevostavba z masivních CLT panelů Novatop a přiléhat k němu budou akustické a klima-komory, které poslouží pro další vývoj a měření produktů a materiálů společnosti LIKO-S. Celá stavba a její provoz vychází z konceptu s názvem PŘÍRODNÍ TEPELNÁ STABILIZACE:

  •  Budova bude pracovat pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů, ať už půjde o sluneční záření nebo chlad z podzemí.
  • Obejde se však bez speciálních strojních zařízení. Vše je postaveno právě na stabilní teplotě podloží, zisků ze slunce za využití přirozeného proudění a sálání. Takový zdroj energií pokrývá většinu ročního období a stabilizuje stavbu zcela přirozeně.
  • Objekt bude také samostatně pracovat s vodou díky speciální kořenové čističce a dočištěním pomocí mokřadní fasády.
  • Neoddělitelnou součástí se stane také retenční jezero, které bude zásobárnou vody pro celý firemní areál.
  • Obvodový plášť stavby přirozeně stabilizují zelené fasády, které poskytnou místo pro pěstování dýní, rajčat a dalš̌ích plodin.
  • Tepelnou izolaci obvodových plášťů zabezpečí moderní izolační pěna ICYNENE®, která umožní odvod znehodnocených vodních par přes povrch stavby.

Noemova archa 21. století

Název celého projektu plně vystihuje to, co ho dělá výjimečným. LIKOS-NOE se přímo odvolává na známý biblický příběh o Noemově arše. "Náš projekt vznikl za podobným účelem. Chceme jím vrátit přírodě to, co jí bereme, chceme ji zachránit pro další generace, jelikož si uvědomujeme její hodnotu," vysvětluje Libor Musil. „Je na čase, abychom změnili přístup k výstavbě jako takové," dodává. Světové statistiky jsou totiž alarmující:

  • 2,5 miliardy lidí bez toalety,
  • 800 milionů lidí bez přístupu k pitné vodě,
  • 85 % znečištěných odpadních vod,
  • 4000 dětí, které denně umírají kvůli špinavé vodě.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti LIKO-S.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop