Archiv starších vydání

Tisk

Časopis Dřevo&Stavby 6/2013

Andrea Kaštanová | Středa, 27. listopad 2013 |

Přidat na Seznam.cz

titul DS 6 13Datum vydání : 5. prosince 2013
Číslo: 6
Ročník 2013

On-line ochutnávka

Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.

V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby najdete mimo jiné:

  • čtyřit redakční návštěvy – v krásné roubence tradičních proporcí s moderně pojatým interiérem, v nenápadném domě uprostřed původní zástavby, který spokojení majitelé obývají již po mnoho let nebo v jednoduše střiženém domě, mistrně odolávajícím nepříznivým povětrnostním podmínkám místního klimatu
  • rozhovor s Ing. Davidem Eyerem o stavební biologii a vitalitě prostředí
  • v rubrice stavba přehledné rozdělení deskových materiálů na bázi dřeva
  • článek o notoricky známých i netradičních foukaných a stříkaných tepelných izolacích
  • originální první realizaci mladého architekta Ondřeje Pleštila
  • diskuzi odborníků na časté téma vytápění elektřinou
  • rady pro kvalitní a přirozený odpočinek v rubrice Zdravé bydlení
  • luxusní tkaný venkovní nábytek, ve kterém si člověk připadá jako v bezpečném hnízdě

1Dům tančící mezi skalními masivy
Do hor jsme sice vyrazili koncem září, kdy sychravé počasí bylo na denním pořádku, přesto nás místní podnebí překvapilo svou nehostinností. Když se ale člověk usadil na dlouhé lavici pod okny a sledoval mlhu, která se převalovala přes okolní hřeben, bylo snadné si představit, jak klidně a harmonicky se tu dají trávit dlouhé zimní večery. V objetí všudypřítomného dřeva a v kruhu milované rodiny. Na procházku domem nás tentokrát zve jeho autor, architekt Pavel Horák.

2Masivní dřevo znovu ožívá
Ze zedníků se v době útlumu českého stavebnictví nezřídka stávají tesaři. I to je v tomto oboru projev výjimečného, stále rostoucího zájmu o domy z masivního dřeva. Tradiční řemeslo a léty prověřenou technologii začaly tesařské firmy obnovovat v nedávných devadesátých letech a stačí se projet českou krajinou – nové roubenky a sruby objevíte opravdu v každé kopcovité nebo lesnaté oblasti a nezřídka i v obecní zástavbě. V současnosti jsou znovuobjeveným trendem bydlení, kterým se snažíme více přiblížit přírodě. Co je pro ně typické?

3Umění dřevostaveb ve Vorarlbersku
Ačkoli je Vorarlbersko hned po Vídni druhou nejmenší spolkovou republikou Rakouska, z hlediska využití dřeva ve stavebnictví stojí na opačné straně pomyslného žebříčku. Dřevostavby zde totiž zaujímají zhruba 15procentní podíl celkového trhu. Mimo jiné to znamená, že jen ve Vorarlbersku se ušetří díky dřevostavbám 120 000 tun oxidu uhličitého. Soutěž „Vorarlberger Holzbau_Kunst" je jen jedním z nástrojů, které se snaží vládní i nevládní organizace využívat pro propagaci využití dřeva ve stavebnictví.

4Osvětlení – Achillova pata interiéru
Z hlediska úspor financí se osvětlení skloňuje ve všech pádech. V moderním interiéru mají však novodobé zdroje osvětlení mnohem více poloh, než tomu bylo doposud. Pro kreativní osvětlení interiéru i exteriéru domu už dávno nestačí obyčejná 100W žárovka, zajímavé trendy se vyskytují i v oblasti moderního inteligentního ovládání, nemluvě o nových designových a materiálových možnostech svítidel.

5Větrat v pasivním domě je hračka
Jednou z nejožehavějších otázek na poli pasivních domů je od nepaměti větrání a s ním související vzduchotechnika s rekuperací. Bez těchto vymožeností bychom totiž kvalitního a zdravého klimatu uvnitř těsného energeticky úsporného domu nedocílili. Tato pro mnohé neznámá technologická vybavenost navzdory předsudkům neznamená žádná omezení, je nástrojem pro větší komfort a zdravější prostředí. Ovládání je navíc jednodušší, než bychom si mysleli. číst dále

6Nenápadný sluha i dominantní pán
Schodiště je jako jeden z výjimečných prvků interiéru výzvou pro každého architekta i uživatele bytu. Je nejen spojovacím prvkem mezi jednotlivými podlažími, bydlení dokáže i designově obohatit a doladit. Se svým okolím by vždy mělo tvořit jeden tvarový, materiálový a kompoziční celek. Novostavby nám v tomto směru dávají více šancí a většinou nechají naplno vyniknout kráse zvoleného schodiště. V rekonstrukcích se obvykle potýkáme s nutností kompromisu.

7Umění s poselstvím
Touha po vyšších a trvalejších hodnotách, ohleduplnost k životnímu prostředí a hledání celistvého pohledu na věc nemusí být hesla spojená například s architekturou, nýbrž charakteristiky vystihujíc komplexní přístup k životu a práci. O tom, že umění může přesahovat hranice užitnosti i estetiky, vyprávět příběh, inspirovat a svým způsobem i učit, přesvědčuje novozélandský umělec David Trubridge.

8Zameťte se sněhem
Přiznejme si rovnou na úvod, že na většině území naší republiky a v běžných podmínkách nepředstavuje sníh takový problém, který bychom nedokázali zvládnout koštětem, hrablem či lopatou. Odklidit sníh je rozhodně zdravější než sedět u facebooku nebo mýdlových oper servírovaných naší televizí. Jenže stačí opustit nížiny, vyjet do hor a rázem se ocitneme v trochu jiném světě – tady bývá sněhová nadílka vydatná a bez odklízecí techniky se tu většinou neobejdou.

9Rychle splněný sen
Kvalitně a rychle postavený dům na svažitý pozemek uprostřed pražské vilové zástavby – tak zněly hlavní požadavky stavebníků. Výsledkem je elegantní dvoupodlažní dřevostavba, jejíž hrubá konstrukce stála za tři dny. Celkový dojem dotváří interiér, který nezapře zálibu majitelů v krásných kamenech. Na konci mnohdy nelehké cesty k vlastnímu bydlení je stavba nadčasového designu a nový domov pro čerstvě tříčlennou rodinu.

více


Líbil se Vám článek?
gotop