Lucie Němcová | Pondělí, 03. leden 2022 |
Kvalitně a rychle postavený dům na svažitý pozemek uprostřed pražské vilové zástavby – tak zněly hlavní požadavky stavebníků. Výsledkem je elegantní dvoupodlažní dřevostavba, jejíž hrubá konstrukce stála za tři dny. Celkový dojem dotváří interiér, který nezapře zálibu majitelů v krásných kamenech. Na konci mnohdy nelehké cesty k vlastnímu bydlení je stavba nadčasového designu a nový domov pro čerstvě tříčlennou rodinu.
Z městské části Praha 9 pocházím, když jsme zde tedy objevili pozemek, rozhodování o koupi bylo hodně rychlé. Tato vilová čtvrť mě okouzlovala od nepaměti a jsem moc ráda, že zde mohu i nadále žít. Pochopitelně všechno má své pro a proti. Vlivem terénní konfigurace a regulačních podmínek, které požadují maximálně desetiprocentní zastavěnost pozemku, jsme zde nemohli postavit bezbariérový bungalov, byť bychom si jej, zejména z praktických důvodů, přáli. V našem dvoupodlažním podsklepeném domě se však bez schodiště neobejdeme. Odměnou je nám ideální orientace domu na pozemku a možnost krásně prosvětlit celý dům. Hlavní obytné místnosti jsou na jih a sluníčka si tedy užíváme po celý den.
Kvalita na prvním místě
Spolupráci s vybranou dodavatelskou firmou předcházela poměrně dlouhá anabáze s několika architekty, kteří však v konečném důsledku nesplňovali naše očekávání. Návrhy neodpovídaly zejména naší cenové představě. Ani v jednom z případů jsme nedokázali najít vhodný kompromis, který by ušetřil finance pro nás přijatelným způsobem. Je nutno podotknout, že tato fáze nás stála hodně energie a prostředků, plánovali jsme rodinu a nechtěli jsme tedy již ztrácet mnoho času. I proto jsme v následujícím rozhodovacím procesu dali přednost dřevostavbě.
Námi vybraná dodavatelská firma pro nás byla zárukou kvality, známe její působení na německém trhu a měli jsme i další reference od našich přátel v Čechách. Jiné firmy často nebyly schopny vyjít vstříc našim požadavkům na úpravu typových projektů, nebo nás nenadchly vzorové domy. V začátcích jsme spolupracovali i s německými zástupci společnosti a měli představu domu na klíč se vším všudy.
Později se však ukázalo, že český sortiment výrobků, ze kterých lze vybírat zařízení domu, není pro nás dost široký, a tak jsme raději zvolili druhý stupeň dokončení stavby – technická připravenost. Dokončovací práce jsme si tedy již zajišťovali sami. O designu interiéru jsem měla svoje poměrně jasné představy, takže pro nás tento postup byl v konečném důsledku určitě příjemnější, přestože trval o něco déle. Stavbu na klíč můžete obývat již po dvou měsících od zahájení stavby, zatímco nám celý proces trval téměř osm měsíců.
obr.: Minimalistické zahradě domu, jejíž podoba byla v rukou zahradního architekta, dominuje trávníková plocha lemovaná keři všeho druhu. Cílem byla okrasná zahrada nevyžadující příliš údržby. Foto: Martin Zeman
Strastiplná cesta k cíli za necelých 5 měsíců
Realizace domu začala v listopadu budováním spodní stavby. Po uplynutí potřebné technologické přestávky následovala logisticky náročná fáze – doprava panelů na pozemek. Tři obrovské kamiony v úzkých uličkách vilové čtvrti – to by vydalo na samostatný příběh. Nemusím dodávat, že v den, kdy náklad dorazil, sněžilo a Prahu pokrývala několikacentimetrová vrstva čerstvého sněhu. Přesto nakonec kamiony úspěšně dorazily na místo a za pomoci jeřábu během tří dnů na pozemku stála kostra domu.
Následovala montáž střechy, betonování podlah a několik měsíců dokončování, kdy se v našem domě střídali jednotliví řemeslníci. Vyskytly se i nejrůznější adrenalinové zážitky, kdy nám například popraskaly nově nanesené omítky v celém domě, aby se následně zjistilo, že na materiál Fermacell je třeba použít speciální směs. Vše se ale vždy nakonec nějak vyřešilo, i když mnohdy za cenu vyšších nákladů. Necelých pět měsíců trvalo, než byl dům kompletní a my se konečně mohli nastěhovat do nového.
obr.: Severní fasáda domu do ulice je mnohem méně prosklená, velká okna nejsou potřeba, jeliko většina hlavních obytných místností je orientována na jih. Schodiště u vstupních dveří řeší terénní nerovnosti pozemku. Foto: Martin Zeman
obr.: Nejdůležitějším místem je terasa, která je v letních měsících prostorem pro relaxaci a grilování s přáteli. Foto: Martin Zeman
Dispozice domu na přání
Podoba našeho domku vychází z typového projektu, který jsme upravili podle našich požadavků – celý dům byl rozšířen, přemístili jsme některé příčky a přidali koupelnu navíc. V domě nechybí kromě běžných místností, jako ložnice, dětských pokojů a obývacího pokoje s kuchyní, také hostinský pokoj a pracovna. Každý z pokojů má své sociální zázemí a vlastní soukromí. Praktickou součástí domu je zázemí v suterénu – dvojgaráž, kotelna a sklad, kde je příjemně chladno po celý rok.
V interiérech jsme si přáli zejména kvalitní materiály. Na podlaze v obývacím prostoru je masivní dubové dřevo a v koupelnách i na chodbě jsou použity různé druhy kamene vybrané v italské Veroně. Kamenné obklady nás uchvátily na našich cestách v zahraničí. Největší radost máme z onyxové stěny v obývacím pokoji, která ještě čeká na osvětlení zvýrazňující její kresbu.
obr.: Kámen najdeme i na pracovní desce kuchyňské linky. Podlahu celého obývacího prostoru tvoří masivní dubová prkna. Celý interiér je převážně dílem majitelů domu, pomoc designéra však také využili. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Nejen krása, ale i funkčnost
Pro ohřev teplé vody i vytápění používáme plyn. Nenajdete zde žádné radiátory, ve všech místnostech je podlahové teplovodní vytápění, které pouze v koupelnách doplňují elektrické žebříky. Dalším zdrojem tepla a nepostradatelným doplňkem domácí pohodové atmosféry v zimě je krb. Na střeše máme solární fotovoltaické panely, energie z nich nám pokrývá velkou část spotřeby elektřiny v domě.
Praktickým pomocníkem je centrální vysavač, který jako matka malého dítěte velmi oceňuji. Pro tepelný komfort jsme zvolili okna s trojskly a vnějšími žaluziemi, i přesto nás občas během horkých letních dní trápí vysoké teploty v interiéru. Do budoucna uvažujeme ještě o tepelném čerpadle, které by nám mimo jiné pomohlo také s chlazením.
Když se ohlédnu zpět, jsem moc vděčná za rychlost výstavby našeho domu. I tak šlo o značně vyčerpávající proces a nedokážu si představit, že by trval o mnoho měsíců déle, jak je v případě zděných staveb obvyklé. Při každodenním užívání domu zjišťuji, že na dispozici bych ani dnes nic neměnila, což považuji za velké plus.
obr.: Dominantou obývacího pokoje je velký krb. Měděná barva stěny spolu s masivní dřevěnou podlahou interiér krásně zateplují. Foto: Martin Zeman
obr.: Schodiště není jen funkční součástí domu, ale i estetickým skvostem. Na podlaze vyniká vzácný turecký kámen, který v zimě hřeje do nohou díky podlahovému vytápění. Foto: Martin Zeman
obr.: Smysl pro eleganci nezapře ani hlavní ložnice majitelů. Foto: Martin Zeman
Komentář redaktorky
Bílý dům přirozeně vsazený do vilové zástavby působí noblesně ve všech měřítcích – od čisté a jednoduché fasády až po krásné struktury leštěných kamenných ploch v interiérech. Po řadě návštěv přízemních bungalovů šlo o příjemnou změnu. Na minimalisticky řešené kovové schodiště, doplněné skleněným zábradlím a žíhaným tureckým kamenem na podlaze, se nešlo vynadívat. Stavba je důkazem, že i typovému domu lze vtisknout nezaměnitelný a osobitý charakter.
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Slovo stavebníka
Pro nás tolik důležitý požadavek na rychlost výstavby domu byl jednoznačně splněn. Dodnes ladíme některé drobnosti, ale tím největším zadostiučiněním pro nás je, že bychom dnes na domě nic neměnili. Nezbývá než doufat, že se nám zde bude hezky žít.
majitelka domu
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 101 m2
- Podlahová plocha: 187 m2
- Spodní stavba: sklep
- Stavební systém: montovaná dřevostavba
- Tepelné izolace: styropor 140 mm, minerální izolace 160mm
- Fasáda: omítka
- Střecha: pultová
- Střešní krytina: samočisticí střešní krytina Nelskamp
- Okna: fóliovaná plastová, zasklení trojité – Porta Fenster
- Podlahová krytina: individuální
- Vytápění: kondenzační plynový kotel
- Realizace: OKAL CZ s.r.o.
Zdroj: OKAL CZ s.r.o.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…