Markéta Kristová | Pátek, 17. prosinec 2021 |
V září se Naďa s Martinem rozhodli, že postaví dům, a v červnu chtěli bydlet. S typovým bungalovem šlo vše podle plánu.
Proč je bungalov tak oblíbený?
Bungalov, který se řadí mezi nejoblíbenější obytné stavby je typický především svým pravidelným (až čtvercovým) půdorysem a celkovou lehkostí stavby. Většinou je to jednopodlažní dům, zpravidla bez obytného podkroví, do kterého se vstupuje přes verandu. Bungalovy se nejčastěji staví na předměstí nebo příměstkých částech ale není to pravidlem. A čím se bungalovy staly tak oblíbené?
- Dokonalé propojení prostoru.
- Možnost příjemného a komfortního bydlení pro rodiny s dětmi.
- Na bungalov si můžete zvoli jakýkoliv typ střechy.
- Výhodné je také absence schodiště v domě, tudíž se bungalov stává bezbariérovým domem.
- Největší výhodou je především rychlost realizace výstavby.
Váš dům je typový?
Ano, vybrali jsme si ho z katalogu. Nechtěli jsme velký dům, ale kompaktní s optimálně využitými prostory. Typ INSTINKT naše požadavky splňoval. Nechali jsme jen drobně upravit dispozice. Místo dvou koupelen si vystačíme s jednou a na místě té druhé, hned u ložnice, jsme udělali šatnu. Přidali jsme další toaletu se vstupem ze zahrady, aby děti a návštěvy nemusely z terasy a od bazénu běhat do domu.
Oříškem pro dodavatele stavby nebyl ani fakt, že stavební úřad v naší obci má regulační plán. Na dům to mělo vliv v podobě většího sklonu střechy. S úsměvem si s touto situací poradili. S dodavatelem jsme rozhodně nešlápli vedle. „Dali" nám ten nejlepší svatební dar. Musím to zaťukat na dřevo, jak se říká, protože někteří naši známí takové terno s dodavatelem neudělali.
obr.: Namísto žaluzíí chrání trojitá skla venkovní rolety, na kterých se tolik neusazuje špína a prach. Foto: Martin Zeman
Půdička: Valbová střecha má s ohledem na územní regulaci větší sklon (36°), než je u tohoto typu domu běžné. Vzniklou půdičku, přístupnou z vnitřní chodby po stahovacích schodech, využívají majitelé beze zbytku k uskladnění sezónních věcí a sportovního vybavení. Foto: Martin Zeman
obr.: Dům disponuje i prostornou garáží, která je viditelná zepředu. Foto: Martin Zeman
Jakou formu vytápění jste zvolili?
Máme elektrokotel a teplovodní radiátory jako součást domu na klíč. Pro porovnání jsme si nejprve nechali spočítat i provoz a rentabilitu tepelného čerpadla. Zajistit topení a ohřev užitkové vody jedním čerpadlem je ale velká alchymie. V návaznosti na mnoho proměnných se ukázalo, že výsledek je pro reálný provoz našeho domu nákladově nepřijatelný, stejně jako návratnost investice s ohledem na možnou dobu reklamace.
Čerpadlo jsme proto využili jen k ohřevu teplé vody, které máme velkou spotřebu, a kde se provoz jeví relativně konstantním. Vytápění elektrokotlem nám vyhovuje nejen jednoduchostí a čistotou provozu, ale ukazuje se i jako finančně únosnější. Celkové roční náklady na elektřinu včetně topení budou zhruba 24 000 korun. To jste to stihli jen tak tak. Z legislativního pohledu se o topení pouze elektřinou od letoška už nedá uvažovat.
V tomto ohledu jsme mysleli dopředu. Máme přípravu na solární panely jako záložní obnovitelný zdroj. Jejich návratnost je rychlejší než čerpadla. Přebytek energie pak chceme prodávat zpět distributorovi elektřiny. Ale zrealizujeme ho, až našetříme. Nechtěli jsme se zadlužit a vydat z veškerých úspor. Obzvláště, když jsme to tak zvládli po celou dobu výstavby. Jsme tak klidnější.
obr.: V domě je umístěn elektrokotel a teplovodní radiátory, které jsou součástí domu na klíč. Foto: Martin Zeman
Zařízení: Když otočíte dům vzhůru nohama, vše, co nespadne, je součástí domu na klíč. Výjimkou je pouze kuchyňská linka, kterou si chtěli novomanželé zařídit sami. Z kuchyně je také přímý přístup k sezení na terase. Foto: Martin Zeman
Chronologie stavby podle Nadi a Martina
- září – během dovolené padlo rozhodnutí, že postavíme dům; získáváme on-line reference, voláme vybrané stavební firmě
- 4. říjen – kupujeme pozemek
- 5. říjen – podepisujeme smlouvu s dodavatelem stavby k domu na klíč
- 22. říjen – podáváme žádost o stavební povolení na příslušné odbory
- 31. říjen – 10. prosinec – urgujeme stavební povolení na příslušných odborech
- 2. leden 2019 – stavební povolení v poštovní schránce
- 3. leden – zemní práce a následná základová deska (subdodávka v naší režii) konec února – dodavatel stavby „přebírá" základovou desku
- 25. březen – začíná se stavět dům a současně provádíme svépomocí úpravu terénu kolem domu (úrovně zahrady, opěrné zídky, zámková dlažba, bazén...)
- 28. březen – hrubá stavba je hotová, dům je pod střechou
- 13. červen – dostáváme „klíče" od kompletně hotového a vybaveného domu
- 28. červen – odjíždíme z vlastního domu na vlastní svatbu
Naďa a Martin
majitelé domu
Typový bungalov Instinkt 1-108
Bungalov Instinkt 1-108 nabízí na zastavěné ploše necelých 150 m2 kromě čtyř pokojů a kuchyňského koutu také prostor pro koupelnu, technickou místnost a sklad. Srdcem bungalovu je obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou, s pohodlným přístupem přímo na terasu. Součástí domu je navíc garáž.
Autor a zdroj: Haas Fertigbau s.r.o.
Technické parametry
- Název projektu: Instinkt 1-108
- Realizace: Haas Fertigbau s.r.o.
- Konstrukční systém: panelový
- Podlahová plocha (užitná): 108,20 m²
- Zastavěná plocha: 149,10 m²
- Dispozice: 4+kk / 4+1
- Cena hrubé stavby (vč. DPH): 3 920 000 Kč
- Cena dřevostavby na klíč (vč. DPH): 5 949 000 Kč
- Cena včetně základové desky: Ne
Autor a zdroj: Haas Fertigbau s.r.o.