Michal Babor | Pondělí, 27. prosinec 2010 |
Ačkoliv v německy mluvícím regionu netrpí dřevostavby tak nízkou zastoupeností jako u nás, přesto se nejrůznější celostátní i regionální aktivity snaží o intenzivní podporu této technologie výstavby. Například cílem rakouské vorarlberská iniciativy holzbau_kunst (dřevostavba_umění) je nejen podpora dřevostaveb jako konečného produktu dřevozpracovatelského průmyslu, ale také celého řetězce řemesel navázaného na těžbu a zpracování dřeva. Každoročně také uděluje ocenění nejvýraznějším počinům v oblasti architektury dřevostaveb, ať už jde o rodinné domy, užitné stavby, rekonstrukce či drobné stavby.
Rodinný dům architekta Bernarda Badera z Dorbirnu zaujal porotu hned z několika důvodů. Pozemek se nachází uprostřed heterogenního sídliště rodinných a vícegeneračních domů v blízkosti švýcarské hranice. Na rozdíl od svého okolí není obklopen žádným plotem a pouze si „užívá" dalekých výhledů do okolí. Jediným doprovodným objektem domu na zelené louce je starý strom.
Minimální zastavěná plocha (57m2) vystačí i s velmi malým pozemkem, rozvržení místností do tří podlaží pracuje s prostorovou velkorysostí a architektonickou tolerancí. Kompaktnost prostoru podporuje výběr materiálů použitých v interiéru.
Velkorysá okna, orientovaná v nevyšším patře směrem k panoramatům švýcarských Alp, do individualistického konceptu tohoto domu skvěle zapadají – pro každé z nich se pečlivě vybíralo místo, tvar i způsob osazení, aby poskytovalo vždy ten nejlepší možný výhled. Zvenku tak koncept fasády s okny může působit poněkud nepřesvědčivě, výtvarný efekt výhledů z interiéru ven je však impozantní.
Foto Bernardo Bader