Dagmar Šimonová | Úterý, 14. únor 2012 |
Po celém světě vyrůstá denně mnoho krásných dřevostaveb, bohužel není v našich silách vám je všechny včas představit. Proto pečlivě vybíráme ty nejzajímavější. Čím nás zaujala Dulieu Residence na Novém Zélandu? Téměř neuvěřitelným pozemkem, který je také podle realizátorů snem každého stavebníka i architekta. Na dosah od civilizace a přitom v soukromé náruči přírody. Taková je malá mýtina na břehu řeky Akatarawa, kolem dokola obehnaná krásným lužním lesem.
Dům nemá jediného blízkého souseda, může se tak bez zábran otevřít do okolní přírody
Půdorysný program jednopodlažní skeletové dřevostavby je zcela striktně podřízen jednomu hlavnímu účelu – maximálnímu propojení všech pokojů s okolní přírodou. Proto je obálka domu ze 70 procent prosklená a kolem celého obvodu domu můžeme francouzskými okny vystoupit na vyvýšenou terasu.
„Takové masivní prosklení můžete realizovat pouze u domů, které jsou zcela izolované od okolního světa a nevadí tak, když intimní život rodiny vystavíte na odiv. Celkový charakter budovy i použité materiály, u nichž bylo především v interiéru dbáno na snadnou udržitelnost, byly výsledkem jen krátké rozmluvy s investorem. Pokud před vás někdo postaví podobný pozemek, opravdu nemusíte dlouho přemýšlet, co by se na něj hodilo," říkají architekti za studia Mikulcic Worldwide Architecture.
PARATIHO znamená maorsky Ráj
V domě nalezneme třímístnou garáž a sekci pro hosty, která je díky nezávislému sociálnímu zařízení oddělitelná od hlavní části domu. V té se nachází kuchyně s obývacím pokojem a jídelna s místem pro odpočinek po vydatném nedělním obědě. V této části domu najdeme ještě ložnici s šatnou a koupelnou. Ve střední půdorysné zóně je umístěná pracovna. Krátkou dobu po nastěhování začali stavebníci svému domu přezdívat PARATIHO, což v jazyce původních obyvatel znamená Ráj. Jak se vám líbí?