Dagmar Šimonová | Pondělí, 28. leden 2013 |
Ateliér dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu domu představovali úplně jinak, nakonec se jim moderní stavení v tradičním tvarosloví moc líbí.
Jedinou jasnou podmínkou byl přístup do nového prostoru z kuchyně nebo ze vstupní haly. Architekti toto přání respektovali, a přestože místnost k domu klasicky nepřistavěli, vybudovali kryté prosklené patio v místech, kde si klienti vstup představovali. Přestože je tak nový prostor vybudovaný v samostatné budově, přístup do něj je po celý rok chráněný proti nepřízni počasí.
Tvar a vzezření domu hodně ovlivnila lokalita výstavby – tedy zemědělská oblast, plná malých farem. Okolní architektura je tak s farmařením úzce spjata - většinu výstavby tvoří klasické obytné domky, zahradní chaty, stodoly a nekonečné záplavy bílých nebo průsvitných skleníků, které se nakonec staly jasnou inspirací.
Domek je inspirován drobnými dřevostavbami na plážích v Kalifornii
Klienti očekávali tradičný zděnou architekturu, tak své zadání také formulovali, přesto se tvůrci nemohli povznést nad lehkost a volnost, kterou je krajina inspirovala. Vysvětlili své pohnutky a investoři se nakonec přiklonili na jejich stranu. Konkrétní inspiraci pak autoři hledali na písečných plážíchv Kalifornii.
Pro konstrukci budovy zvolili dřevo – zdálo se jim jako vhodný ekvivalent k lehkosti, s jakou plánovali přístavbu vybudovat. Příjemná byla také rychlost výstavby a suchý proces, kterým se prováděla. Stavební práce se tak časově velice zredukovaly. Stavení o rozměrem 15x4 metry, zastřešené klasickou sedlovou střechou, vybudovali jako klasickou panelovou dřevostavbu (s předpřipravenými stěnami), usazenou na 8 betonových patkách.
Laťovaný exteriér kontrastuje s hladkým interiérem
Celý dům je obložen borovicovými bíle lakovanými latěmi s výjimkou jižní stěny, která se celá otevírá vstříc zahradě a podstatným solárním ziskům. Před přehříváním jí v létě chrání předsazení střechy, jež před prosklenou stěnou vytváří krytou terasu. V místě jižní stěny musela být kvůli silnému prosklení konstrukce ztužena ocelovým rámem. Zajímavým prvkem je také velká posuvná okenice na západní fasádě, která opět chrání v letních
měsících velké prosklení. Lamely okenice jsou z bíle lakované borovice, rám z pozinkované oceli, stejně jako vlnitá plechová krytina.
Interiér působí velice uklidňujícím a světlým dojmem. Dřevo je přiznané na podlahách, stěny i střešní podhled jsou opatřeny sádrovláknitými deskami a omítnuty.