Redakce | Pondělí, 12. listopad 2018 |
Ceny elektřiny i plynu stoupají a nejinak tomu bude nejspíš i v budoucnu. To pocítí zejména ti, kteří elektřinu a plyn používají jako zdroj vytápění svého domova, například dřevostavby. Musí počítat s tím, že si oproti předchozím topným sezonám mohou připlatit až o několik tisíc korun více.
Jediným palivem, které v porovnání s rokem 2017 zlevňuje je dřevo. Podle ekonomů se bude rozdíl mezi cenou vytápění elektřinou, plynem nebo uhlím, a vytápění dřevem, zvětšovat i v dalších letech.
Jaké je řešení levného vytápění?
Pokud podle kalkulace ceny za vytápění elektřinou středně velkého rodinného domu zaplatí majitelé za topnou sezonu cca 20 tisíc korun, a po přičtení dalších plateb (paušální platby, investice a náklady na údržbu) se tato cena může blížit 40 tisícům, pak se podle stejné kalkulace mohou dostat na cenu asi 11 tisíc, kdyby místo elektřiny používali vytápění dřevními peletami.
Dřevní pelety se vyrábí na pilách ze zbytků vzniklých při zpracování dřeva, a to bez jakýchkoliv chemických pojiv a znečišťujících látek. Jelikož se při jejich spalování uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého, kolik předtím stromy pohltily během svého růstu, jedná se o ryze ekologické palivo.
Topení uhlím je sice zatím stále levnější (7 – 9 tisíc za rok), ale se všemi dalšími náklady se cena může vyšplhat až na 30 tisíc. Uhlí navíc patří mezi neobnovitelné zdroje, jehož zásoby jsou omezené, a také mu nejsou nakloněny rostoucí požadavky na ochranu životního prostředí. Řešením jsou proto obnovitelné zdroje.
(kalkulace tzb-info.cz)
Investice do peletového kotle se vrátí za 5 let
Pořizovací náklady peletového kotle jsou v řádu desetitisíců. Podle serveru
7 výhod topení dřevními peletami:
- šetří náklady na vytápění oproti rostoucím cenám elektřiny a plynu
- šetří čas potřebný pro přípravu a manipulaci s dřívím
- kotel na dřevní pelety vypouští do ovzduší několikanásobně méně škodlivin než kotel na kusové dřevo
- dřevní pelety nevyžadují tak velký skladovací prostor jako pro kusové dříví
- automatický peletový kotel s centrálním zásobníkem a automatickým odpopelněním nabízí stejný komfort jako plynový kotel nebo elektřina
- topení dřevními peletami je snadné, čisté a ekologické
- na peletové kotle je možné čerpat státní kotlíkové dotace pro zlepšení čistoty ovzduší
Víte, jaké změny se chystají v ČR pro vytápění elektřinou od roku 2020? Přečtěte si článek Elektrické topení v dřevostavbě - opravdu nejlepší volba?