Michal Babor | Sobota, 09. květen 2020 |
Nový životní styl inspirovaný životem v divočině získává v moderní době podobu příbytků nezávislých na předražených parcelách, inženýrských sítícha veškeré infrastruktuře. Ruku v ruce s tímto trendem jde myšlenka udržitelného bydlení, šetrného k životnímu prostředí. Jak může takové bydlení vypadat, představuje Angličan Rupert McKelvie svým projektem Out of the Valley.
Bydlení podle nálady
Jeho první vlaštovkou je sympatický domeček pro dva využívající k napájení elektrických světel solární panely a vytápěný kamny na dřevo. Masivní dřevěnou konstrukci s plechovou střechou lze jednoduše zapřáhnout za traktor a přemístit podle potřeby tam, kde se člověku líbí nebo kde zrovna chce pobývat.
Jednoduchý a elegantní prostor
Domek je miniaturní, ale má kromě obývacího a ložnicového koutu i malou kuchyni a miniaturní koupelnu vybavenou kompostovací toaletou. Nábytek, který Rupert se svým týmem vyrábí ručně, je výhradně jasanový a dubový – minimalizace použitých materiálů a omezená paleta barev je záměrem, díky němuž malý prostor působí vzdušně a prostorně.
"Na výrobu nábytku v interiéru jeho majitel použil dřevo z jasanu a dubu."
Tento článek vyšel v časopisu sruby&roubenky 2/2020
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
"Prostor působí velmi vzdušně a prostorně."
Dokonalé spojení s přírodou
Není ale prostý kvalitních detailů – ať už jde o použití repasovaných rozvodů vody, mosazných kohoutků nebo vnější úpravy japonskou technikou opalování Shou Sugi Ban. Místo vířivky, masážní sprchy či televize sází Rupert na přírodní prostředí, rybaření, hvězdnou noc a čas věnovaný sama sobě – komfort současné doby dostupný zdaleka ne komukoliv...
"Život „mimo síť“ znamená změnit zaběhlé rituály a vsadit na zcela jiné hodnoty."
Autor projektu:
Rupert McKelvie se vyučil jako konstruktér dřevěných lodí a poté vystudoval design a udržitelnost na Falmouth University. Po úspěšné kariéře v Londýně se jako designér přestěhoval do Devonu, aby zahájil praxi věnovanou životu „mimo síť".
Pokud nepracuje, tráví většinu času v jednom ze svých minidomků. Nedaleko svého působiště vysázel malý les, z něhož časem získá stavební materiál. Jeho krédo nejlépe vyjadřuje staré čínské přísloví: "Nejlepší okamžik zasadit strom byl před dvaceti lety, druhý nejlepší je dnes."
Více informací o projektu tohoto domku se dozvíte na oficiální stránce www.outofthevalley.co.uk.
Rupert McKelvie
autor projektu Out Of The Walley
Foto: Out of the Valley