Máte ve svém domě málo místa? Co takhle nástavba ze dřeva…
Dagmar Šimonová | Pátek, 31. srpen 2012 |
Rozšířit starobylý dům z počátku 20. století je určitě lákavé zadání pro nejednoho architekta. Protože dnes máme jiné technické možnosti, jiné nároky na bydlení a samozřejmě i jiný styl výstavby, většinou se v takových případech sáhne po novotvaru, který s původní stavbou v přiměřené míře kontrastuje. Jak se architektům ze studia Steinmetzdemeyer Architects Urbanistes podařilo se složitého úkolu zhostit, posuďte sami.
Dřevostavba na lucemburském předměstí
Dům na periferii hlavního města Lucemburska neměl příliš příznivé podmínky pro své rozšíření. Značným omezením byl především poměrně malý pozemek a místní regulativy, které stavbu od počátku ovlivňovaly. Architekti se proto snažili využít každý centimetr čtvereční, který byl k dispozici. Tvář projektu nakonec udal kontext místa a geometrie původní střechy.
Dřevo v hlavní roli
Dřevo se nakonec ukázalo jako ideální materiál pro celou stavbu – díky své nízké hmotnosti a snadno proveditelným detailům napojení stávajícího objektu na nový se stalo ideálním materiálem pro nosnou konstrukci a díky své stříbrno-šedé patině a struktuře bylo zvoleno i pro finální kabát. Z architektonického hlediska je příjemný také rytmus, který udává jemné laťování obkladu.
Zahrada až v obývacím pokoji
Co u původního domu nebylo – tedy dnes moderní propojení interiéru s exteriérem – se pro obyvatele díky rozšíření domu stalo samozřejmostí. Spodní podlaží je velkými kovovými okny otevřené do zahrady, zbytek přístavby pak osvětlují střešní okna, rozmístěná tak, aby zachytila přiměřené množství denního světla, umožnila výhledy do zeleně a přitom maximálně zachovala intimitu ložnic, které se za nimi nachází.