5 důvodů pro vrstvené masivní dřevo
Dagmar Čechová | Úterý, 02. září 2014 |
Chcete-li si užívat blízkosti masivního dřeva, nemusíte stavět zrovna srub nebo roubenku. Velkoplošné panely se vyrábí i v pohledové kvalitě, tedy tak, že se stěny v interiéru nijak dále neupravují. Vybrali jsme pět nejzajímavějších výhod, které dřevo jako stavební materiál nabízí.
1. Dokonalá tvarová stabilita
Panely z vrstveného dřeva se vyrábějí z vysušených, převážně smrkových lamel, které se skládají a lepí do vrstev a lisují zastudena. Jednotlivé vrstvy jsou vůči sobě otočeny o 90 stupňů, což zajišťuje vysokou pevnost a stabilitu při namáhání tlakem i tahem a mimořádnou statickou únosnost.
2. Rychlost výstavby
Dům se skládá jako stavebnice. Komponenty jsou v přesných formátech expedovány na staveniště, nebo je realizační firma doplní tepelnými izolacemi, fasádami, otvorovými výplněmi, rozvody a vnitřními obklady. Hrubá stavba přízemního bungalovu nezabere více než pár hodin, vícepodlažní budovy několik málo dní, bez ohledu na roční období.
3. Atraktivní design
Pro tuto technologii je charakteristické přiznání atraktivní textury dřeva v interiéru. Díky hladkosti povrchu se dokonale vykresluje struktura včetně letokruhů a suků. Vnitřní stěny lze upravit pomocí omítky, obkladu či tapety, je ovšem nutné nejprve instalovat sádrovláknitou nebo sádrokartonovou deskou. Nebo se střídají stěny dřevěné s těmi s jinou povrchovou úpravou.
4. Požární odolnost
Vrstvené masivní dřevo vykazuje také vysokou požární odolnost. U skeletových dřevostaveb mohou dřevěné prvky odhořívat z několika stran současně, proto se pak řeší jejich větší dimenzování či ochrana dalšími materiály. Oproti tomu konstrukce z vrstveného masivního dřeva odhořívají plošně, oheň působí pouze z jedné strany.
5. Tepelná setrvačnost
Panely z vrstveného dřeva jsou plošně neprůvzdušné, velmi odolné proti mechanickému porušení a díky prefabrikaci se u nich zásadně snižuje počet montážních spojů - jediných slabých míst při realizaci. A fázový posun je podle tloušťky až sedm hodin, v kombinaci s vhodným izolačním materiálem dokonce ještě jednou tolik. Ohřátá fasáda nám v tedy interiéru zatopí až nad ránem, kdy bývá chladněji.