Lucie Němcová | Čtvrtek, 17. květen 2018 |
Některé architektonické objekty plní svoji hlavní funkci, avšak mají ještě jiný účel – iniciovat děje a změny v místě, kde stojí. Fungují jako upoutání pozornosti, inspirace a iniciace dalších aktivit v dané lokalitě. Podobný je záměr pavilonu na břehu jedné z řek v Norsku, jehož autory jsou mladí umělci z Osla působících pod jednou značkou teprve krátce.
Za možností podílet se na návrhu stavby pro širokou veřejnost stojí dobrý záměr okolních obcí, které by rády pozměnily nevyužívané a zanedbané prostředí v okolí řeky devastované průmyslem a znečištěním k lepšímu.
Dřevostavba jako pavilon
Pavilon se jménem Gjennomsikten, což v překladu znamená „vidět skrz“, postavený kompletně ze dřeva si hraje s transparentností a umožňuje návštěvníkovi průhledy na všechny směry. Nechybí ani vyhlídková plošina s výhledem na řeku daleko na obě strany – k městům Skien i Porsgrunn. Pavilon je pět metrů vysoký a zabírá plochu dvacet čtyři metrů čtverečních. Uvnitř je malý prostor, který nabízí krásné pohledy do okolí z větší výšky. V noci je stavba efektně nasvícena, takže slouží i jako orientační bod.
Dřevostavba na místě průmyslového areálu
Objekt je financován z veřejných peněz a cílem je ukázat, že Lahell, jak se tato lokalita nazývá, může být příjemným místem plným zeleně, kde navzdory silnému znečištění v minulosti mohou lidé pohodlně trávit volný čas, relaxovat, sportovat, setkávat se, hrát divadlo, nebo se procházet. Budovy bývalého průmyslového areálu podél řeky jsou postupně proměňovány v bydlení a občanskou vybavenost, najdeme zde i centrum umění. Blízké obce plánují také rozvoj cyklistických a pěších tras podél řeky. Pavilon je tedy jednou z prvních vlaštovek iniciujících změny k lepšímu. Autoři, a nejen oni, doufají, že stavba bude působit jako inspirace pro vytvoření kvalitních veřejných prostranství a k setkávání lidí.
Studio s názvem Kollaboratorietfunguje teprve od roku 2013 a sdružuje šest mladých norských umělců, kteří pracují jak týmově, tak individuálně. Náplní práce není pouze architektura a územní plánování, ale také grafický design, ilustrací i psaní. Tým se zabývá širokým spektrem činností – pořádá výstavy, soutěže a snaží se i vzdělávat.
Foto Feileacán McCormick, Anna Andrea Vik Aniksdal
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…