Michal Babor | Pátek, 14. srpen 2015 |
Jejich stáří sahá až od 15. století a v České republice bychom jich napočítali více než tři stovky. Řeč je o dřevěných a polodřevěných kostelech, kaplích a zvonicích. Všechny na jednom místě si můžete prohlédnout díky unikátnímu průvodci, který vyšel v nakladatelství Academia.
Pod pojmem dřevěné a polodřevěné se skrývají jak stavby roubené, což jsou hlavně kostely, tak rámové - zvonice a obecně věže a také hrázděné. Těch je v Česku velmi málo. Dřevěných kostelů se dochovalo 37. Ještě v 18. a 19. století jich přitom bývalo mnohonásobně více. Dřevěných kaplí je 38 a nejpočetnější skupinu tak tvoří dřevěné zvonice.
Nejstarší a nejvzácnější dřevěný kostel se nachází v Broumově na Náchodsku. Hřbitovní kostel Panny Marie z období husitských válek. Metodou dendrochronologie se zjistilo, že dřevo použité na jeho stavbu bylo pokáceno na přelomu let 1436 a 1437. Přestože oproti jiným evropským státům se u nás dřevěných sakrálních staveb zachovalo poměrně málo a současná doba vzniku nových staveb příliš nepřeje, podle autora knihy, architekta Karla Kuči, není jejich historie uzavřenou kapitolou.
Mimořádně vzácné jsou také malby v kostele svatého Jana Křtitele ve Slavoňově u Nového Města nad Metují. Rustikální malby z doby vzniku kostela zachycují církevní i světské motivy. Malby v interiéru byly v 19. století několikrát přemalovány, od roku 1934 však byly postupně restaurovány. Součástí areálu hřbitova, kde kostel stojí, je také polodřevěná zvonice a roubená márnice z 18. století.
Nejstarší u nás dochovanou zvonicí je dřevěná zvonice u hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice v Rakovníku postavená na konci 80. let 16. století, což dokládají i dochované zvony. Zvonice je podle Karla Kuči soudobým plodem české pozdní gotiky a její původnost dokládá i veduta Rakovníka od Jana Willenberga z roku 1602, v níž je zvonice zachycena.
Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky
Karel Kuča, Academia, 2015
Obsáhlá kniha z edice Průvodce popisuje vznik a vývoj jednotlivých staveb, jejich podobu i konstrukci a také vnitřní vybavení včetně zvonů. Všechny stavby jsou přesně lokalizovány i vyznačeny v mapové příloze, která může sloužit jako geografický rejstřík. Charakter Čech, Moravy a Slezska je z hlediska dřevěné sakrální architektury velmi odlišný, proto je abecední katalog staveb rozdělen podle historických zemí.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…