Lucie Němcová | Čtvrtek, 14. říjen 2021 |
Uhlazená, elegantní, jednoduchá a přímá architektura funkcionalismu udává rámec pro život ve světlém a vzdušném vnitřním prostoru. Je neutrálním plátnem pro stále se měnící dění uvnitř. Nyní mu sekunduje zemitý interiér s historickými kousky, ale zanedlouho tomu může být jinak. Tvarosloví domu však tyto proměny s nadhledem unese.
Dřevostavbu jsem zvolil naprosto záměrně. Zatímco jsem stále ještě bydlel ve zděném domě, postupně jsem od přátel, spokojených obyvatel dřevostaveb, slýchal o jejich výhodách. Když uzrál čas na změnu, začal jsem se vzdělávat v oboru a navštěvovat veletrhy, kde jsem si později po zralé rozvaze vybral dodavatele.
Doma není jen uvnitř
V několika předchozích bydleních jsem si mohl osahat, jak různá řešení fungují a co mi vyhovuje. Do rodinného domu jsem se narodil a zahrada je pro mě neodmyslitelnou sou částí životního prostoru.
I když ruch velkoměsta mám rád, pro život potřebuji klidné místo a blízkost přírody, proto jsem hledal pozemek mimo hlavní město s přijatelnou dojezdovou vzdáleností, což se podařilo.
Okolí je tím nejdůležitějším, z toho důvodu jsem vybral parcelu z části obklopenou nezastavitelným územím. Místo zůstane takové, jaké je, bez další zástavby. Z terasy se můžete dívat do přírody a pozorovat srnky.
Jasná vize dřevostavby = snazší cesta
Velmi se mi líbí styl funkcionalistických brněnských vil. Již během první konzultace s architektem jsem přišel s pár vizualizacemi pro lepší představu mé vize domu a již počáteční výstupy mi lahodily. Přál jsem si, aby nový dům působil vzdušně, lehce a minimalisticky.
V jeho jádru měla být prostorná obytná místnost – spojení relaxační zóny, jídelny a kuchyně. První patro mělo být pouze pro mne a ne pro hosty, proto je v přízemí hostinský pokoj se vstupem k bazénu a na zahradu. Bezbariérový, stejně jako vstup a dolní koupelna.
Pracovna v horním patře se mi v předchozím bydlení neosvědčila, proto tentokrát zůstala v přízemí. Horní patro tak slouží pouze odpočinku. Důležité pro mne bylo mít terasu s bazénem, kam vejdu suchou nohou přímo z interiéru, aniž bych musel přes trávník.
Do budoucna bude zahrada takovou útulnou soukromou oázou a spolu s přízemím to také bude místo pro veškeré společenské dění v domě.
Radost v každém kroku
Když se dům zhmotňuje, je to zážitek sám o sobě. Hrubá stavba ještě tak dokonale nevypadá, ale jak práce postupují dál, máte větší a větší radost. Je pro mne ohromně důležité, jak se mi v domě spí. Tady cítím takový klid a nejenže se tu dobře odpočívá, ale rád se sem vracím. Není to o velikosti, ale o energii.
Hra s prostorem uvnitř dřevostavby
Interiér v čase ještě dozná nějakých změn. Současný nábytek jsem již vlastnil a je pravda, že sem dodává úplně jinou zemitou složku. Neměl jsem prozatím prostor přizvat interiérového designéra a teprve se uvidí, jestli interiér odlehčíme nebo zůstaneme v zemitějších tónech.
Mám rád, když interiér není sterilní a nefunguje pouze jako okrasa. Tento současný styl je takovou protiváhou čisté architektuře domu. Mám rád propojení moderna a historie, jeho kontrast. Je pro mě důležité mít také velký stůl, aby se mohla sejít rodina, přátelé, a abych jim mohl navařit a postarat se o ně.
Místa v domě, která majitele těší
A které detaily jsou nejoblíbenější? Skvělý je vstup do domu, velmi vzdušný a příjemný. Užívám si denní světlo v celém objektu a vůbec světelnost jako takovou. Líbí se mi prostory perfektně vymyšlených koupelen, výhledy do přírody z celého domu, obývací pokoj, zahrada, terasa...
Také schodiště je krásný zajímavý prvek, i když pravda skleněné zábradlí není nejpraktičtější. Zvolil bych ho ovšem znovu. Celkově jsem z domu prostě nadšený a těším se, co život v něm přinese.
Komentář dodavatele
Pan majitel měl jasnou představu o vzhledu domu i typu designu. Přestože se jednalo o náš první návrh funkcionalistického domu, paní architektka Vozková se jej skvěle zhostila. Dům je plně šitý na míru a nevychází z žádného typového projektu. Reaguje přímo na zdejší pozemek.
Výzvou během realizace pro nás byly především kulaté prvky – kulatá okna musela mít pro výrobu určitý poloměr, takže jsme je v průběhu o něco zvětšovali.
Dovézt dům do oblouku na panelech není možné, postavit přesný oblouk ze dřeva také není jen tak a k tomu ještě atypické schodiště se skleněným zábradlím, které bylo na provedení velmi náročné. Naši řemeslníci si ale se vším perfektně poradili.
Rád bych také zmínil, že dům byl v celém průběhu kontrolován Výzkumným vědeckým ústavem dřevařským (stejně jako všechny naše domy).
Tato nezávislá instituce kontroluje například projektovou dokumentaci, statiku v projektu i realitě, vlhkost dřeva před zaklopením, průvzdušnost blower door testem i celou stavbu na závěr. Stavebník pak dostane certifikát a má cennou zpětnou vazbu o kvalitě provedení.
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Pohled redaktora
Tento dům ve mně zanechal otisk elegance a vznešenosti, kterými byl protkán od vnějšku k nejmenším vnitřním detailům. Nijak mu však tento fakt neubral na útulnosti. Z detailů promlouvá preciznost, s jakou do procesu majitel evidentně vstupoval. Zkrátka jasné představy pomáhají definovat dotažený výsledek. Baví mě také, jak dřevěná nosná konstrukce může nechat vzniknout i takovému domu. Hádali byste, že jde o dřevostavbu?
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 204 m2
- Užitná plocha: 212 m2
- Konstrukční systém: skeletová dřevostavba, difuzně otevřená stěna, skladba LUCERN MINERAL
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,138 W/m2K
- Projekt: LUCERN dřevostavby s.r.o., Ing. arch. Jaroslava Vozková
- Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz, 2017
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…