Dana D. Daňková | Úterý, 08. červen 2021 |
Tenhle dům byl hned zpočátku samé překvapení. Pár kroků od silnice se v moderní zástavbě náhle ukázalo roubené průčelí, ale stačilo se trochu pootočit a ocitli jsme se na zahradě a ve zcela jiném světě, plném indiánských symbolů a dřevěných (nejen indiánských) plastik.
Bydlení ve srubu
Ač zahrada zdařile budí dojem bujného porostu, nelze v ní zabloudit. Je totiž plná tábornických indiánských symbolů. „Jdi kolem totemu, tyče a stožáru s vlajkou a za kanoí už je to jen krok," zní mi v hlavě podvědomě. A opravdu, prostorná krytá terasa srubu jakoby se prolínala s okolní zelení.
A ani zde nechybí dřevěné sochy. Kanoe je vzpomínkou na dobu, kdy jeli před lety s manželkou Hilde vodu, a tyč je tělocvičné náčiní – Mike byl totiž juniorským mistrem ve skoku o tyči – tehdy ještě Československé republiky. Ovšem sportuje dodnes a úspěšně – v letošním roce se stal v Horním Rakousku v Masters třikrát krajským mistrem v plavání. Drsný zálesák musí být v kondici. Jsme přece v horách, i když je to jen Šumava.
Kanadský srub, láska na první pohled
Se sruby se Mike poprvé setkal při svém pobytu v Kanadě. Tehdy ho ale ještě nenapadlo, že by si někdy takový dům pořídil. Po návratu do Evropy našel v časopise o bydlení sruby opět. Byla to však stále spíše taková nesmělá platonická láska.
Ale i podvědomá přání se mohou splnit, a tak se též v tomto případě sled událostí začal odvíjet právě směrem ke stavbě srubu. Možnost pořídit si takové bydlení začala dostávat přesnější obrysy v době, kdy na srubové stavby narazili znovu s manželkou Hilde tentokrát již v českém časopisu. Současně se objevila i parcela.
„Na mírně svažitý pozemek v této vesnici nás upozornila manželčina sestra, která zde bydlí," vypráví Mike. „Byl i cenově přijatelný a výhodně se jevila také jeho poloha – k českým hranicím je to jen deset kilometrů a já v létě občas jezdím do Nové Pece. Rozhodli jsme se tedy, že pozemek koupíme. To bylo v roce 2012. Postupně jsme kontaktovali několik firem včetně té, která dům nakonec postavila."
Otázky pro majitele
Co byste změnili?
Původně jsme chtěli větší terasu, ale nakonec jsme ji zmenšili, my jsme vlastně zmenšili celý dům, a to především kvůli vysokým pořizovacím nákladům. Protože je to vlastně víkendový dům, nechtěli jsme prosklené stěny nebo velká okna, spíše klasické řešení.
Přemýšleli jsme také o otevření obýváku do krovu a o galerii, ale zvýšily by se náklady na vytápění, a tak jsme se raději rozhodli pro uzavřené přízemí. Kdybych měl znovu možnost volby, asi bych nestavěl patrový dům, ale o něco delší bungalov.
Jaké pocity máte spojené se svým domem?
První je asi vůně dřeva, pak že je to hezká stavba. Moje žena by ho udělala větší, podle já si myslím, že je veliký dost. Domeček jako klícka. Já tomu domu říkám romantická stodola. Zahrada není rovinatá, jsou tu pěkná zákoutí, živý plot jsem vysadil, abychom měli soukromí a nebylo sem vidět. Romantický víkendový dům, obklopený malým nevšedním lesíkem...
Dovedete si představit, že byste tu někdy žili?
Moje paní ano, já ne. Protože člověk, když je starý, potřebuje infrastrukturu. Já stále pracuji a jsem sportovně aktivní, v Linci mám zázemí pro tréninky, tady bych asi neměl motivaci, kdybych měl sportovat jen v přírodě sám od sebe. A problém by byl i s nákupy, lékařem...
Proč právě tato firma a proč česká firma?
Jedním z důvodů, kvůli kterým jsme nakonec vybrali tuto firmu, byla blízkost jejího sídla, důležitý pak byl také přístup majitele. Udělal si na nás čas a jeho jednání bylo velmi sympatické a důvěryhodné. Působil na nás příjemně lidsky a solidně. Co řekl, udělal, co nebylo, bylo rychle napraveno. A proč jsme vybrali českou firmu? Určující nebyly peníze, nezkoumali jsme cenu, ale vzdálenost. Nejbližší rakouská firma, která tehdy takové domy stavěla, byla velmi daleko, až za Salzburgem, z české strany je to sem o mnoho blíže.
obr.: Totem máme za zády, další orientační body vedou neomylně k cíli. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 108 m2
- Užitná plocha: 170 m2 (bez suterénu)
- Konstrukční systém: srubová stavba z kulatin o průměru 35 cm, podkroví sendvičová zateplená stěna
- Ošetření stěn: venkovní nátěr – tenkovrstvá lazura, vnitřní nátěr – přírodní bezbarvý olej
- Teplo: krbová kamna a elektrické topení (sálavé panely, přímotopy)
- Celková tepelná ztráta objektu: cca 10 kW
- Projekt a realizace: KANADSKÉ SRUBY TÁBOR s.r.o., www.sruby-tabor.cz
Vizualizace: autorka článku
Líbí se vám dřevostavba a zajímalo by vás k ní více informací? Zašlete nám dotaz!
Zaslat přímý dotaz dodavateli této dřevostavby
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…