Při stavbě dřevostavby na malém a úzkém pozemku využili efektivně každý centimetr

Při stavbě dřevostavby na malém a úzkém pozemku využili efektivně každý centimetr

Dagmar Šimonová | Úterý, 30. listopad 2021 |

Přidat na Seznam.cz

I když to není zdaleka tak časté, jak by mohlo být, existují i stavebníci, kteří přímo vyhledávají starší pozemek ve stávající zástavbě, kterému by mohli vdechnout nový život. Návštěva v moderní dřevostavbě obalené plechem byla velmi příjemným zpestřením jednoho horkého letního dne. Stavbou nás provedl její majitel a zároveň projektant Michal Grošup.

Hledali jsme pozemek ve staré zástavbě s malou výměrou, protože jsme se nechtěli starat o velkou zahradu. Satelitní pole nových domů nás neoslovovala, chtěli jsme také město s funkční infrastrukturou. Neměli jsme štěstí s hledáním, rozhodli jsme se proto zadat si poptávku. Na tu nás kontaktovala realitní agentka, která prodávala dům, jehož majitelka nechtěla údaje o prodeji dát na internet. Tak jsme přišli k sice do poslední chvíle obývanému, ale hrozně zchátralému maličkému domečku v neuvěřitelně zarostlé zahradě. Na pozemek jsme se jeli podívat poprvé v listopadu, za čtyři dny jsem měl hotový návrh, který se už pak významně neměnil. Další Vánoce už jsme slavili v novém. Zkrátka klasický příběh dřevostavby.

Dřevostavba a záludné financování


Pro dřevěnou technologii jsem se rozhodl téměř okamžitě. Zaprvé jsem na úzkém pozemku potřeboval efektivně využít každý centimetr (přineslo mi to 15 cm na každé straně domu, užitná plocha narostla o deset procent) a také jsem chtěl postavit rychle.

Starý dům byl ve špatném stavu, navíc prostorově nevyhovoval, rozhodli jsme se ho proto odstranit. Brali jsme si hypotéku na pozemek se stavbou, kterou jsme vzápětí zbořili a zničili tak zástavu. S tím banka souhlasila, další peníze měla uvolnit až po začátku stavby nového domu. Když jim však dorazila dokumentace, odpověděli, že podle jejich měřítek se u rekonstrukce musí zachovat minimálně 30 procent původní stavby, což u nás neplatí, a potřebují tak od nás platné stavební povolení na novostavbu. Kolečko s úřady tak začalo nanovo, a i když všechno proběhlo bez problému v nejkratším možném termínu, stavba se zdržela o celý měsíc.

TIP NA ČLÁNKY: FINANCOVÁNÍ DŘEVOSTAVBY, JAK NA TO?

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Příjemná zahrádka za domem není moc velká, tak akorát, aby jí Michal stihnul za půl hodiny posekat. To bylo i jedno z kritérií – najít takovou parcelu, kde se pracovně vytížení stavebníci nebudou muset starat o zbytečné metry čtverečné. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Akumulační stěna za krbem je vyzděná z cihel, které zbyly z demolice původní stavby. Jsou to tak kousky staré přes 100 let. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: V dispozici chybí zádveří, které se díky velikosti pozemku nepodařilo do projektu vtěsnat. I když se Michal jeho absence obával, potvrzuje, že díky krytému umístění vchodových dveří ho nakonec vůbec nepostrádají. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Knihovna, která je dominantou obývacího pokoje, je na zakázku vyrobená od šikovného truhláře. Foto: Martin Zeman

Důležité jsou detaily a provedení konstrukce


Stavební firmu jsem vybíral pečlivě. Hlavně jsem se u každého kandidáta jel vždy podívat na probíhající stavbu. Prohlídka hotového domu podle mě u dřevostavby nemá smysl. To důležité, konstrukce a detaily, je zaklopené sádrokartonem a kvalita provedení je u této technologie alfou a omegou. U našeho dodavatele jsem byl příjemně překvapen, na stavbě měli čisto, detaily precizně provedené, byla s nimi dobrá domluva. Nikdy za celou dobu výstavby jsem neslyšel, že by něco nešlo, nebo že si vymýšlím hlouposti. I záludná přání brali jako výzvu a vždy se k nim postavili čelem, za celou dobu si nevzpomínám na nějaký větší zádrhel.

Velmi odvážně se pustili i do mého zadání instalovat plechový obklad na čelní fasádu v jednom kuse, tedy v délce 11 metrů, a to byla zrovna jedna z věcí, u kterých si museli trochu zanadávat. Fasáda obecně procházela hodně materiálovými variantami, od neošetřeného dřeva přes cembonitové desky až nakonec zakotvila na černém ocelovém plechu.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Hlavní hmota domu kopíruje umístění a velikost starého domu, nabývá o přístavbu směrem do zahrady. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Interiér i exteriér domu propojují detaily laděné do zelené barvy. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Koupelna vyvedená v neutrální velkoformátové dlažbě je doplněna precizně provedenou zelenou mozaikou, která ve formě vlny přechází ze svislého obezdění vany na podlahu. Foto: Martin Zeman

Za rok bylo hotovo


Nový dům se začal stavět na konci května technologií lehkého dřevěného skeletu. Na místo se tak přivezly dlouhé KVH profily a konstrukce domu vyrostla za neuvěřitelných pět dní. I když mi bylo jedno, zda se bude stavět na místě nebo z předpřipravených panelů, na KVH řezivu jsem trval. Surové dřevo se kroutí a praská a jen těžko dosáhnete zamýšleného výsledku. Díky takto připraveným trámům a sloupkům bylo možné překonávat i větší rozpětí a udělat tak celou stavbu vzdušnější. V polovině prosince bylo kompletně hotovo, a to i s měsíčním neplánovaným zdržením, a 17. prosince jsme se stěhovali do nového. Podle plánu jsme tak v novém domě oslavili první Vánoce.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

obr.: Zahrada na parcele byla neudržovaná a zarostlá a před stavbou nového domu se tak dostaly ke slovu křovinořezy a motorové pily. Nakonec zůstala jen košatá hruška, ostatní stromy už byly příliš staré nebo nevhodně umístěné. Foto: Martin Zeman

Rada stavebníka a architekta


Jak už jsem říkal, u technologie dřevostavby bych vypíchnul především dobrou kontrolu při výstavbě. Jsem přece jen praktikující architekt, který už pár staveb navštívil, a vím, na co se dívat a jak se stavbaři jednat. Pokud tedy nejste v tomto oboru příliš zběhlí, najměte si technický dozor, který to bude dělat za vás. Je totiž velmi důležité, jak jsou provedeny detaily a celkově celá sloupková konstrukce. Dřevostavba chyby neodpouští! Při své práci se také často setkávám s odpovědí typu to nejde, takhle se to nedělá, to není možné. Vetšinou si tím ale jen stavební firma chce ušetřit práci. Je proto dobré si udelat přehled v tom, co možné je, a nespokojit se se vším. Zatím se ve své praxi setkávám s klienty, kteří preferují spíše zdivo, i když já i kolega jsme si dřevostavbu postavili. Je to ale podle mého jen otázka času. A ješte jedna rada na závěr: počítejte s tím, že samotná cena domu není jediným výdajem. Pozemek, zvlášte v zástavbě, bude nutné oplotit, vybudovat na něm zpevněné plochy a pozemkové úpravy a to může ve finále vyjít klidně na půl milionu. Také budete potřebovat dum zařídit a příjemný interiér je nejen stejně duležitá, ale možná i nejdůležitější strana domu. To jsou bohužel věci, které si lidé dost často neuvědomují a ve finále nejsou spokojeni, protože pak ješte radu let po dokoncení domu žijí „na staveništi".

Ing. arch. Michal Grošup
Ing. arch. Michal Grošup
Miga Architekti

Technické parametry


  • Realizace: Tesařství Tůma
  • Velikost pozemku: 284 m2
  • Zastavěná plocha: 83 m2
  • Podlahová plocha: 105 m2 + terasy
  • Spodní stavba: železobetonové pasy a základová deska
  • Stavební systém: lehký dřevěný skelet
  • Tepelná izolace: minerální vata
  • Fasáda: vlnitý plech a silikonová omítka
  • Střecha: plochá
  • Okna: dřevěná eurookna v antracitovém laku
  • Zasklení: izolační trojsklo
  • Podlahy: dřevěné bělený dub, velkoformátová dlažba, koberec
  • Vytápění (zdroj): elektrokotel, krbová kamna
  • Topení: teplovodní podlahové + radiátory
  • Skladba stěny od interiéru: sádrokarton 15 mm, systémový rošt 80 mm, OSD deska 15 mm, nosná konstrukce z KVH řeziva 120 mm, difuzní dřevovláknitá deska 13 mm, tepelná izolace 80 mm, silikonová omítka 5 mm/kontaktní protivětrná fólie, vertikální dřevěný rošt 40 mm, plechový obklad
  • Celková tloušťka stěny: 320 mm omítka/ 370 mm obklad
  • Hodnota U stěny: 0,14 W/m2K
  • Hodnota U střechy: 0,12 W/m2K

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na úzkém pozemku

Zdroj půdorysů: Tesařství Tůma

DaS 3-2015
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop